היסטוריה בקיבוץ הסמוך לרחובות. לראשונה מאז נוסד לפני 88 שנה, נערכה בו התמודדות על תפקיד נציג נען במליאת המועצה האזורית גזר.

כללי הדמוקרטיה. נען

לאורך השנים היו שני מועמדים מוסכמים של הקיבוץ במליאה, כשגם סגנו של ראש המועצה היוצא פטר וייס, שכיהן במשך 25 שנה עד הפסדו לאחרונה לרותם ידלין, היה מנען. הפעם סומן לתפקיד חבר הקיבוץ, ומי שכיהן כמזכירו בעבר הלא רחוק, אהרל'ה פוקס (55).

חברי נען התבשרו גם שידלין הבטיחה לפוקס כי יכהן כסגנה במידה ותיבחר, לאור הנוהל הקיים לפיו הסגן נבחר מתוך כלל נציגי היישובים במליאה.

אלא שאז החליטה חברת נען ב-15 השנים האחרונות, עו"ד חיה לזר נוטקין, להתמודד על התפקיד בשל רצונה לייצג את נען במועצה, אבל יותר בשל הרצון לקיים הליך דמוקרטי לנציגות במליאה – דבר שלא נעשה עד כה.

שיעור ההצבעה היה גבוה מאוד ועמד על 900 חברים ותושבים מתוך 1,200 בעלי זכות בחירה בקיבוץ. לאחר ספירת הקולות התברר שלזר נוטקין זכתה ברוב עם 66 אחוזים, לעומת פוקס שהגיע ל-33 אחוזי תמיכה בלבד.

"מזכירות נען היתה מעוניינת לשלוח נציג למליאה מבלי לקיים בחירות, זאת לאור מה שנעשה לאורך 88 שנות הקיבוץ", הסבירה לזר נוטקין.

"אני מאמינה גדולה בדמוקרטיה, מוכרת ומסייעת רבות לחברי נען בנושאים משפטיים ואחרים, והעזתי לקרוא תיגר כנגד הנוהל הקיים של מועמד מוסכם וללא הצבעה בין כמה מתמודדים.

"בדיעבד התברר לי שהמצביעים בנען העדיפו אותי כ'נציגת מליאה פשוטה מטעם נען' על פני חבר מליאה וסגן פוטנציאלי לראש המועצה. זו היתה חגיגה דמוקרטית אמיתית".

איך את מסבירה את העובדה שנען מעולם לא פתח התמודדות לתפקיד?

"לדעתי היה מדובר בדור ישן, מפא"יניקי, ולחברים היה קושי להציג את עצמם ללא תמיכת המזכירות. בשנים האחרונות שימש בתפקיד החבר שי אגמון ויובל אנוך היה הסגן לראש המועצה. בקדנציה האחרונה ניתן היה לבחור רק נציג אחד למליאה.

תפקיד חשוב. לזר נוטקין, צילום: פרטי

"לפני חמש שנים קמה חברת נען בשם ענבל לוי קמיר ורצתה לרוץ לתפקיד, אבל אותו פוקס, שהיה אז מזכיר קיבוץ, שכנע אותה לרדת מזה. עד שאני הצגתי מועמדות היה ברור בנען שהקיבוץ יתייצב מאחורי מועמד אחד, ואיש לא יפצה פה. מתברר שלא כך היו פני הדברים".

במידה והיו מועמדים נוספים מלבד פוקס היית מתעקשת להתמודד?

"לא בטוח. אני לא מחפשת ג'וב ולא רואה את עצמי בפוליטיקה. המשרד שלי מעסיק אותי שעות רבות ביממה. אבל העדר שקיפות והתמודדות גרמו לי להצטרף למרוץ. אני לא אוהבת שמנחיתים הוראות מגבוה.

"לפני מספר חדשים התקיים במועדון אירוע שכונה 'שיתוף הציבור', ובו נמסר על ההתייצבות מאחורי פוקס כמועמד יחיד. אני קמתי וטענתי שלא מדובר בשיתוף הציבור כי לא נעשה הליך מוקדם של פנייה לחברים להציע עצמם כנציגים במליאה. באותו מעמד הודעתי שאני בפנים".

ואילו תגובות קיבלת?

"בדרך כלל טובות, אבל היו כמה ששאלו 'מי את בכלל', ואחרים טענו שאני הולכת על התפקיד של נציגה במליאה ולא של סגנות ולכן צריך לקבל את החלטת המזכירות ולבחור בפוקס. התפקיד הזה חשוב בעיניי, כי במליאה אתה משפיע על תקציבים, על השקעות ביישובים ובכללם בקיבוץ שלך. חשוב לא פחות מסגנות".

ארהל'ה פוקס, 55, הגיע לנען בעקבות נישואיו לבת המקום ומשמש כיום כמנהל קהילה בנחל עוז. בשנת 2004 הוסמך כרב רפורמי ראשון שהגיע מהעדה החרדית. בעבר שירת ביחידה המובחרת שלד"ג והגיע לדרגת סא"ל.

בתגובה לתוצאות ההצבעה אמר פוקס: "כמובן שאני מאוכזב אבל אלו כללי הדמוקרטיה ואני מכבד אותם. שנים רבות היה מועמד מוסכם למליאה בדומה למה שקורה בקיבוצים רבים, אבל הפעם השתנו כללי המשחק וזה בסדר גמור. אני מאחל הצלחה למי שנבחר".

ענבל לוי קמיר, שביקשה להתמודד לפני חמש שנים והתבקשה שלא לעשות זאת, בחרה שלא להגיב על הדברים ורק הודתה שהיא שמחה על ההליך שנעשה.