ההילה שנקשרה לקיבוץ עשרות שנים לא חלפה מהעולם. אחת העדויות לכך היא משלחת של נציגים מקונגו שבאפריקה, שהגיעה בשבוע שעבר לקיבוץ נגבה במטרה ללמוד איך מקימים קיבוץ. המשלחת, שלושה גברים ואישה, הגיעה לבדוק היתכנות של בניית קיבוצים בקונגו בהיקפי שטחים גדולים, בעקבות הרצון ללמוד על המודל של הקיבוץ הישראלי, שהפך להצלחה עולמית.

את המשלחת אירח מזכ"ל התאחדות החקלאים וחבר קיבוץ נגבה אבשלום (אבו) וילן, שלקח אותם לסיור בקיבוץ, ברפתות, במטעים ובגידולי השדה, וסיפר להם על ההיסטוריה של קיבוץ נגבה כדוגמה להצלחה.
ראש המשלחת מקונגו גיזנגה לוגי, מראשי מפלגת השלטון (ובנו של סגן נשיא קונגו בעת יציאתה לעצמאות בראשות הנשיא פטריק לומומבה), הודה לאבו על הביקור, והשניים החליטו להמשיך ולפעול יחד לקידום שיתוף פעולה בין ישראל לקונגו בתחומי ההתיישבות והחקלאות.

המשלחת בנגבה. "זה בדיוק מה שאנחנו צריכים בקונגו" (צילום: התאחדות חקלאי ישראל)

בקונגו מתגוררים כמאה מיליון תושבים על פני שטח עצום, מצויים בה כמעט כל סוגי הפירות והירקות, ויש בה אוצרות טבע המייצרים פוטנציאל אדיר לשיתופי פעולה.

"בבתי הספר בקונגו מלמדים על הקיבוץ", מציין גיזאנגו זובי, אחד מחברי המשלחת, האחראי על קשרי החוץ של מפלגת השלטון. "מספרים איך קבוצה של אנשים הצליחה לעבוד בשיתוף פעולה ובדרכים שהיו טובות לכלל כדי להתפרנס וליישב את ישראל. זה משהו ששמענו עליו הרבה. אנחנו גם בקשר עם פוליטיקאים ישראלים שסיפרו לנו על הקיבוץ הישראלי, והבנו שיש לנו הזדמנות לא רק לשמוע מרחוק על איך בונים ומקימים את המודל הזה, אלא לראות מקרוב ולשמוע מאנשים שחיים אותו כיום.
"לכן ביקשנו לראות איך זה נראה במציאות, וללמוד איך הצלחתם להקים קיבוצים ומה היו הבעיות. כיוון שיש לנו בקונגו הרבה שטח פנוי לחקלאות והמון אנשים שצריכים להתפרנס, אנחנו חושבים שהמודל של קיבוץ יכול להיות פתרון מוצלח מאוד לשיתוף פעולה של תושבי קונגו, כזה שיביא להם פרנסה כשהם יקימו קהילות שיתמכו זו בזו. אנחנו צריכים את הניסיון שלכם, שתלמדו אותנו איך לעשות את זה בקונגו".

איך התרשמת מהביקור בנגבה, ומה אהבת שם?
"התרשמנו מאוד מהקהילה שיש בקיבוץ. לקחו אותנו לפגוש את האנשים ולדבר איתם. כדי להבין איך התחיל הכול, קיבלנו סקירה היסטורית על איך נבנו הקיבוצים ומה היו האתגרים שלהם. התרשמנו מאוד. זה נראה לנו פשוט מדהים שהצלחתם להקים התיישבות כזו שיש בה שיתוף פעולה, שיצרה חקלאות מוצלחת ושנתנה פרנסה להרבה אנשים. זה בדיוק מה שאנחנו צריכים בקונגו".

הגעתם לישראל רק כדי ללמוד איך להקים קיבוצים בקונגו?
"הגענו כמשלחת של המפלגה הסוציאליסטית בקונגו לסדרת פגישות בין־לאומיות בישראל וברשות הפלסטינית, ובאותה הזדמנות ביקשנו לראות את המודל של הקיבוץ הישראלי, כי השאיפה שלנו הוא להעתיק אותו לקונגו כבר בתקופה הקרובה. את זה אנחנו רוצים ללמוד מישראל".

מהם הצעדים המעשיים שאתם מתכוונים לעשות להקמת קיבוצים?
"השלב הבא הוא להזמין אנשים שיוכלו לעזור לנו להוציא את זה לפועל, אנשים שיודעים איך מקימים קיבוץ ומה צריך לעשות. אנחנו מזמינים נציגים מהתנועה הקיבוצית להגיע אלינו, לראות את השטח ואת האנשים, ולחשוב יחד איך אפשר לקדם בניית קיבוצים בקונגו. יש פה בערך שלושה מיליון איש שמבנה ההתיישבות הזה יכול להתאים להם, ויש לנו גם תקציבים להקים מודלים חדשים שיתמכו בפיתוח החקלאות וניצול המשאבים הרבים שיש בקונגו, גם אוצרות הטבע וגם המרחב והאדמה הרבה שיש בה".

איך התרשמתם מהחקלאות הישראלית?
"ישראל ידועה בפיתוחים הטכנולוגיים שלה בחקלאות. בקונגו יש לנו בעיות מים בעיקר של איך משנעים אותם ממאגרים לחקלאות במרחקים גדולים, ואנחנו רוצים ללמוד מישראל איך לפתור גם את בעיות המים שלנו".

אבשלום וילן מספר על ההיסטוריה של הקיבוץ. הקונגלזים היו רציניים (צילום: התאחדות חקלאי ישראל)

בתום הביקור אמר וילן כי הוא גאה לחשוף משלחות שמגיעות מכל העולם לחקלאות הישראלית שנעשתה מודל לחיקוי בעולם. "מדינות רבות כבר משתמשות בידע של החקלאות הישראלית בארצן, והמחקר והפיתוח הישראלים הם מקור גאווה עצום לישראל. בהשקעה נכונה, ישראל יכולה - כמו בהייטק, כך גם בחקלאות - להפוך למעצמה עולמית".

נראה לך שהם יקימו קיבוצים בקונגו?
"הם אומרים שיש להם עשרות אלפי דונמים לחקלאות וכמויות מים בלתי מוגבלות, והם מעוניינים לבנות כפרים חקלאיים במודל של התיישבות קולקטיבית. הם אמרו שבעבר היו כבר כמה ניסיונות שלא הצליחו, בגלל חוסר התאמה למציאות בקונגו והיעדר הדרכה. הם בכל זאת לא התייאשו מהרעיון. הם אומרים שאם יבואו אגרונומים ומומחי קואופרציה מישראל, הם מאמינים שהם יוכלו להקים קיבוצים".

המלצת להם על קיבוץ שיתופי או מתחדש?
"הם נשמעו לי רציניים בכוונה שלהם למצוא את המודל המתאים להם, אבל אנחנו עוד רחוקים משלב ההמלצה על שיתופי או מתחדש".

עוד מוקדם להירשם לתפקיד המלווה של הקיבוץ הראשון בקונגו?
"נכון. אני מציע למי שמעוניין בתפקיד לא להזדרז לארוז, אבל אולי תהיה התפתחות בנושא הזה בעתיד הקרוב".