פרופ' עמית פלד, 45, בן קיבוץ יזרעאל ומנגני הצ'לו המוכרים בעולם, הגיע לפני ימים אחדים לשדה התעופה בורשה שבפולין לאחר קונצרט חגיגי של התזמורת הפילהרמונית של העיר אליה הוזמן לנגן כסולן.

"קיבל את זה לא קל". עמית ומוטי בקיבוץ, צילום: דוד (דדה) עינב

מורשה פלד אמור היה לטוס לדנמרק, ומשם לביתו בבולטימור שבארה"ב. פלד עבר את הבידוק הביטחוני, כולל זה של הצ'לו עבורו הוא רוכש כרטיס טיסה בנפרד, אז החליטה מאבטחת בשדה להחרים את המיתרים הנוספים של הכלי שהיו בתיקו.

לטענת פלד מדובר במיתרים יקרי ערך, שלא סיכנו בשום צורה את שלום הנוסעים, אבל הסבריו לא הועילו והם הושלכו לפח. נעמה ומוטי, הוריו של עמית מיזרעאל, קיבלו את הידיעה על כך בקבוצת הוואטספ המשפחתית. חבר של עמית העביר את הסיפור לכלי תקשורת בארה"ב.

"לא נשמע לנו כל כך הזוי. מדובר בורשה ובמאבטחת שרואה בכל דבר איום ביטחוני", אמרו במשפחתו של פלד.

"עמית קיבל את זה לא קל, מדובר במיתרים מאוד יקרים שניתנו לו מהחברה היצרנית אותה הוא מפרסם והיא גם תיתן לו אחרים. אבל הוא חי מההופעות, ואם מיתר נקרע ואין אחר במקומו, זה עלול ליצור סיטואציה לא פשוטה".

עמית החל לנגן בצ'לו בגיל 10 במקביל לכדורסל שאהב לשחק. בגיל 14 עבר ללמוד בבית הספר לאמנות תלמה ילין. כמוזיקאי מצטיין ניגן ברביעיית צה"ל. עם שחרורו מהצבא קיבל מלגת לימודים בארה"ב ולמד אצל נגנים ידועי שם. בהמשך עבר עם רעייתו לגרמניה, אבל שנים רבות שהוא מתגורר בארצות הברית ומשמש כפרופסור למוזיקה במכונים אקדמאים שונים.

הוא מנגן על צ'לו מסוג Goffriler שנבנה בשנת 1733, והיה בעבר כלי הנגינה של הצ'לן פבלו קזלס. הצ'לו הוענק לו בידי מרתה קזלס איסטומין, אלמנתו של המאסטרו. מדי שנה מגיע פלד להופעות בארץ והוא משמש כמורה בסימפוזיון המוזיקה של קשת אילון בקיבוץ אילון.

מוטי, מהיכן הכישרון של עמית?

"לא ממני. אני עבדתי 40 שנה ועד יציאתי לפנסיה בחברת התובלה שאן חרוד. אמא של עמית היתה בתו של כנר, והיא עצמה ניגנה בילדותה בפסנתר. הבת שלנו, אחותו הצעירה של עמית, היא אמנית פורצלן שגרה בחו"ל".

מתי אתם נפגשים?

"כמעט בכל שנה אנחנו נוסעים לבקר את עמית ומשפחתו, והוא גם מגיע לארץ להופעות. בשנה הבאה כנראה ניסע אליו והוא יגיע בקיץ לקשת אילון. בארץ אנחנו משתדלים לראות אותו מנגן בהופעות, כמובן שגם באילון, ובארצות הברית רק כשזה קרוב למקום שבו הוא מתגורר. אני מאמין שהאירוע בפולין מאחורינו ושדבר כזה לא יחזור על עצמו".