בשבוע שעבר אושר שינוי אורחות החיים במושב השיתופי ניר עציון - המשתייך לתנועת הקיבוץ הדתי. רוב סוחף של 87 אחוזים מהמצביעים במושב שנמצא באזור חיפה אמרו בקלפי "כן". 

מהלכי השינוי בניר עציון החלו לפני למעלה מעשור, אך החברים לא הגיעו לכדי הסכמות והמהלך לא הבשיל. אחת ההשלכות של אי-ההסכמה הייתה שמזה כשני עשורים המושב אינו קולט חברים חדשים, ובכלל זה את בניו.

מאיר בן-סירא מצביע בקלפי בניר עציון | צילום: אלבום פרטי

ערב ההצבעה כתבו מנהלי המושב: "ניר עציון כבר הפסידה 20 שנה. דור שלם שבו לא נקלטו חברים, לא  בוצעו תהליכי התחדשות ולא בוצעו תהליכי שיוך. אין בידינו עוד 20 שנה להפסיד. אנו קוראים לחברים לראות בגודלו של הרגע, להתאחד למען טובת הכלל ולאשר את חוברת אורחות החיים, למען עתידו, רווחתו ושגשוגו של ניר עציון".

כאמור, רוב מוחץ נעתר לבקשה בו. כעת, משהשינוי התקבל ברוב הנחוץ (למעלה משני שלישים מהקולות), 23 משפחות מועמדות לקליטה מיידית, לאחר שהמתינו כ-15 שנה.

בהמשך, יפעלו במושב בהתאמה לתוכניות ולאישורים לגדול בעוד 100 יח"ד. מזכ"ל הקיבוץ הדתי אמיתי פורת בירך על ההחלטה ואמר: "אנו מברכים את החברים שהשכילו להתגבר על מחלוקות ואינטרסים שונים למען הטוב המשותף למשק וליישוב. השינוי צפוי לפתוח את הדרך לקליטת המשפחות כבר בטווח הקרוב, ובכך לאפשר סוף-סוף את הצמיחה שניר עציון זקוקה לה כאויר לנשימה.

"ההסדר שומר היטב על זכויות ורווחת החברים הותיקים בניר עציון. אנו מודים גם לרשם האגודות השיתופיות ולהנהלה שהובילה את תכנית השינוי עד להסכמה רחבה ומרשימה זו", סיכם.

ניר עציון הוקם ב-1950 על ידי השורדים מחברי כפר עציון ועל ידי חברי גרעינים נוספים כקיבוץ בתנועת הקיבוץ הדתי. כיום, יש במושב 300 אנשים, מהם 110 חברים.