עמיר שפירא, סופר ומאייר מוכשר חבר גן שמואל, הלך לעולמו מדום לב והוא בן 78. לפני כשנתיים הוציא לאור ספר בשם "הכל כלול" (בשמו המלא "קיבוץ הוא לא רק רפת ולול, קיבוץ הוא הכל כלול"), ובו איורים וטקסטים משעשעים על אנשי העבודה בקיבוץ, אירועים שהתרחשו בקיבוץ של פעם ועוד.

זווית ראייה מצחיקה ומשעשעת. שפירא ז"ל, צילום: ארכיון גן שמואל

שלוש שנים לפני כן הוציא לאור את החלק הראשון של הספר שנקרא באותו השם, ועסק בתכנים דומים.

ב-2012 הוציא ספר עם הסופר ואיש החינוך עלי אלון מעין שמר (שהלך גם הוא לעולמו השנה) בשם "גן שמר", שכלל את המאבקים בין קיבוץ עין שמר לבין שכנו גן שמואל.

שפירא, אב לשניים וסב לארבעה, היה ראש קן ציפורי של השומר הצעיר שם עשה שנת שירות, ועבד מרבית שנותיו במפעל המיצים של גן שמואל לרבות בניהול הדוכן של הקיבוץ במרכז המסחרי.

בילדותו למד ציור אצל יוחנן סימון ז"ל, חבר גן שמואל שהפך לצייר בינלאומי מוכר. בשנות ה-20 לחייו למד ציור גם במכון אבני, תחת מכחולו של הצייר הנודע יחזקאל שטרייכמן.

שפירא התגאה בעובדה שהיה הצייר הישראלי היחיד שהציג תערוכת ציורים בירדן. בראיון שהעניק לידיעות הקיבוץ סיפר "זה היה ב־1996, זמן קצר לאחר חתימת הסכם השלום. הוזמנתי להציג את הציורים על ידי אחד הנסיכים בבית המלוכה. הגעתי לירדן עם הציורים, עשינו תערוכה גדולה, וגם רכשו ממני שני ציורים למוזיאון האסלאם ברבת עמון".

עמיר שפירא היה במשך שנים הצייר של "השבוע בקיבוץ הארצי", ובמקביל צייר גם לשבועון "בקיבוץ" של הקיבוץ המאוחד.

עלי אלון סיפר בזמנו על המאייר שעבד לצידו כי "זווית הראייה של עמיר היא מכאן, מהמצחיק ומהמשעשע, הנמצא בכל פינה בחיינו הקיבוציים, ופעמים רבות עומד בניגוד ומפוצץ בסיכה חדה את הבלון המנופח של האידיאולוגיות הפנאטיות שגן שמואל הצטיינה בהן כל כך, על מוריה, מחנכיה והפוליטיקאים שלה". הלווייתו של עמיר שפירא התקיימה אתמול בבית העלמין בקיבוצו.