אמנון ברנזון, זמר עבר שהפיק מופעי זמר רוב שנות חייו, הלך אתמול (ראשון) לעולמו והוא בן 77. בשנותיו האחרונות ביקש ברנזון, יליד קיבוץ דפנה שגדל בכפר גלעדי, להקים מיזם חינוכי שיתמקד בשימור הזמר העברי הישן. לשם כך שהה לא מעט בבית התנועה הקיבוצית, וניסה לעניין את כל מי שפגש בפרויקט שהגה אך הדבר לא יצא בסופו של דבר לפועל.

קול ערב והופעה כובשת. ברנזון, צילום: אלבום פרטי

ברנזון למד בבית הספר היסודי בדפנה, אבל בהגיעו לגיל תשע עברה משפחתו בעקבות הפילוג בתנועה הקיבוצית לכפר גלעדי, שם למד בבית הספר התיכון המשותף בכפר בלום.

הוא ניחן בקול ערב ובהופעה כובשת, ואת שירותו הצבאי עשה בתחילת שנות ה-60 בלהקת הנח"ל יחד עם חנן גולדבלט, פופיק ארנון, יאיר רוזנבלום, ארהל'ה קמינסקי ואחרים. לימים סיפר שנעמי פולני היתה זו שבחנה אותו ללהקה, ומיד כששמעה את קולו העצמתי הודיעה לו שהתקבל.

לאחר שחרורו חזר ברנזון לעבוד במטע בכפר גלעדי. לאחר מספר חודשים הצטרף לתאטרון "בימת הקיבוץ", והשתתף בכמה הצגות. בסוף שנות ה-60 לקח חלק במופע "הלוך הלכה החבריא" שכלל שירי מחאה רוסיים שתורגמו לעברית בידי יעקב שבתאי.

לצידו הופיעו ליאור ייני, תמי ספיבק ודודו אלהרר. המעבדת המוזיקלית היתה דרורה חבקין ז"ל. בשנת 1967 נישא לנירה גרינשטיין, בת קיבוץ כפר המכבי, ולזוג נולדו שלושה ילדים: אסף, יואב ויעל.

ב-1971 עלה המופע המצליח "השטן ואשת האיכר" בהפקתו של ברנזון, שכלל שירי עם שתורגמו לעברית בידי דן אלמגור בעיבוד המוזיקאלי של אריה לבנון. במופע השתתפו כזמרים אמנון ברנזון עצמו, מיכל טל ורפי גרנות. ברנזון ביצע במופע זה, בין השאר, את השירים "העגורים" ו"הגיטרה של פדרו".

בעקבות הצלחת המופע הפיק ברנזון מופע המשך בשם "החייט ואשת הסנדלר", שבו השתתפו הוא, רפי גרנות, שלומית אהרון וקרול מריל. במופע זה נכללו שירים כמו "הצוענים", "נשיקות מתוקות מדבש" ועוד.

ב-1974 הפיק הצגת ילדים בשם "אני פשוש", אותה ביים נדב לויתן. ההצגה כללה את שיריו של ע' הלל. מרבית השירים הולחנו בידי סשה ארגוב, ואת חלקם האחר הלחין שלמה גרוניך. בהצגה זו השתתפו שלומית אהרון, עזרא דגן, רפי גרנות ופנינה וילצר.

ב-1975 הפיק ברנזון את מופע הזמר הידוע בשם "הכל עובר חביבי" משירי שנות ה-50. ברנזון צירף במופע זה לשולמית אהרון את צבי (קיקי) רוטשטיין, את יובל דור ואת עמי מנדלמן. את המופע ביים צדי צרפתי. היו לו למעלה מ-600 הופעות, והוא זכה בפרס כינור דוד. כעבור שנה הועלה בהפקתו של ברנזון מופע שירי ילדים, "במדינת הילדים", משנות ה-50.

בשנות ה-90 נישא לזמרת רונית אופיר, ילידת קיבוץ המעפיל ובוגרת "בית צבי", וגם הפיק ערב זמר בהשתתפותה שהועלה מספר שנים. כן הפיק מופע בשם "ליבי ששייך לברודווי", שכתב וערך אהוד מנור והוצג במסגרת תיאטרון "הבימה". ב-2009 הפיק מופע נוסטלגי המורכב מלקט מופעים שהפיק בעבר.

בראיון האחרון שנתן בשנת 2017 לעיתון "מעריב" סיפר אמנון ברנזון: "בשנים האחרונות אני עוסק בפרויקט שבא להנחיל לנוער שירי עבר בשיתוף אגודת הסופרים, התנועה הקיבוצית ועוד.

"ראוי שהתנועה הקיבוצית תימצא את הדרך לאפשר לי, כבן התנועה, להופיע בקיבוצים ובאירועים של התנועה הקיבוצית, אם כאמן סולו או כאמן אורח. אני מת להופיע ולחזור לבמה". הלווייתו של אמנון ברנזון ז"ל תיערך היום, שני, בשעה 15:00, בבית הקברות בכפר גלעדי.