רופאים מתמחים ברפואת משפחה שהחלו לעבוד בדרום הארץ בשנתיים האחרונות, נאבקים לקבל מענק ממשלתי המיועד לרופאים שהעתיקו את מקום מושבם לפריפריה. לטענתם, משרד הבריאות שינה את הכללים בשנתיים האחרונות, כך שרובם לא זכו לקבל את המענק. אחד מהם הוא ד"ר גיל רובינשטיין, מתמחה ברפואת משפחה בבית החולים סורוקה בבאר שבע ובקיבוצים רביבים ומשאבי שדה. "אני חושש שאם המצב הזה יימשך, מתמחים חדשים כבר לא יבואו לחזק את הפריפריה", הוא מזהיר.

מתמרצים ואז מקשים. "מתמחים לא יאמינו למדינה בנושא המענקים". צילום: שאטרסטוקרובינשטיין (34), נשוי למאיה, עובדת באוניברסיטת בן־גוריון בנגב, ואב לעמליה (ארבע), ולרֵע (שנתיים), גדל בתל אביב ולמד רפואה במחזור הראשון של בית הספר לרפואה בצפת. כשסיים את לימודיו חיפש בית חולים גדול בפריפריה, והבחירה נפלה על באר שבע. נוסף על ההתמחות ברפואת משפחה בין כותלי בית החולים, הוא נלווה לרופאי המשפחה של רביבים ומשאבי שדה ומודרך על ידם באופן מעשי.


כשד"ר רובינשטיין מפנה מטופלים לרופא מקצועי מומחה, הוא רואה שתקופת ההמתנה לתור ארוכה מזו שבמרכז הארץ, ושבמקרים מסוימים אין בדרום רופאים מומחים לבעיות ייחודיות אלא רק במרכז. כדי לפתור את המצוקה הזאת חתמה הממשלה ב־2011 על הסכמים עם התאחדות הרופאים, ולפיהם יוענק מענק ממשלתי לרופאים במקצועות נדרשים שיעברו לפריפריה. ההסכמים, שהיו אמורים להתחדש ב־2019, הסתיימו כבר ב־2014 כי הסכום שהוקצב להם היה נמוך מדי, וחלק מהם גם הוענקו למקצועות נדרשים פחות.


מ־2014 עד 2016 ניתנו מענקים בטפטוף למקצועות נדרשים, ובהם רפואת משפחה ורפואה דחופה. "ב־2017 הקצתה הממשלה סכום מוגבל", מספר רובינשטיין, "וחילקה אותו בצורה לא הגיונית בין מקצועות ומחוזות שונים. בשנה הזו התחלתי להתמחות בבאר שבע, ופתאום גיליתי שלעשרים מתמחים ברפואת משפחה בדרום הארץ ניתנו רק ארבעה מענקים. הנהלת המוסד הרפואי שבו אני עובד אומרת שהיא לא יכולה להעדיף מתמחה אחד על חברו, ושמבחינת משפטית היא לא יכולה לחלק את הסכום של ארבעת המענקים לעשרים איש. כך יוצא שאף אחד מהרופאים הזכאים לא קיבל את המענק".


לדברי ד"ר רובינשטיין, ב־2018 נקטה המדינה שני מהלכים הנוגעים למענק לרופאי משפחה מתמחים בדרום הארץ. היא החליטה להקציב רק שלושה מענקים ל־22 מתמחים, ולהגביל את הזכות לקבלת המענק רק למי שהתחיל את ההתמחות בספטמבר 2018 ולא לפני כן. "לא ברור מה הבסיס להחלטה הזאת. האם הפריפריה לא היתה במצוקת רופאי משפחה מינואר ועד ספטמבר 2018? למה מתמחה שהתחיל באוגוסט לא יקבל מענק, ומתמחה שעובד איתו והתחיל בספטמבר כן זכאי לקבל? גם עם ההחלטה הזאת החליטה ההנהלה שלנו לא לשתף פעולה, כי היא לא יכולה להפלות מתמחה אחד לעומת חברו. כך יוצא שכבר שנתיים אין מענקים למתמחים ברפואת משפחה בדרום הארץ, וההוראה באשר לספטמבר 2018 תקפה לכל המקצועות הרפואיים במצוקה".


מה תהיה התוצאה של המצב הזה?
"מתמחים לא יאמינו למדינה בנושא המענקים, והם לא יבואו לחזק את הפריפריה כפי שהמדינה הצהירה שהיא רוצה לעשות. זה מין טריק מצד המדינה, ולא ברור לי למה היא עושה אותו. זוהי הונאה".


מה אתם דורשים מהמדינה?
"כשהתחלנו את ההתמחות, אף אחד לא הבטיח לנו רשמית שנקבל מענק, אבל מרגע שהחליטה הממשלה שהיא ממשיכה במענקים - שלא תשחק איתנו במשחקים; שתקצה מענקים לכולם בהתאם לרוח ההסכמים מ־2011, כי המצב בפריפריה לא ממש השתנה".


אולי המדינה בונה על כך שאנשים שמרגישים מחויבות למטפליהם בדרום, לא יעזבו את מקום מגוריהם ואת מקום עבודתם גם לאחר הפרת ההבטחה אליהם. "הרבה שואלים אותי אם אעזוב את הדרום בגלל אי־קבלת המענק", אומר רובינשטיין, "ואני אומר להם שלא. סכום המענק הוא 120 אלף שקל, שהוא אמנם סכום די גבוה, אבל הוא לא מצדיק לעקור את החיים שלי ולהתחיל לחפש התמחות חדשה באזור אחר. לא אפסיד עכשיו שנתיים ואתחיל לחפש התמחות חדשה במקום אחר. אני כבר מושקע פה, אבל אני לא יכול להבליג על ההונאה. אני אדאג להבהיר למתמחים הבאים שאין להם מענקים, ואז עלול להיווצר מחסור עוד יותר קשה ברופאים בפריפריה".


אייל בסון, דובר משרד הבריאות, מסר בתגובה: "הנושא נמצא בהתדיינות משפטית, ומטופל על ידי הממונה על השכר באוצר".