יורם כהן מחפציבה, אחד מאגדות הכדורסל הכי גדולות של הגלבוע ושל התנועה הקיבוצית בפרט, הלך לעולמו. כהן היה מכוכביה הבולטים של קבוצה הכדורסל המיתולוגית הפועל בית אלפא, שכיכבה בליגה הלאומית (כיום ליגת העל), החל משנות ה-50 ועד תחילת שנות ה-70. 

יורם כהן ז"ל מחזיק עד היום בתואר "מלך הסלים" של הקבוצה הקיבוצית, ועם למעלה מ-3,000 נקודות במהלך הקריירה, הוא מדורג במקום ה-62 בין קלעי כל הזמנים בארץ. כהן איבד לפני 17 שנה בתאונת דרכים את בנו שני כהן בן ה-32, שהמשיך את המורשת של אביו והיה לכדורסלן מקצועי. 

שחקן שהתנשא לגובה של כמעט שני מטרים והיה בעל יד זהב מכל מרחק . צילום: שרון צור, באדיבות ידיעות העמק

יוסי וקנין, עורך ידיעות העמק, ומי שחקר על תולדות הקבוצה מספר על יורם כהן ז"ל: "ותיקי העמק והגלבוע לא שוכחים את אחד המשחקים הגדולים שהיו בשנת 1969, הדרבי בין הפועל בית אלפא להפועל ניר דוד. בין שני הקיבוצים היתה יריבות גדולה באותן שנים, ולכן כ־2,000 צופים הגיעו לצפות במשחק המסקרן.

"בתום 40 דקות מורטות עצבים היו אלה הקיבוצניקים מבית אלפא שחגגו ניצחון גדול בתוצאה 69:76. 37 נקודות מתוך ה־76 שקלעה בית אלפא היו שייכות לשחקן אחד- יורם כהן. הוא הציג משחק גדול שנכנס לפנתיאון של הכדורסל הקיבוצי".

וקנין לא מסתיר את הערכתו ליורם כהן: "הוא היה שחקן שהתנשא לגובה של כמעט שני מטרים והיה בעל יד זהב מכל מרחק. 'הענק מבית אלפא', כך נהגו לכנות את כהן בתקשורת באותן שנים. היה בשנות ה־60 אחד הכדורסלנים המובילים, שהתחרה בכל עונה על תואר 'מלך הסלים' של הליגה נגד אגדות הכדורסל כמו עופר אשד וחיים בוכבינדר".

עובד נור, ראש המועצה האזורית גלבוע ספד: "אנו נפרדים בצער מאחד מגדולי הכדורסלנים של הגלבוע, ובוודאי מאחד הספורטאים הגדולים שצמחו במרחב הכפרי. ספורט בגלבוע, מאז ומעולם, מבטא עיסוק נרחב יותר מהפעילות הספורטיבית עצמה, ויורם כהן היה מאותם אלו שביססו את החזון לפיו הספורט בגלבוע מהווה ככלי להנחלת ערכים אנושים לצד המצוינות".

יורם כהן ז"ל ואשתו עליזה, רתמו לאחרונה את המועצה, ובעזרת החברה הכלכלית בגלבוע התבצע שדרוג מגרש הכדורסל בחפציבה. "אנו בגלבוע נזכור היטב את תרומות לספורט המקומי, וננסה להתנחם בכך שהספיק לקחת חלק פעיל בפעילות המועצה, ויחדיו חנכנו לפני חצי שנה את מגרש הכדורסל המשופץ, הנקרא על שמו של בנו, שני כהן ז"ל. כעת משחקים על המגרש ילדי חפציבה, כסגירת מעגל מרגשת", סיכם נור.