תחת הכותרת "מרצ חייבת את יניב שגיא בכנסת" הודיע חבר עין השופט ומנכ"ל גבעת חביבה בשש השנים האחרונות, על כוונתו להתמודד על מקום ברשימת המפלגה לכנסת בבחירות הבאות.

"לשנות סדרי שלטון". שגיא, צילום: אלבום פרטי

לפני ההכרזה הפומבית בישר שגיא על החלטתו למי שכיהנו בעבר כחברי כנסת במפלגת השמאל, וגם לחברים שהתמודד בעבר על מקום ברשימה.

לאחר שקיבל את ברכתם והעריך שהוא, נכון לעכשיו, המתמודד הקיבוצי היחיד ברשימה המתגבשת, מינה את ד"ר אבי עופר (מענית) לראש המטה שלו ואת מזכ"ל מרצ בעבר ירון שור (בן כפר מנחם והיום תושב לוטם) למנהל הקמפיין.

שגיא העריך כי סיכוייו להיבחר טובים, בין היתר בזכות העובדה שמרצ משריינת מקום בחמישייה הראשונה למועמד חדש, וגם בשל כמות מתפקדי מרצ בקיבוצים שמגיעה לכ-20 אחוזים מכלל המתפקדים למפלגה.

אחוזי ההצבעה בקיבוצי הארצי לשעבר למפלגה ישפיעו גם הם, לאור העובדה שבמרצ החליטו על פריימריז פתוחים לבחירת הרשימה לכנסת.

"אני כבר ארבע שנים במרצ ויו"ר הנהלת מרצ", הסביר שגיא את הצעד. "מדובר בתפקיד הבכיר ביותר שחבר קיבוץ ממלא במפלגה. בשל כך אני המועמד הטבעי מהקיבוצים גם בעיני מי שהתמודד בעבר על מקום ברשימה לכנסת.

"אני כבר שש שנים בראשות המרכז החינוכי רעיוני והערבי-יהודי גבעת חביבה כשהקדנציה מוגבלת לשמונה שנים, כך שאני לקראת סוף דרכי שם. את אותם הדברים שהנחלתי במרכז: דו קיום ערבי-יהודי, חינוך צעירים, חברה קיבוצית שתורמת לחברה - ארצה להמשיך בשדה הפוליטי כחלק מהרצון לשנות סדרי שלטון".

אתה מסתמך רק על הקול הקיבוצי?

"ממש לא. הקיבוצים הם תנאי הכרחי, אבל לא מספיק. אני מצפה לקבל תמיכה מהמגזר הערבי במפלגה, וגם מצעירים אליהם אני מחובר. כמי שסביר להניח יהיה חבר הכנסת היחיד מהקיבוצים ארצה לטפל בבעיות קרקע, מים, חקלאות והתיישבות. ארצה לדאוג לכך שהתנועה הקיבוצית תחזור להיות מעצבת של פני החברה ולא רק דרך אינטרסים צרים".

ומה דעתך על מפלגת הגאים החדשה ומפלגת עלה ירוק. האם אלו יפגעו במרצ ביום הבוחר?

"אני מתקשה להאמין שהמפלגות הנ"ל, שאינן מסתמכות על אנשים מוכרים כמו בני גנץ או אורלי לוי אבקסיס, יעברו את אחוז החסימה. מדובר במפלגות נישה שמייצגות פן אחד בחיים וזה לא מספיק. יחד עם זאת צריך לדאוג מכך שהן עלולות לקבל כמה מאות או אלפי קולות שייגרעו ממרצ".

יורי קנדל (להבות הבשן), רכז הוועדה הפוליטית רעיונית של מרצ בתנועה הקיבוצית, הבהיר כי ניתן להגיש מועמדות לרשימה בכנסת עם ההכרזה על מועד הבחירות. שלושים יום לפניו יש לערוך פריימריז ולבחור את הרשימה.

"בשל ההערכה שהבחירות יוקדמו לפברואר או למרץ 2019, המפקד יסתיים ככל הנראה בסוף השנה האזרחית. אני לא מכיר מלבד יניב שגיא חבר קיבוץ שמתמודד אבל אולי יקום מישהו צעיר ויודיע על רצונו לעשות כך. אנחנו מקווים שהפעם, לאחר תשע שנים של חוסר ייצוג קיבוצי ברשימה, ייבחר חבר משלנו לכנסת".