לאחר ארבע שנים שבהן שימש רופא בכיר במחלקה לרפואה דחופה (חדר המיון) במרכז הרפואי לגליל שבנהריה, עם התמחות ברפואת ילדים והתמחות־על ברפואה דחופה ילדים, מונה לאחרונה ד"ר איתמר מונצ'ק, חבר קיבוץ יחיעם, למנהל מיון ילדים. מדובר ביחידה חדשה שנפתחה במרכז הרפואי לגליל, לאחר שעד כה היה מיון הילדים חלק בלתי נפרד מהמחלקה לרפואה דחופה.

ד"ר מונצ'ק לא חלם כילד ואף כנער להיות רופא, והוא מודה שבימים ההם לא היה משקיען גדול בלימודים. הוא היה "בננצ'יק גאה", וכשאר הנערים בקיבוץ עשה חיים כלשונו בקיבוץ ובמוסד החינוכי אשרת בעברון (כיום אופק).

ד"ר איתמר מונצ'ק. להביא את הידע ואת הניסיון לפריפריה (צילום: רוני אלברט)

"נדבקתי בחיידק הרפואה דווקא בטיול הגדול שאחרי הצבא, אז היה לי הרבה זמן לחשוב עם עצמי ולתהות על התוכניות להמשך הדרך", הוא נזכר. "כתבתי מכתב תודה למחנכת שלי על מה שנתנה לי, והחלטתי לצאת ללימודי רפואה. לא הייתי היחיד מיחיעם שהחליט ללכת לכיוון הזה. במסלול באוניברסיטה היו עוד שתי בנות קיבוץ שנהיו רופאות".

מדוע החלטת להתמחות ברפואת ילדים וברפואה דחופה של ילדים?
"די מהתחלה ידעתי שזה התחום שבו אני רוצה להתמחות. אני אוהב את קבלת ההחלטות המהירה, את הגילים הרכים יותר, וברגע שהתחילו בשנת 2011 ללמד את רפואת הילדים הדחופה בישראל (אני הייתי במחזור ראשון) - הלכתי על זה. גם אשתי ואם ילדיי היא רופאת ילדים".

ד"ר מונצ'ק (48) הוא אב לשלושה, ואת ההתמחות שלו ברפואת ילדים עשה בבית החולים וולפסון שבחולון. בהמשך דרכו עשה התמחות־על ברפואה דחופה בילדים במרכז הרפואי שיבא בתל השומר, שם היה רופא בכיר במיון ילדים במשך כחמש שנים, עד הגעתו למרכז הרפואי לגליל.

מה גרם לך לחזור לצפון?
"התחלנו במרכז, הן משום שאשתי היא מתל אביב והן בגלל העובדה שהרפואה מתקדמת יותר במרכז הארץ מבחינה מקצועית. בסופו של דבר חזרנו בגלל הרצון לחיות בקיבוץ ובחברה הגלילית. הרגשנו שכאן נתחיל משהו חדש. הבנו שפה לא נהיה שניים מתוך אלף רופאי ילדים, אלא שניים מתוך מעטים. היה רצון להביא את הידע ואת הניסיון לפריפריה".

ואילו תגובות אתם מקבלים בקיבוץ?
"הפכנו להיות מעין בית חולים נייד. שואלים אותנו שאלות על ילדים חולים או פצועים, ומדי פעם בפעם גם על מבוגרים יותר, ואנחנו עונים ברצון. בקיבוץ שמחים מאוד על כך".

באילו מקרים יוצאי דופן טיפלת?
"באזור הזה, בגלל האופי הגיאוגרפי שלו והקרבה לטבע, יש הרבה יותר הכשות של נחשים. זאת ועוד, הגליל המערבי הוא אזור מגוון מאוד מבחינה דמוגרפית. יש פה יהודים, מוסלמים, נוצרים, דרוזים - הכול מהכול. מכאן שלא פעם יש גם מחלות כרוניות קשות שקשורות למוצא האתני של המשפחות. לצערי, יש גם הרבה תאונות דרכים באזור, ומעורבים בהן ילדים ותינוקות. בסופו של דבר, יש לי סיפוק רב בהצלת חיים, בייחוד של ילדים".

ד"ר מונצ'ק מוסיף כי בשנים האחרונות חלה עלייה של עשרות אחוזים בכמות הפניות למיון ילדים במרכז הרפואי, עם מקרים מורכבים ביותר, ובהם הרעלות קשות, טראומות ומחלות כרוניות מולדות. "מכלול המקרים הללו מאפשר לנו לשאוף להכניס למיון ילדים טכנולוגיות ונורמות טיפול חדשות, כמו אולטרסאונד ליד מיטת החולה, ביצוע פעולות כואבות תחת טשטוש או גז צחוק ושימוש בליצנים רפואיים".

"החזון שלנו הוא להעניק רפואה דחופה לילדים עד גיל 18, בסטנדרטים עולמיים, כמו במרכזים הרפואיים הגדולים במדינה", הוא אומר. "לפנינו עומדים אתגרים גדולים, הכוללים הקמת צוות סיעודי ייעודי המתמחה בעבודה דחופה עם ילדים, תוך כדי עיבוי הצוות הרפואי. אני משוכנע שעם הנהלת המרכז הרפואי נשיג את היעדים שהצבנו לעצמנו".

הוא הודה למנהל המרכז הרפואי ד"ר מסעד ברהום על היוזמה החשובה של פתיחת יחידה למיון ילדים. ד"ר ברהום בירך את מנהל המיון החדש ואמר: "מדובר באדם הנכון בזמן הנכון, ואין לי ספק שהוא יוביל את מיון ילדים לאפיקים הנכונים".