בעוד פחות משבועיים אמור ד', תושב שדות ים ב-25 השנים האחרונות, לעזוב את דירתו הקטנה בקיבוץ שהשכירה לו הקהילה לאחר שעזב את הבית שבו התגורר עד לפני כחמש שנים לאחר שנפרד מחברת קיבוץ עמה היה בקשר.

"מחויבים להגן על האינטרסים של החברים". שדות ים, צילום: נמרוד גליקמן

ד', 79, בעברו חבר קיבוץ סער שם מתגוררים גרושתו ואחד מילדיו, סיפר לסובבים אותו כי עזיבת הקיבוץ לאחר תקופה כה ארוכה בגילו המתקדם תהיה קשה מאוד עבורו.

יו"ר שדות ים, שהודיעו לו על העזיבה המתבקשת, הסביר את המהלך במצוקת דיור הקיימת בקיבוץ. אולם חברים שדיברו עם ד' ייעצו לו להסיר תביעה שהגיש לבית המשפט כנגד בת זוגו לשעבר לתשלום פיצויים. אם יעשה זאת, אמרו לו, יוכל להמשיך להתגורר בקיבוץ שהפך עבורו לבית.

בחודש אוגוסט האחרון פסק בית משפט השלום בחדרה בתביעה של ד' מבת זוגו לשעבר, כי עליה לשלם לו 50 אלף שקלים כפיצוי על הכספים שהוציא מכיסו לכיסוי הוצאות מחייה שלה ותשלום על שיפוץ ביתה. במקור תבע ד' מיליון שקלים וחצי.

התובע, באמצעות עו"ד נרקיס לביא, ערער על הפסיקה וטען, בין השאר, כי בין השופט לבין אחד מבניה של בת זוגו לשעבר היתה היכרות מוקדמת משירותם בשייטת ולכן לא היה גילוי נאות כנדרש בעת הדיונים על התביעה.

כתב הערעור פרט עשרות סעיפים שנוגעים להוצאות של ד' עבור רווחת חייה וביתה של בת הזוג, לרבות שימוש בכרטיסי אשראי, רכב, רכישות גבוהות ורמת חיים מעבר לזו שהיתה נהוגה בקיבוץ טרם התעשרותו אחרי שמכר את מניות מפעל שבבעלותו לגורמים חיצוניים.

לטענת ד', הוא זה שהבטיח לבת זוגו את איכות חייה בשעה שהקיבוץ היה שרוי במצוקה כלכלית קשה. לדבריו, רק כשהחברים החלו לקבל דיבידנדים כתוצאה ממכירת המפעל או זמן קצר לפני כן, סר לפתע חינו בעיני האישה וילדיה והיא החליטה להיפרד ממנו.

עוד הוא טען כי לאחר שתבע מבת זוגו לשעבר כספים, החלו בני משפחתה להפיץ כנגדו שמועות שונות על כך שהוא אלים, נוכל ועוד. עדים מטעם ההגנה סיפרו על אדם נוח לבריות, איש מקצוע מיומן ואמין בתחום האחזקה.

ד' תיאר בערעור שנים של עוני שאפיינו את שדות ים, ושכר של 3,000 שקלים שקיבלה בת זוגו לשעבר עבור עבודתה במפעל הקיבוצי. הוא הרוויח שכר גבוה מעבודות האחזקה שביצע בקיבוץ ומחוצה לו, וכל כספו הועבר לחשבון משותף.

ד' ביקש מהקיבוץ לאפשר לו להמשיך לחיות כתושב בשדות ים, ולהמשיך לעבוד בתחזוקת מערכת החינוך במקום.

"אין שום סיבה להוציא אותי מהקיבוץ לאחר 25 שנה רק כאמצעי לחץ משפטי. בגילי אתקשה להתחיל חיים חדשים במקום אחר", אמר ד' ל"מיינט קיבוץ". "כל החברים מכירים אותי ואת אופיי הנוח שבאו לידי ביטוי בעדויות החברים שהתביעה הזמינה להעיד במשפט. רק את זאת אני מבקש".

תגובת עמיחי בר יו"ר קיבוץ שדות ים: "מדובר בעניין אישי ופנימי ואין אנו נוהגים לנהל את ענייני הקיבוץ בכלי התקשורת. שדות ים מחויב להגן על האינטרסים של חבריו ונמשיך לפעול לשם כך ככל שיידרש".