גם האופטימיים שבחבורה לא יכלו להסתיר את ההתרגשות מהמעמד המיוחד: קבוצה של מדענים ישראלים צעירים זוכה במקום השני בעולם באולימפיאדת הרובוטיקה הבין־לאומית לנוער - וכל זה בדובאי, מדינה שאין לנו יחסים דיפלומטיים איתה. מסעם של חברי הנבחרת - תלמידים מקיבוצים וממושבים בתיכון האזורי מגידו - לא היה פשוט. היה אפילו איפול תקשורתי מחשש לשלומם של המשתתפים. אבל בסופו של דבר, לא זו בלבד שהכול עבר בשלום, אלא שהנבחרת אף חזרה עם מדליית הכסף, התקבלה בחיבוק חם, ואפילו זכתה לפרגון מראש הממשלה.

חברי הנבחרת בדובאי. "פעם הרשו לנו להניף דגל, ופעם אסרו עלינו" | צילומים: אסנת דומן
אסנת דומן (רמות מנשה) היא מפתחת תוכנה ועוסקת באבטחת איכות, אך לא פחות מכך היא גם מגויסת בכל נפשה ומאודה לתחום הרובוטיקה. גם בתה נֹעה, שהשתתפה בתחרות, עוסקת בו מאז שהייתה ילדה. דומן הייתה מנטורית של משלחת התלמידים לדובאי (עם ניסים לוי מרמת השופט), והיא עדיין מתקשה להתאושש מהביקור בדובאי ומההישג האדיר של בתה וחבריה.

איך בכלל מצאה עצמה קבוצה מישראל בתחרות?
"הגעתי לפרויקט הרובוטיקה דרך הבת שלי, ולפני כשנתיים הצטרפתי לקבוצה במגידו", היא מספרת. "אין מגמת רובוטיקה בבית הספר. החבר'ה פשוט מגיעים למעין סדנה שבה הם לומדים ומפתחים את הנושא. ישנן כאלה במקומות נוספים ברחבי המדינה. הקבוצה שזוכה בתחרות המתקיימת בליגה הארצית נבחרת לייצג את ישראל באולימפיאדה, וכך נבחרו הנערות והנערים מאזור מגידו".

מה היה בתחרות הבין־לאומית?
"כל המדינות, 191 במספר, מקבלות מראש ערכה זהה להרכבת רובוט עם משימה ספציפית. השנה בחרו במשימה סביבתית של ניקוי האוקיינוסים. הרובוט היה אמור לנוע בשטח שדימה ים, ולאתר פסולת שיוצגה על ידי כדורים בגדלים שונים. הרובוט היה אמור לאסוף כמה שיותר כדורים ולהציב אותם על מגדל שסימל מְכל פסולת. כבר בשלב הראשון של התחרות הגענו להישג מרשים כאשר היינו הרובוט היחיד בעולם שלא הפסיד ניקוד. בשלב הגמר הגענו למקום השני בתחרות הבין־לאומית".

חוגגים את ההישג. "עשינו שם טוב למדינה ולטכנולוגיה המתפתחת בה, וזה העיקר" (צילום: אסנת דומן)

ההשתתפות של הנבחרת הישראלית - נֹעה דומן, יובל פרי ורון פרי מרמות מנשה; איתי זיו ממושב מרחביה; עומר ברעם מיקנעם - במדינה אשר אין לה יחסים דיפלומטיים עם ישראל, התאפשרה לאחר אישור ביטחוני מיוחד, והיא לֻוותה באבטחה כבדה. באולימפיאדה המדעית המיוחדת, שזכתה לשםGlobal Challenge First, זכו ה"רובוטריקים" מישראל בשלוש מדליות נוספות, בהן אחת שהוקדשה לעזרה יוצאת דופן לקבוצות אחרות.

הטכניון והארגון החינוכי "ישראל first", הפועל לקרב ילדים ובני נוער לתחומי המדע והטכנולוגיה, העניקו חסות למשלחת לצד משרד החינוך, משרד המדע, משרד החוץ והמועצה האזורית מגידו.

