ח"כ איתן ברושי (גבת, העבודה) החליט שלא להתמודד בבחירות המקדימות על מקום לרשימת העבודה לכנסת ה-21 כנציג מחוז הקיבוצים. בהודעה שפרסם תלה ברושי את פרישתו בין היתר במצבו הבריאותי. הוא גם התריע כי "קיים ספק האם מפלגת העבודה במתכונתה הנוכחית תוכל עוד להיות הבית של ההתיישבות והחקלאות". ברושי בן ה-68, נציג הקיבוצים בעבודה, שמשלים כהונה אחת בלבד אחרי שנבחר ב-2015 לכנסת, היה פעיל מאוד בנושאים הקשורים להתיישבות החקלאית. 

לא רץ. ח"כ איתן ברושי. צילום ארכיון: אביב לשם

לכנסת הוא נבחר ב-2015, לאחר שמילא שורה ציבוריים, בהם עוזר שר החקלאות בממשלת רבין, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, מנכ"ל משרד המדע, התרבות והספורט, עוזר שר הביטחון לענייני התיישבות ומזכ"ל התנועה הקיבוצית.

"מאז ומתמיד אני חבר מפלגת העבודה. תמיד הייתי נאמן לדרכה ולערכיה", כתב ברושי בהודעה שפרסם. "צמחתי וגדלתי במחנה רבין ומה שתמיד עמד לנגד עיני הוא טובת המדינה ולאחריה ההתיישבות, החקלאות והמפלגה, מתוך השאיפה שישראל תהיה מדינה חכמה, צודקת ובטוחה, יהודית ודמוקרטית השואפת לשלום ושוויון".

בהמשך דבריו פירט את הישגיו בארבע השנים בכנסת. "כנציג נאמן של החקלאות וההתיישבות בכנסת, כחבר ועדות הכספים והחינוך ופעיל בוועדות נוספות, פעלתי וקידמתי יחד עם חברים נוספים, מגוון נושאים חשובים הנוגעים לחיי היום יום של המרחב הכפרי ואזרחי המדינה כולם: ניהול המאבק למען ההתיישבות, החקלאות והמים, אישור החוק להבטחת היעדים של אנרגיה מתחדשת, העברת החוק לעידוד השקעות הון בחקלאות, הבטחת החינוך ההתיישבותי, דאגה לעתידם של היישובים שנפגעו מהבולענים באזור ים המלח, מתן פיצויים לתושבי עוטף עזה, הענקת הטבות מס ליישובים ולערים באזורי קו העימות והעדיפות הלאומית בכל הארץ, דאגה וקידום נושאי הבריאות בכלל ובפריפריה בפרט, ועוד".

ח"כ ברושי התייחס גם למצבה העגום של מפלגת העבודה, הן בסקרים והן ברמה הפרסונלית, ואמר כי הדבר מעציב אותו ומעלה תהייה לגבי יכולתה לחזור להנהגת המדינה. "במתכונתה הנוכחית, ספק אם תוכל העבודה להיות הבית של ההתיישבות והחקלאות, ויש לכך ביטוי במקומות המיועדים לנציגי המושבים והקיבוצים ברשימה לכנסת הבאה", אמר.

לתת עדיפות לסוגיית הבריאות

על עשייתו הענפה האפילה פרשה מתוקשרת ולא מחמיאה כשביולי 2018, במהלך סיור בעוטף עזה, נגע באופן לא ראוי בחברתו לסיעה ח"כ איילת נחמיאס-ורבין. הוא התנצל מאוחר יותר על שאירע. לאחר בירור, זימן אותו יו"ר המפלגה אבי גבאי לשימוע. כמה ימים מאוחר יותר פורסם בערוץ 10 שמתלוננת אנונימית טענה שברושי תקף אותה מינית בעת שהיה ראש מועצה אזורית עמק יזרעאל, כ-15 שנים קודם לכן. בעקבות האירועים הורה גבאי על השעייתו מפעילות מפלגתית. בתגובה לדבריו של גבאי על כך ש"אין מקום לעברייני מין במפלגה", הגיש נגדו ברושי תביעת דיבה. בהודעת הפרישה התייחס ברושי גם לעניין זה ואמר: "אינני יכול להתעלם מהתבטאויותיו הקשות והבלתי אחראיות של יו"ר המפלגה כלפיי, התבטאויות אשר בגינן השופט מתח עליו ביקורת קשה בדיון המקדמי שנערך בבית המשפט במסגרת תביעת הדיבה שהגשתי נגדו".

בסוף דבריו שיתף כי בחודשים האחרונים עבר סדרת טיפולים רפואיים שמחייבים אותו בעת הזו לתת עדיפות לסוגיית הבריאות. "בנסיבות הקיימות ובתיאום עם משפחתי, החלטתי שלא להתמודד על מקום ברשימת מפלגת העבודה לכנסת ה-21. אני מודה ראשית למשפחתי היקרה שעמדה לצידי לכל אורך הדרך, לכל מי שתמך וסייע לאורך השנים האחרונות ולמי שהיה שותף לעשייה החשובה. אמשיך לפעול ככל יכולתי למען ביטחונה ועתידה של מדינת ישראל, וקידומו ופיתוחו של המרחב הכפרי".

"מחויב ונמרץ"

מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר, שהחליף את ברושי בתפקיד אחרי שזה החליט לרוץ לכנסת, הודה לאחרון ואמר כי הוא היה מבחינתו "נציג לוחם בבית הנבחרים". "אני מכיר את איתן שנים ארוכות מאוד, עוד מהתקופה שבה שימש כעוזרו של שר החקלאות בממשלת יצחק רבין, יעקב צור".

ניר מאיר ואיתן ברושי. צילום: מתוך הפייסבוק

"נעזרתי בו מאז פעמים רבות ובכל עמדה בה היה מוצב. כיהנתי כיו"ר התאחדות הארגונים הכלכליים הקיבוציים, הייתי חבר מזכירות התנועה (עת שימש איתן ברושי כמזכ"ל התנועה הקיבוצית), וזכיתי להחליף אותו בתפקיד משנבחר לכנסת. אני מעיד מכלי ראשון ויודע כי תסכימו איתי על העובדה כי בארבע שנותיו של איתן ברושי כחבר כנסת, היה לנו נציג לוחם בבית הנבחרים. גם אם לא תמיד ראינו עין בעין ומבלי לפגוע בתרומתם של אחרים, אני אינני זוכר חבר כנסת משלנו, כל כך מעורב, כל כך מחויב וכל כך נמרץ", הוסיף בפוסט שכתב.

מאיר התייחס להחלטה של ברושי לפרוש מסיבות רפואיות ואיחל לו "בריאות טובה והמשך פעילות מועילה למען ההתיישבות העובדת, למען החקלאות בישראל ובכל תחום שאליו יבחר להתמסר".