ניר מאיר. "תופעה פסולה" | צילום: יוסי זליגר

הבחירות לראשות התנועה הקיבוצית ייערכו רק בעוד ארבעה חודשים (17 בדצמבר), אבל נראה שכבר כעת הרוחות מתחילות להתלהט. מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר (קבוצת שילר) הגיש אתמול (ראשון) מכתב תלונה לוועדת הבחירות בעקבות מה שהגדיר "תופעה של פייק ניוז ומסרונים אנונימיים". הוא גם קרא לשמור על טוהר הבחירות ולאסור על הפצת ידיעות כוזבות.

במכתב שהגיש ליו"ר הוועדה שיבולת שופט־אדלמן (ראש הנקרה), הגיב מאיר לסקרים שהופצו בעת האחרונה, ושהתחזו לדבריו לסקרי דעת קהל בנוגע לזהות המועמד המועדף לתפקיד היו"ר הבא.

דבריו של מאיר נוגעים בין השאר למסרונים אנונימיים שנשלחו מאותו מספר שולח ביום שישי שעבר, ובהם תוצאות סקרים מפוברקים, כלשונו. "ההודעות שהתחזו לסקרי דעת קהל, ונשלחו למספר לא ברור של חברות וחברים, כללו מידע לא מהימן, שמקורו, אמינותו ומהימנותו אינם ברורים, אך מטרתו ברורה: לזהם ולפגוע בהליך הדמוקרטי שלנו ולייצר מצג שווא ו'פייק ניוז'. זו התנהגות שאינה ראויה ממועמדים הרואים עצמם מתאימים לתפקיד הנהגת התנועה", כתב מאיר לחברי ועדת הבחירות.

זו לא הפעם הראשונה שמופיעים סקרים כאלה. בפעם הקודמת שהופצו סקרים מהסוג הזה הופיעו שמותיהם של חברים - דמויות מוכרות מאוד בציבוריות הישראלית - כמועמדים אפשריים לתפקיד יו"ר התנועה. בשיחה עם ידיעות הקיבוץ הכחישו השניים שהם שוקלים בכלל התמודדות כזאת. "זו תופעה פסולה, ככל הנראה כחלק מקמפיין הבחירות של מועמדים שונים לתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית", העריך מאיר את המקור לאותן ידיעות במכתב ששלח השבוע. עם זאת, לא ברור מי באמת אחראי לשליחת המסרונים. בד בבד נשלח המכתב מטעמו גם לאמצעי התקשורת.

מאיר הוסיף וביקש מחברי הקיבוצים ומהמועמדים לחדול מהפצת השקרים, הכזבים והמעשיות, ולכבד את התנועה ואת חבריה. נוסף על כך הוא קרא לוועדת הבחירות לגבש אמנה לשמירה על טוהר הבחירות ועל ניקיונן. 

שופט־אדלמן, יו"ר ועדת הבחירות בתנועה הקיבוצית, מסרה כי המכתב המדובר טרם הגיע לידיה. עם זאת, היא הודתה שאותם סקרים שהוזכרו בדבריו של מאיר הגיעו גם אליה, וכי אין היא יודעת מי עומד מאחורי הפרסומים הללו. "כשיגיע המכתב של ניר מאיר לוועדה נדון בתוכן שלו ונשיב לו על פנייתו ועל טענותיו", אמרה.

האירוע הזה מכניס קצת חיים במערכת בחירות שנראית עד כה מנומנמת יחסית. המועד האחרון להגשת מועמדות לתפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית הוא 15 בספטמבר. מי שבכוונתו להתמודד צריך להגיש מכתב מועמדות רשמי לוועדה, בצירוף מכתב מקיבוצו וחתימות של אלף תומכים חברי קיבוצים.

שיבולת שופט-אדלמן. לא יודעת מי אחראי למסרונים | צילום: אלבום פרטי

ועדת הבחירות התנועתית תפרסם את שמות המועמדים עד 16 באוקטובר, ואז ככל הנראה יעלה המרוץ הילוך. בשלב זה ידוע רק על המזכ"ל המכהן ניר מאיר ועל ליאור שמחה (נצר סרני) כמי שיתמודדו על התפקיד, אבל בזמן שנותר יכולים עוד חברים להודיע על כוונתם להתמודד על תפקיד מזכ"ל התנועה בארבע השנים הבאות.

האם ידוע לךְ בשלב מוקדם זה מי מתכוון להתמודד על ראשות התנועה?
שופט־אדלמן: "בשלב זה איש עדיין לא הגיש פורמלית מועמדות, כי המועד האחרון לכך עדיין לא הגיע, אבל אני יודעת על שני השמות - מאיר ושמחה - כפי שכבר דווח. איש מלבדם לא הודיע בפומבי על כוונתו להתמודד, אף על פי שגם אני ראיתי שמות שפורסמו אך הכחישו את רצונם להתמודד על התפקיד".

ליאור שמחה. חרתנו על דגלו לנהל מערכת בחירות נקייה ואיש לא יגרור אותנו להתנהלות אחרת | צילום: אייל פאר

ממטה ליאור שמחה נמסר: קודם כל הם מתעלמים ממך, אז הם צוחקים עליך, אחר כך הם נלחמים בך, ובסוף אתה מנצח. חרתנו על דגלנו לנהל מערכת בחירות נקייה, ואיש לא יגרור אותנו להתנהלות אחרת. רק כך נוביל את התנועה ובסוף ננצח.