איתי זיו, תלמיד כיתה י' הלומד במגמת מדעי המחשב ובמגמת פיזיקה, החל לעסוק בתחום הרובוטיקה כבר לפני שנתיים. הוא חולם להתגייס בעתיד למערך הסייבר של צה"ל. "נבחרנו לייצג את ישראל בין השאר בגלל מגוון היישובים שמהם אנחנו מגיעים - קיבוצים, מושבים וערים", הוא מסביר. "היינו מגובשים מאוד וחדורי מטרה. קיווינו להגיע למקום טוב, אבל לא הימרנו על המקום השני בעולם. התחרות הבין־לאומית הזאת מתקיימת זו הפעם השלישית, וגם בשנה הראשונה הגיעה נבחרת ישראל להישג יפה".

מה היה סוד הקסם של ההצלחה שלכם?
"זה נכון שכל מדינה מקבלת קיט עם אותם חלקים, אבל כל רובוט מורכב בצורה שונה, ובשל כך תפקודו שונה. אני חושב שהחשיבה המשותפת על בניית הרובוט עשתה את ההבדל. באנו והתמודדנו כקבוצה מחוברת מאוד, וזה מה שהביא לנו את ההישג".

איך הייתה התחושה להיות שם?
"כל עוד היינו בדובאי, הוחלט שלא לתת פרסום רב להישגים שלנו שם, מטעמי ביטחון ואבטחה, ולכן רק המשפחות שלחו מסרים מעודדים. אבל ברגע שחזרנו לישראל היה פרגון גדול. כתלמיד היחיד מבני מרחביה שעוסק ברובוטיקה חשתי גאה ומרוצה".

האווירה הושפעה כל הזמן מהמתח שבין ההתמקדות בעשייה המדעית לבין העובדה שהנבחרת נמצאת במקום שהוא לא הכי נוח עבור ישראלים. "כמעט והיה מאבטח לכל משתתף מישראל", משתפת אסנת דומן. "הם היו נחמדים מאוד ולא חשנו מאוימים, אבל רק ביום האחרון לשהותנו שם הסכימו לערוך לנו סיור של שעתיים בין כל האטרקציות של העיר. היינו VIP, אך במרבית הזמן שהינו באולם התחרות או במלון".

גם איתי זיו מעיד על אבטחה צמודה מאוד, לעיתים יתר על המידה. "פעם הרשו לנו להניף דגל, ופעם אסרו עלינו", הוא אומר. "היו נבחרות שלא החליפו איתנו מילה, אבל ככלל לא הסתרנו את הזהות שלנו, וקשרנו יחסים טובים עם חבר'ה מכל מיני מדינות".

כיצד התקבלתם בארץ אחרי הזכייה?
דומן: "בצורה הכי יפה שאפשר. האמת היא שכל העולם ואשתו התקשרו לברך, ולילדים נמאס להתראיין. אין בזכייה פרס כספי אלא רק כבוד. עשינו שם טוב למדינה ולטכנולוגיה המתפתחת בה, וזה העיקר".

הרובוט הישראלי בפעולה. עשה את העבודה (כמעט) הכי טוב שאפשר

את ארגון first הקים בארצות הברית בשנת 1989 היזם דין קיימן. נוסף על תחרויות רובוטיקה הוא עורך תחרויות ספורט ומדע בין ילדים, כשהמטרה היא להתמודד עם אתגר משותף. ישראל first פועל משנת 2005, ומשתתפים בו כ־14 אלף ילדים ובני נוער. "אני גאה ומעריך את הקבוצה ואת רוח התחרותיות שהפגינה, וכן את ההתמדה ואת המקצוענות", אומר אלוף (במיל') אביהו בן־נון, יו"ר ישראל first. "ההישגים של חברי המשלחת הם מקור גאווה לכל מדינת ישראל".

"נבחרת הרובוטיקה של תיכון מגידו וההישגים המדהימים מביאים כבוד ענק למועצה, לתושבים ולמדינת ישראל", אמר איציק חולבסקי, ראש המועצה והוסיף תודה גדולה למפעל תמ"ה (משמר העמק וגלעד) על תרומתו. חולבסקי סיפר כי בימים אלו מקימה המועצה מרכז טכנולוגי בשם "מגידוטק", שיעצים ויקדם חינוך טכנולוגי, יזמות וחדשנות איכותיים לתלמידים ולכלל התושבים.