נוסף על לכתם של צביקה לוי ועמוס עוז, בסוף השבוע הלכה לעולמה אישיות נוספת. מדובר באורי הורביץ, בן וחבר קיבוץ כפר גלעדי. בן 92 היה במותו.

תמיד עם אקדח בצמוד אליו. הורביץ, צילום: באדיבות רונית הורביץ

הורביץ, בנו של נחום הורביץ, איש ארגון "השומר", היה לוחם בפלמ"ח ובפלי"ם, בבריגדה היהודית של הצבא הבריטי, בחטיבת גולני שם שימש כמ"פ בגדוד 13 ובחיל השריון שבו סיים את שירות המילואים שלו כמח"ט בדרגת אלוף משנה.

הורביץ עסק רבות בהעלאה של מעפילים במסגרת ארגון עלייה ב', ובפעולות חשאיות תחת זהות בדויה. הוא היה גם מרכז מחלקת הביטחון של איחוד הקבוצות והקיבוצים בין השנים 1960 ל-1965. לאחר שנים שבהן עסק בתחום אבטחת מטוסים במסגרת שירותי הביטחון, הקים יחד עם חבר קיבוץ נוסף את ענף המחצבות בכפר גלעדי. מ-1987 הוא ניהל את מוזיאון תל חי.

לפני עשור יצא הורביץ לגמלאות, אבל המשיך להדריך קבוצות נוער, מבוגרים וחיילים על נושא "השומר", ההתיישבות בגליל, הערבים ועוד. חבריו סיפרו שכל חייו התהלך עם אקדח מסוג ברטה עליו, אותו קיבל במתנה בגיל 14.

לפני כשנתיים, והוא בן 90, עבר הורביץ לבית סיעודי בכפר גלעדי והקשר עם הסובבים אותו התרופף. דמותו היפה והגבוהה וקולו הרועם, נוסף על ידיעתו הרחבה בתחומי הביטחון וההיסטוריה של "השומר" והאזור, הפכו אותו לגיבורי מקומי.

נמרוד, בנו הבכור של הורביץ מנישואיו הראשונים שנולד עם קום המדינה ושירת בצבא כלוחם בסיירת חרוב, נפטר במפתיע ב-2003. רות, רעייתו של הורביץ, נפטרה ב-1969. הוא נישא בשנית לשושנה והותיר אחריו בת מנישואיו הראשונים בנוסף לבת ולבן מאשתו השנייה, נכדים ונינים. הלווייתו של אורי הורביץ תיערך היום, בשעה 15.00, בבית העלמין של כפר גלעדי.