בקיבוץ רמת דוד הוקם חדר בריחה ייחודי, לרגל חג המשק ה-92, המספר את סיפור החרדה המלווה את הקיבוץ בפרט ועמק יזרעאל בכלל מהאפשרות של הקמת שדה תעופה משלים לנתב"ג בשדותיו החקלאיים והמיתולוגיים. 

צילום: רותם וקס

צילום: רותם וקס

ראשית הרעיון בנשות הארכיון של הקיבוץ שחיפשו דרך יצירתית לחגוג את חג המשק, בטיבול של קצת היסטוריה קיבוצית. המשכו בהקמת צוות, סיור והתנסות בחדר בריחה דומה שהוקם בגבעת אלה- הצטיידות בטיפים חשובים ובתחושת גאווה ביחסי השכנות הטובה- ולסיום- יצירת מפגש מסעיר בין היסטוריה מפוארת לעתיד לא ברור ומפחיד.

"הוחלט כי הנושא של חדר הבריחה יהיה בנושא מאבק בשדה התעופה. שילבנו נושא אקטואלי אשר מעסיק את חברי הקיבוץ עם ההיסטוריה של המקום", נמסר מהקיבוץ.

המקום שנבחר הוא מבנה המכבסה הישן. "כשנכנסנו לשם גילינו מקום מוזנח ומלוכלך אך עם הרבה פוטנציאל. מיד התחלנו לנקות ולסדר והתחלנו לראות בעיני רוחנו איך אנו רוצים שהמקום יראה", סיפרו בקיבוץ, "בתקציב זעום של 500 שקל התחלנו לאסוף חפצים מאנשים, מהגנים, ממחסן התרבות ומכל מקום שיכולנו. לאט לאט החדרים קיבלו צורה וראינו איך החלום הופך למציאות".

הכנת החידות לא הייתה משימה פשוטה, אך לבסוף הוחלט על סדר חידות הכי מאתגר ומעניין שאפשר. בתוך החדר שולבו אלמנטים מתוך המאבק: לוגו של המאבק, בגדים ממכבסת הקיבוץ הישנה- עליהם הודפס סלוגן המאבק- לא לשדות התעופה בעמק וגרב ישנה שהיא למעשה שק המטבעות שבו נכתב: "הצלחתם למצוא את המטבעות העתיקים ולהציל את רמת דוד".

צילום: תרבות רמת דוד

סיפור המסגרת של חדר הבריחה נפתח כך: "בעוד כשעה תתחיל ישיבת ממשלה בה יוחלט סופית האם להקים שדה תעופה בעמק. ההצעה שעל השולחן אומרת שקיבוץ רמת דוד יהפוך לחניון 'חנה וטוס'. בביקורכם האחרון אצל סבתא בבית עיינות, היא סיפרה לכם שבאחד הבניינים בקיבוץ חבוי אוצר עתיק שיהפוך את רמת דוד לאתר שימור ארכיאולוגי  ובכך ימנע את הקמת שדה התעופה. שנים חיפשו את האוצר ואיש לא מצא אותו. עתיד רמת דוד נמצא בידיכם. כנסו לבית של סבתא בכדי למצוא רמזים שיובילו אתכם למציאת האוצר ולהצלת רמת דוד".

צילום: מעיין יחיאלי

בחדר ביקרו במהלך חג החנוכה כ-50 משפחות מהקיבוץ והוא זכה לתגובות נלהבות. השמועה על החדר פרשה כנפיים בעמק וראשי מטה המאבק נגד שדה תעופה בעמק הגיעו אף הם להשתתף ולנסות למצוא את המטבעות העתיקים.