רונית שניר (38) נבחרה פה אחד למזכ"לית השומר הצעיר. הוחלט למנותה לתפקיד בתום הליך ארוך בוועד המנהל של תנועת הנוער ואישור במועצת המנהלים של חבצלת, והיא תהיה האישה השנייה הממלאת אותו (לאחר שרה אשל מקיבוץ חצור, שכיהנה בתפקיד בשנות החמישים).

שניר תיכנס לתפקיד בספטמבר אחרי חפיפה עם המזכ"ל היוצא איתי זיידנברג. היא חברה בקיבוץ אמתי של תנועת הבוגרים של השומר הצעיר, מתגוררת בקיבוץ המחנכים ברחובות, בת זוג לעמרי ואם ליותם.

תנועת השומר הצעיר מפעילה כיום מעל 130 קינים בכל רחבי הארץ, והתכנון הוא להמשיך במגמת הגדילה לקהלים נוספים במדינה.

רונית שניר. הדברים שאנחנו לומדים בתנועה נשארים חלק מאיתנו טמעצבים את האישיות ואת תחושת המשמעות

היא גדלה ביבנה, והצטרפה כחניכה לתנועה כשהיתה ילדה. "בקן פגשתי מדריכים ומדריכות שהשפיעו עליי מאוד ושימשו עבורי ועבור חבריי לקבוצה דוגמה אישית ודמויות בוגרות משמעותיות", היא נזכרת. "שם למדתי בצורה הכי טובה מהי התנועה. הקן היה בשבילי כמו בית שני, מקום לגדול בו, להשפיע עליו ולהשפיע מתוכו על הסביבה".

בהמשך דרכה היתה מדריכה וקומונרית בקן נווה שאנן שבחיפה. אחרי השירות הצבאי מילאה שורה של תפקידי חינוך וניהול בתנועת הנוער ובסביבה הקיבוצית, ובשנתיים האחרונות היתה סגנית מזכ"ל התנועה. "בשנים האחרונות מתקיים בחבצלת תהליך משמעותי המחבר את כל חלקי השומר הצעיר, תהליך שבו הייתי שותפה בתוקף תפקידי, ומתוכו בחרתי להתמודד לתפקיד המזכ"ל", היא אומרת. "בתנועה התעצבה השקפת עולמי יותר מאשר בכל מקום אחר. מבחינתי, הבחירה לעמוד בראשה היא המשך ישיר לאחריות שלקחתי בתפקידיי השונים בתנועה, ורצון להוסיף ולחנך לערכי התנועה את אלפי החניכות והחניכים".

איך את רואה את התפקיד הזה במציאות הנוכחית?
"אני שמחה על הזכות שניתנה לי להוביל את תנועת הנוער כמזכ"לית דווקא בשנים אלו. אין לי ספק שלתנועות נוער בכלל ולתנועת השומר הצעיר בפרט יש תפקיד מכריע בעיצוב דמותה של החברה הישראלית ובהתמודדות עם אתגרי השעה. והאתגרים הם רבים. בתור מי שחיה שנים רבות את הקינים ואת העשייה היום־יומית, אני רואה חשיבות רבה בקשר הישיר שלי ושל כלל ההנהגה עם השטח. אני כאן קודם כל בשביל החניכים והחניכות בתנועה. משם אני באה, וזה מה שאני רואה לנגד עיניי", היא אומרת בנחישות.

"כמו כן, בכוונתי להמשיך את התהליכים שהתחיל קודמי בתפקיד ולקדם חיבורים עם החטיבה הערבית 'אג'יאל', התנועה העולמית ובתי הנוער נחשונים, מייסודה של תנועת הבוגרים".

הזכרת את המילה "אתגרים". מהם בעינייך?
"את המדינה שלנו בנו אנשים שבחרו להשאיר הכל מאחור ולהקים חברת מופת ובית לאומי לעם היהודי. החזון הזה נראה כיום רחוק, והבחירה להיאבק עליו היא לא מובנת מאליה. בתנועה אנחנו מציבים אל מול האתגר הזה חינוך ציוני ערכי ואחריות על מעגלי שייכות מתרחבים.

"להצמיח מנהיגות לא עושים רק בשנה שלפני הצבא, או בקורס מנהיגות כזה או אחר. זה החינוך התנועתי הבלתי פורמלי שמפתח יצירתיות ויוזמה, ופועל דרך למידה ומתוך התנסות. כך הדברים שאנחנו לומדים וחווים בתנועה נשארים חלק מאיתנו באופן עמוק ביותר ומעצבים את האישיות ואת תחושת המשמעות שלנו בעולם. לאחרונה התפרסם ש־98 אחוזים ממסיימי קורס הקצינים האחרון הם בוגרי תנועות נוער, הווה אומר שדור המנהיגות הבא גדל ומתחנך גם אצלנו בתנועה".

