לים ליברמן מקיבוץ עין גדי אמנם אין עוד ניסיון חיים עשיר, אבל כבר היום מחזיקה הצעירה בת ה-16 במודעות חברתית ופמיניסטית גבוהה שגרמה לה לקום ולעשות מעשה בשעה שרוב החברה הקיבוצית סביבה העדיפה לשמור על שתיקה.

"אלימות בלי מאפיין אחד". המחאה של ליברמן, צילום: פרטי

ליברמן, שהתגוררה עד לפני ארבע שנים בתל אביב ממנה עברה למצפה שלם עם אמה ובקיץ האחרון לעין גדי, לא הסתפקה בחברות שלה בקבוצות פמיניסטיות ברשתות החברתיות. היא ביקשה להביע את מחאתה כנגד האלימות המופנית כלפי נשים גם בקיבוץ הדרומי שרחוק מהמולת ההפגנות המאורגנות על ידי הנשים ולמענן.

בעצה אחת עם רכזת החינוך המשלים בעין גדי שר רובל, יצרה ליברמן תצוגה אינטראקטיבית בחדר ששימש בעבר כחנות יד שנייה בקיבוץ. על הקירות נתלו שורות ארוכות של תמונות הנשים שנרצחו בשנים האחרונות בידי בני זוגן או קרובי משפחתן, כשבצמוד לכל תמונה נכתבו שם האישה, תאריך הרצח, נסיבותיו ושם הרוצח.

באמצעות חיבור הטלפון הנייד לקודנים שעל הקיר ניתן לצפות בעדויות על אלימות וסיפורי הנשים האומללות. פינה נוספת הוקדשה לשאלה "היכן האלימות פוגשת אותך?", והיה מקום גם להבעה אישית באמצעות צבע גואש על נייר. החדר, אליו הגיעו שתי כיתות בית ספר וחברים רבים בגילים שונים, נפתח לביקור ביום רביעי שעבר ויסיים את פעילותו היום (שני) אחר הצהריים.

"מה שהניע אותי לקום ולעשות מעשה היתה המחאה של יום שלישי, 4.12, בכל רחבי הארץ על סוגיית רצח הנשים", הסבירה ליברמן. "חשתי שכאן, בדרום הרחוק, שולטת האדישות והאווירה שהכל יהיה בסדר. נשים נרצחות וסובלות על בסיס יומיומי מאלימות, ואצלנו עולם כמנהגו נוהג.

"גם רציתי להדגיש דרך הטקסטים והכרזות שהכנתי שאין לאלימות הזו מאפיין אחד, ושהיא נוגעת בכל המגזרים וארצות המוצא. רציתי לעודד הסתכלות ביקורתית על המציאות וגם אחריות על הסביבה הקרובה שלא חפה מאותה אלימות".

לא חוותה אלימות. ליברמן, צילום: פרטי

בעזרתה הצמודה של שר רובל, אבל בעיקר הודות ליצירתיות שלה, הצליחה ליברמן לשלב בחדר לא גדול אלמנטים של כאב ותסכול, תהיות על "מכת המדינה" שפוגעת בעיקר בנשים, מקום להבעה אישית ומחאת הרוב.

"אני עצמי לא חוויתי אלימות", הודתה ליברמן, "אבל התרבות שלנו אלימה ונוגעת או פוגעת בכולם. מבקרים שהגיעו לחדר כתבו שעיקר האלימות שהם חווים מתרחשת בבית הספר או ברשתות החברתיות, וזה היה מפתיע עבורי.

"אני מניחה שבקיבוץ קשה יותר לספר על אלימות בין בני אדם או בתוך המשפחה, למרות שזו קיימת בכל חברה שהיא. אני שמחה לפחות שהצלחתי לעורר מחשבה והתגובות של כולם מעידות על כך".