עדי מס. חוסן נפשי ופיזי בלתי רגיל לצד רגישות אכפתיות ואהבה לכל שסבב אותו

עדי מס, צעיר בן 30 מקיבוץ מעברות, נהרג ביום שישי האחרון מנפילה מהר "קן הנשרים", במהלך טיפוס אתגרי באלפים הגרמנים שבדרום המדינה. מס טיפס לבדו, אך לדברי עדי ראייה החליק מצוק ונפל באזור וואצמן שליד הגבול האוסטרי. 

לקח זמן מה עד שהתברר האסון הנורא. המשפחה התחילה לחשוש אחרי שלא הצליחו ליצור עם יקירם קשר. היא פנתה לקונסוליה הישראלית ולחברת החילוץ "מגנוס". ב"מגנוס" אמרו כי גורמי התיירות בהר הודיעו להם שלא קרה דבר חריג. בינתיים, כלי התקשורת בגרמניה החלו לדווח על צעיר ישראלי שנהרג, והמשפחה - שלא הסתפקה בתשובות שקיבלה - קראה את אותם דיווחים. גם פניות חוזרות לקונסוליה לא הובילו לתשובה מדויקת, אף שכלי התקשורת הגרמניים כבר פרסמו את דבר מותו.

המשפחה, שלא ויתרה, השיגה את הטלפון של תחנת המשטרה המקומית וכך גילתה - בהודעה לקונית בטלפון משוטר מקומי - על מותו של בנם. מאז מנסה המשפחה להטיס את גופתו של עדי לארץ, ללא הצלחה עד כה. לדבריהם, הם נתקלים בטיעוני פרוצדורה מנציגי שגרירות ישראל בגרמניה.

שי קדמי, גיסו של עדי, סיפר: "בגדול נאמר לנו שאין עם מי לדבר בגרמניה עד יום שני, ושזו פרוצדורה שתיקח עד יום רביעי. המשטרה בגרמניה הוציאה הודעה לתקשורת ביום שישי ב-17:30, בעוד שלנו בטלפון אמרו גם בשבת בבוקר שלא הייתה כל תאונה על ההר ושמחכים לשמוע ממנו. חיפשתי את שם ההר בטוויטר ולצערי ראיתי שלוש כתבות רשמיות של אתרי חדשות גרמנים שמספרים על ישראלי בן 30 שנפל למותו. התקשרתי למשטרה בעיר ברכטסגאדן, שצוטטה בכתבה, והיומנאי היה זה שאישר לי טלפונית שגיסי הוא זה שנפל מההר".

גיסו של ההרוג הוסיף: "גופתו של עדי נלקחה לבית עלמין בעיירה סמוכה, ונאמר לנו הן על ידי בית העלמין והן על ידי גורמים בשגרירות שעד מחר בבוקר לא ניתן יהיה להתחיל בטופסולוגיה הגרמנית, ושככל הנראה רק ביום רביעי אולי נזכה לטמון אותו בישראל". במשפחה אמרו כי אין להם טענות כלפי משרד החוץ. למעשה, משטרת גרמניה היא זו שלא הודיעה לרשויות בישראל על מציאת גופתו.

עדי מס היה בן הזקונים במשפחה יחד עם אחיו התאום רן. הגיס קדמי הוסיף: "עדי היה אדם אהוב ואוהב. הייתה בו את הניגודיות שכל אדם שואף אליה - חוסן נפשי ופיזי בלתי רגיל לצד רגישות אכפתיות ואהבה לכל שסבב אותו. סיים את איש הברזל בציריך ואינספור מרתונים, והקדיש שנה מחייו ללימוד אנגלית בשכונות העוני בברזיל ובמקסיקו. היה לוחם ביחידת העילית יהל"ם, אך איש של שלום וחמלה. אוהב חיות וצמחוני. בוגר תואר ראשון במתמטיקה וביולוגיה באוניברסיטה העברית".

ממשרד החוץ נמסר כי אזרח ישראלי בן 30 מעמק חפר נהרג ביום שישי מנפילה מגובה, עת טייל בהר "קן הנשרים" בדרום גרמניה. צוות חברת החילוץ "מגנוס", אשר החל בחיפושים אחריו, סייע למשטרת גרמניה בזיהויו. הודעה נמסרה למשפחתו. קונסולית ישראל במינכן והמחלקה לישראלים בחו"ל באגף הקונסולרי במשרד החוץ מסייעים בהעברתו לקבורה בישראל.