המים הציפו כמה בתים. הזורע, היום (צילום: באדיבות המועצה האזורית מגידו)

אומנם כמעט בכל חורף ישנם שיטפונות וחילוצים, אולם מה שאירע היום (ראשון) באזור מגידו ועמק יזרעאל לא זכור זמן רב. כפי שניתן לראות בווידאו, זרם אדיר של מים מילא את פלגו של נחל השופט שחוצה את קיבוץ הזורע, וזה עלה על גדותיו. בשל השיטפון בנחל, המים הציפו כמה בתים בקיבוץ, והיה צורך לפנות את ילדי הגנים.

הספרייה שניזוקה. צילום: יעל כרמי

(ההצפה בהזורע)

הסיבה לשיטפון ולהצפות היא כמות נדירה של קרוב למאה מילימטרים של גשם שירדו בתוך כמה שעות, כך לפי מדידות המשקעים של חבר הקיבוץ דוד לובל. הגשמים הבלתי פוסקים גרמו לנחל השופט וליובליו להציף כבישים ודרכים באזור, וחלקם אף נחסמו לתנועת כלי רכב. קיבוץ גלעד נותק כליל למשך כמה שעות עקב הצפה של הכביש המוליך אליו. גם כביש 66 מקיבוץ הזורע למשמר העמק נחסם ונפתח לתנועה רק לאחר ירידת מפלס מי הנחל. בכביש שבין רמות מנשה לדליה אומנם לא הייתה הצפה באותה קנה מידה, אבל רכב נסחף כתוצאה מהזרימה למרחק עשרה מטרים מהכביש.

כלי רכב שנסחף לשביל המרובע שבין רמות מנשה לדליה (צילום: דוברות המועצה האזורית מגידו)

יעל כרמי, מנהלת הספרייה של קיבוץ הזורע נשמעה נסערת ביותר נוכח מה שקרה לחלקת האלוהים הקטנה שלה. "כל הספרייה שלנו מוצפת כליל, ולמעט הספרים ש'ניצלו' הודות לזה שהם ממוקמים על המדפים, הכל נחרב – שטיחים חדשים, רצפת פרקט יקרה, פינת הילדים. מדובר באירוע שקשה לתאר", היא אומרת בצער.  

בנוסף לכך שני גני ילדים של הקיבוץ, שקד וחצב, שנפתחו לא מזמן הוצפו, והילדים פונו מהם בסיוע ההורים. שתי כיתות א' הוצפו אף הן, ומים חדרו גם לבית הסיעודי שקמה. "היו גם בתי חברים שניזוקו, אבל לא באופן משמעותי ובכל מקרה הקיבוץ נערך לקליטת הדיירים בבתים אחרים", אומרת כרמי. 

(נזקי ההצפה בגן הילדים בקיבוץ הזורע)

זקני הקיבוץ מתקשים לזכור אירוע מזג אוויר קיצוני דוגמת זה שאירע היום, לכל הפחות מאז החורף הבלתי נשכח של שנת 1992, שגם בו פונו חברים וילדים מבתיהם. "כל מרכז הקיבוץ ספג פגיעה קשה כתוצאה מעליית מי הוואדי", מסכמת כרמי.

לאמוד את הנזקים

רכז הביטחון של המועצה האזורית מגידו, אליאב נהרי, הקים חמ"ל מבצעים לטיפול ולסיוע בתושבי האזור, ובעיקר לאלו שנקלעו עם רכבם למי הנחלים השוצפים. "תפסתי את מקומו של ראש המועצה הנמצא כעת בחו"ל וריכזתי את האירועים לאורך היום כולו", הוא אומר. "כאמור, קיבוץ גלעד נותק למשך כמה שעות והמעבר בין המשמר העמק להזורע נעשה רק בסיוע המשטרה והאנשים שלנו".

מה שקרה היום היה חריג?

"אני 14 שנים במועצה ועשר שנים מתפקד כרכז ביטחון, ודבר דומה או קרוב לזה לא זכור לי. כל רכזי הביטחון בקיבוצים מסייעים בעבודות השונות כמו גם סייר שלנו שבודק שוב ושוב את הדרכים והכבישים".

(בווידאו: הבריכה בדליה הפכה לאגם בגלל השיטפונות, צילום: אמיר גאיל)

בשעות אחר הצהריים, למרות הימשכות הגשמים, נרשמה אנחת רווחה באזור עם ירידת מה במפלס המים בנחלים. "אני מקווה שאנחנו אחרי המכה הגדולה", אומר נהרי. עם זאת, עוד מוקדם לשמוח - כי לפי החזאים בימים רביעי וחמישי יתחדשו הגשמים העזים.

ההצפה בהזורע

קורן רביב, מנהל הקהילה של קיבוץ הזורע, מסר כי כתוצאה מהנזקים שגרם השיטפון, תיאלץ – ככל הנראה – משפחה אחת להתפנות מביתה אחרי שהמים שחדרו אליו הגיעו לגובה של כמה עשרות סנטימטרים. "אני זוכר את ההצפות כשהייתי ילד, וזה היה מאוד דומה למה שקורה עכשיו", אומר רביב. "לאחר שוך הסערה נאמוד את הנזקים ונסייע היכן שצריך. החשוב יותר זה שלא נגרם אסון בנפש".

אחד הכבישים שהוצפו