אורי פינקרפלד, חבר קיבוץ רבדים שהיה לוחם בפלמ"ח, מזכיר הקיבוץ הארצי, פעיל במפלגת מרצ וחבר בדירקטוריונים של קק"ל ושל מועצת מקרקעי ישראל, הלך אתמול (שני) לעולמו והוא בן 90. לפני כחודש לקה פינקרפלד באירוע מוחי ממנו לא הצליח להתאושש.

איש ארץ ישראל השלמה. פינקרפלד, צילום: פרטי

פינקרפלד נולד בירושלים ב-1928 למשפחה בעלת אמצעים. בגיל צעיר הדריך בקן השומר הצעיר בתל אביב, ושימש כנער שליח במטה הפלמ"ח. לאחר מכן התגייס לפלוגות המחץ במסגרת הכשרת בית זרע, ושובץ לפלוגה ג' במסגרתה השתתף בקרבות על שייח' נבי דניאל בסוף מרץ 1948.

פינקרפלד היה ממייסדי רבדים ולימים כיהן כמזכיר הקיבוץ. בין השנים 1976 ל-1979 כיהן כמזכיר הקיבוץ הארצי, ושימש כנציג מרצ בהנהלות הקרן הקיימת לישראל ומנהל מקרקעי ישראל. הוא הקים עם שותפים לדרך הפוליטית והאידיאולוגית את המרכז היהודי ערבי לפיתוח כלכלי.

עם הגיעו לגיל 80 הוציא לאור ספר המגולל את סיפור חייו תחת השם "בדרכי שלי". שם תיאר את קורות חייו בתנועת השומר הצעיר ובמפ"ם, דרך העלייה וההגשמה ברבדים בתוספת צ'יזבטים רבים על הפלמ"ח.

עיקר גאוותו של אורי פינקרפלד היתה על פעילותו למען האחווה היהודית-ערבית, והשמירה על זכויות הפלסטינים משני צידי הקו הירוק. בספרו ציין שהוא איש ארץ ישראל השלמה שמאמין בגבולות הארץ משני צידי הקו הירוק ובגולן, אבל מיהר להבהיר שהמולדת שייכת גם לערביי ישראל.

גם בגיל מבוגר נהג להתייצב בשטחי יהודה ושומרון יחד עם פעילי אגף המשימות של התנועה הקיבוצית, ומנע התנכלויות של מתנחלים למטעי הזיתים של הכפריים הפלסטינים.

במותו הותיר אחריו את אשתו גאולה, ארבעה ילדים, שנים עשר נכדים ושתי נינות. אורי פינקרפלד בחר לתרום את גופתו למדע, ובשל כך לא פורסם מועד ההלוויה. המשפחה יושבת שבעה ברבדים.