בימים שבהם השמאל הפך שם נרדף לבגידה, איך את מתכוונת לתקן את המצב?
"בשנים האחרונות מתקיימים תהליכי דה־לגיטימציה חריפים מאוד כלפי השמאל. הדבר גורם לאנשי ציבור ולפוליטיקאים רבים לגמגם ולא להגיד אמירה חדה על המציאות. אנחנו - כתנועת נוער הדוגלת בציונות, בסוציאליזם, באחוות עמים ובפמיניזם, תנועה שיש בה חניכים וחניכות מציבורים שונים בחברה הישראלית, יהודים וערבים, מהעיר, מהכפר ומהקיבוץ - צריכים להיות חוד החנית של הדרך הערכית הזו ולהוביל אלטרנטיבה למציאות, כמו שהתנועה ידעה לעשות מאז ומעולם".

לנוכח החיכוכים בין הנוע"ל לבני המושבים, ובתווך גם מול התנועה הקיבוצית, איפה חלקו של השומר הצעיר בכל הבלגן?
"תנועת השומר הצעיר פועלת כבר קרוב למאה שנה בקיבוצים, בעיקר באלה שהתנועה הקימה, ולאורך הדרך הצטרפו גם קיבוצי תק"ם לשעבר שמצאו בשומר הצעיר את התנועה הרלוונטית ביותר עבורם.

"אנחנו מתנגדים לניסיונות להטיל בספק את המשך הקשר בין תנועות הנוער החלוציות לבין הקיבוצים והתנועה הקיבוצית. בעשור האחרון אנחנו עוברים מהפכה של ממש בפעולה בקן הקיבוצי. עברנו ממודל פעילות של קן אזורי למודל פעילות של קן בכל קיבוץ. שינוי זה הפך אותנו לגורם משמעותי בקהילה ועזר לנו לממש את אחריותנו על חינוך הדור הבא בתנועה הקיבוצית. התהליך לא הושלם, ובכיוון הזה אנחנו שואפים להמשיך ולהתפתח בשנים הבאות. אני גם רואה חשיבות רבה בשותפות בין תנועת הבוגרים, חברי הקיבוצים ובוגרי התנועה באשר הם באחריות על התנועה ובהובלתה".

תנועות הנוער, ובהן השומר הצעיר, חיים בעולם שמשתנה בקצב מסחרר. לפני כמה חודשים פורסם שארבעים אחוז מהילדים שנולדו השנה יעבדו בעבודה שעדיין לא קיימת. בעידן הדיגיטלי שבו אנחנו חיים, ילדים מבלים כחמש שעות בממוצע מול מסך, ויש לזה השפעה מכרעת על היכולות הבין־אישיות שלהם. "אני חושבת שהתנועה היא הדרך המיטבית להתמודד עם אתגרי ההווה והעתיד ולהכין את הילדים לחיות חיים משמעותיים בעולם שאין לאף אחד מאיתנו מושג לאן יתפתח", היא אומרת. "את הכלים הטובים ביותר למסע הזה הם יקבלו בתנועה: שייכות לקבוצה, אמפתיה לאחר, אחריות ונקיטת עמדה".

מה החזון התנועתי בעינייך לעשרים השנים הבאות?
"בעוד עשרים שנה הייתי רוצה לראות כאן מדינת רווחה סוציאל־דמוקרטית שמקיימת שוויון זכויות מלא לכל אזרחיה; מדינה שחיה בשלום עם שכנותיה ושאזרחיה חיים בשלום ביניהם; מדינה שבה כולם חיים בביטחון, לא משנה היכן הם גרים. הנוער שמתחנך בתנועה ובתנועות הנוער בכלל הוא הסיכוי לעתיד הזה. חזק ואמץ!"

איתי זיידנברג, המזכ"ל היוצא, וכן חיים (ג'ומס) אורון, יו"ר הנהלה הציבורית של השומר הצעיר, ואיתמר שוויקה, יו"ר הוועד המנהל, בירכו את שניר לרגל בחירתה. "כתנועה הרואה בפמיניזם את אחד מערכי הליבה שלה, אנו שמחים וגאים על היבחרה של רונית לעמוד בראש השומר הצעיר. אנו בטוחים שרונית תמשיך ותחזק את תהליכי הצמיחה והגדילה שבהם התנועה מצויה בשנים האחרונות, כדי שתוכל להמשיך ולממש את שליחותה בחברה הישראלית".