הסקרים האחרונים שפורסמו בכלי התקשורת השונים הציבו את שתי המפלגות המזוהות עם חברי הקיבוצים (המחנה הציוני ומרצ) במצב מביך ומתסכל, בכל הקשור למספר המנדטים הצפוי להן במידה והבחירות היו מתקיימות כעת.

"שותפים מרכזיים בשינוי". גבאי באפיקים, צילום: רענן כהן

המחנה הציוני בראשות אבי גבאי התדרדר לעשרה מנדטים ואילו מרצ לחמישה עם טעות דגימה שעלולה לא להספיק לה לעבור את אחוז החסימה. חבירה אפשרית של המחנה הציוני לרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, שעוד לא בישר על כוונותיו, מעניקה למפלגה עוד כמה מנדטים אבל לא בשיעור גבוה.

אתמול הגיעו כ-300 חברי קיבוצים מאזור הכנרת, עמק הירדן ורמת הגולן לקיבוץ אפיקים לכינוס שערך גבאי אליו התלוו חברות הכנסות מיכל בירן ולאה פדידה.

גבאי הדגיש בדבריו את הקשר שבין מפלגת העבודה והתנועה הקיבוצית ואמר כי "מפלגת העבודה היא הבית של תנועת ההתיישבות מאז ומתמיד. חברי הקיבוצים הם שותפים מרכזיים בשינוי שאנחנו מובילים במדינה. אנחנו מאמינים שאפשר לשנות, אפשר להוביל את המדינה שלנו למקום טוב יותר, ואנחנו פועלים מדי יום כדי להביא את השינוי הזה ולהחליף את השלטון".

חניק מרשק, מזכירת מחוז הקיבוצים במפלגת העבודה, ומזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר, התייחסו למצב הלא פשוט של המפלגה ואמרו: "בינתיים לא נקבע מועד לבחירות. המערכת הפוליטית רוחשת פעילות, שחלקה יבשיל וחלקה לא (הכוונה, ככל הנראה, לגיבוש גוף שמאל-מרכז, ק.ע). כשהתמונה תתבהר המחוז יגבש את עמדותיו בהתאם. עד אז אנו מתנהלים במוסדות הקיימים ובהתאם להחלטות הקיימות".

על השאלה מה קורה כעת השיבו השניים שמזכירות המחוז שמה בתקופה האחרונה דגש על קיום בחירות לוועידה העשירית של המפלגה, ועל בניית תוכנית עבודה לבחירות לכנסת ה-21. בנוסף נשאלו ראשי מחוז הקיבוצים אם להערכתם יהיה חבר קיבוץ ברשימה לכנסת שהולכת ומתקצרת ככל שעובר הזמן, אבל על כך לא ניתנה תשובה.

ומה במרצ? יורי קנדל, רכז המחלקה הרעיונית פוליטית של מרצ בתנועה הקיבוצית, טען שמפלגת השמאל מקבלת מהציבור בין חמישה לשמונה מנדטים כבר מספר שנים.

"המספרים עולים ויורדים בהתאם להתפתחויות הפוליטיות וליכולת הניבוי של הפרשנים בתקשורת בנוגע לזהות הפנים החדשות בראשות המחנה הציוני, או החלטות הפרקליטות בנוגע לחקירות ראש הממשלה", הסביר קנדל.

"בשנת בחירות נערכים סקרים רבים אבל הסקר החשוב הוא בקלפי. אנחנו עובדים בכל המרץ על מנת שהמצביעים הפעם יצביעו מרצ ולא יתאכזבו יום לאחר הבחירות. לכן הקמנו את מטה הפריפריה, הרחבנו את פעילות השטח והתחלנו קמפיין התפקדות ענק במסגרתו התפקדו כבר אלפי אנשים למפלגה".

קנדל קרא לחברי הקיבוצים להצטרף למפלגה כדי להיות חלק מההתעוררות שלה. "אנחנו מייצגים ישראליות וישראלים רבים שמאמינים שישראל צריכה להיות מקום שוויוני, מכיל, פלורליסטי ונחרדים מהמקום אליו הולכת המדינה", דברי קנדל.