מסדר הענקת דרגות הקצונה למסיימי קורס טיס 178 התקיים ביום שלישי בבסיס חיל האוויר בחצרים. הטקס סיכם שלוש שנות הכשרה שכללו גם לימודים לתואר אקדמי. היום (חמישי) התקיים גם "מסדר הכנפיים" המסורתי בהשתתפות הבוגרים והמשפחות הגאות ובמעמד ראש הממשלה, הרמטכ"ל ומפקד חיל האוויר.


סגן א' מקיבוץ בשפלה סיים את הקורס במגמת תובלה וקיבל דרגת סגן. בין אלה שבאו לתת כבוד ולפרגן היה גם אחיו התאום ע', בוגר קורס טיס 177.

האחים התאומים מקיבוץ בשפלה. עשו הכול ביחד, גם את קורס הטיס צילומים: דובר צה"ל
התאומים התחילו יחד את דרכם כמועמדים לשירות ביטחון, עברו גיבוש לשייטת 13 ולסיירת מטכ"ל, וצלחו שלבי מיון וסינון. אולם א' החליט לצאת לשנת שירות לפני הצבא, וכך נוצר הפער בינו לבין אחיו התאום שהתחיל את דרכו בחיל האוויר. "ע' התחיל את הקורס, סיפר בבית סיפורים וחוויות, והתחלתי לרצות את זה גם", הוא מספר. "אנחנו חברים טובים, ויש בינינו תחרות בריאה. עד אז עשינו כמעט הכל ביחד".


אבל כאמור משך אותו הלב לתת לקהילה לפני הגיוס. הוא היה מחובר מאוד לתנועת הנוער השומר הצעיר. מכיתה ט' היה חניך, ואף היה בצוות שהקים את הקן בקיבוצו. אחרי כן הדריך את כיתות ז'-ח' והיה רכז מפעלים בקן. במהלך שנת השירות הדריך בקיבוץ געש והתגורר בקומונה בחדרה. בבית הספר בגעש התנדב להדריך ויזם פעילויות שהובילו בסופו של דבר לפתיחת קן של התנועה גם בגעש. "התחלנו מפעילויות על הדשא, ולבסוף גם קיבלנו מבנה משלנו", הוא מספר. "הייתי המדריך היחיד בהתחלה, אך במהלך השנה הצלחנו לגייס מדריכות והפכנו להיות שותפים של הקיבוץ. היה קשה, אבל הסוף היה מספק".


עם גיוסו החל את קורס הטיס, כשאחיו התאום מקדים אותו בכמה צעדים. "במהלך המיונים בסימולטורים, ע' ואני ישבנו תא ליד תא. זה היה משעשע. עשינו אותו מסלול בקורס: ראשוני במגמת קרב, והסבה למתקדם תובלה".


הבדילו ביניכם?
"התבלבלו בינינו הרבה, ועדיין יש רגעים שלא מבדילים בינינו. היתה פעם אחת שעלינו לאוויר באותו זמן. הוא דיווח בקשר וחשבו שזה אני".


א' משתף שהיו רגעים לא פשוטים בקורס שבהם היו התמודדויות לא קלות. אבל ככל שחלפו השלבים וה"צ'קים", כפי שנהוג לכנותם, הלכה והתגברה בו ההבנה שההשקעה הולכת לשאת פירות. "הקורס היה מאתגר. חיפשתי לעשות משהו שפורץ את הגבולות של עצמי ושמעניין אותי. זה סוג של שליחות בעיניי, כי אם אתה פה אז כנראה שצריך אותך וזה מוציא אותך לאזרחות עם יכולת מנטלית ופיזית עצומה", הוא אומר.


א' ואחיו התאום הם הבכורים למשפחה שבה חמישה אחים. למסדר הכנפיים הזמין א' את ההורים הגאים - גבריאל (סמנכ"ל תפעול בחברה) והדס (מעצבת גרפית) - שעבורם זו הפעם השנייה שהם מלווים בהתרגשות ילד על מגרש המסדרים, רגע לפני שהכובעים מונפים אל על. ליוו אותו גם החברים, המשפחה, ואפילו המחנכת והחניכים מהתנועה.


נציגים נוספים
קורס הטיס הוא הקורס היוקרתי והארוך ביותר בצה"ל, ויש בו חמישה שלבים: מכין, בסיסי, ראשוני, שנת השכלה ומתקדמים. את המחזור הזה סיימו עוד שני בני קיבוצים: סגן ש', מקיבוץ במועצת עמק המעיינות, וסגן א', מקיבוץ בגליל המערבי, שצלחו את מגמת טייסי הקרב.

סגן ש' מקיבוץ בעמק המעיינות. לעשות את הכי טוב שאפשר. צילום: דו"צ
ש' נולד בעפולה ונדד בין מקומות שונים במהלך חייו עד שהגיע לקיבוץ הצפוני. לפני גיוסו היה ש"ש ברשות הטבע והגנים וקיבל תו תקן להדרכת טיולים. "סבא חיבר אותי לעולם התעופה", מספר ש' בגאווה על סבו שהיה שם איתו במסדר הכנפיים. "הוא הראה לי את שדה מגידו והמנחת שם, ודרך האמונה שלו הראה לי שאני מסוגל להגשים את החלום שלי".


ש' חלם להיות טייס מאז שהיה ילד, אך בשל בעיה רפואית - שהתגלתה בדיעבד כטעות - נמנע ממנו להתקדם לעבר החלום. לאחר מאבק ארוך הוא הצליח להגיע למיונים הנחשקים לקורס טיס ועבר אותם בהצלחה.


המסלול, כך הוא מעיד, היה תובעני, אבל הוא נותר נחוש לסיים ולקבל דרגות. "בחיים לא חשבתי על פרישה, לא משנה כמה קשה היה לי, אף על פי שבתחום הכושר לדוגמה התקשיתי מאוד", הוא מספר. "אם יש לי יעד, אני אעמוד בו - ויש בי לוחמנות. אני ממשיך כי צריך לעשות את הכי טוב שאני יכול תמיד, ולא לוותר לרגע. גם ברגעים הקשים אמרתי לעצמי שאני רוצה להיות טייס ולתרום, ולכן אני אעבור אותם למרות הקושי".


ש' הוא בן לגלעד (49), מרצה, ולאתי (47), שעבדה ברשות הטבע והגנים. הוא אח בוגר לתאומים בני 21 (אחד מהם מפקד בבה"ד 1) ולשני אחים צעירים.

סגן א' מקיבוץ בגליל המערבי. ויתר על תקן ספורטאי מצטיין
חברו לקורס סגן א' מסיים כאמור אף הוא מגמת קרב. הוא בכלל רצה להמשיך בקריירת הכדורסל, אך ברגע האחרון ויתר על תקן ספורטאי מצטיין שהוצע לו, לטובת שירות משמעותי. הרצון לתרום אכן הוכיח את עצמו. א' הוא בן לאבי, מנופאי בנמל חיפה ויו"ר ועד הקיבוץ, וללילך, מנהלת חשבונות במעון לילדים אוטיסטים. הוא אח בכור לשתי אחיות צעירות.