קיבוצי קו העימות קיבלו בשורה טובה מוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, שדנה שוב בעניינם וקיבלה הפעם החלטות שונות מבעבר.

"סוגיה ייחודית". דיוני ועדת החוץ והביטחון, צילום: אבי לוי

על פי החלטת הוועדה, קיבוצים ויישובים נוספים יוגדרו כ"צמודי גדר" גם אם מיקומם הוא מעבר לקו שני הק"מ מהגבול הבינלאומי, ובהתאם הדבר יאפשר להם קבלת זיכוי בנקודות מס מעבר לאחוז אותו קיבלו בתחשיב הקודם.

על פי המתווה החדש יחושב המרחק מגדר המערכת שממוקמת בשטח ישראל וקרובה יותר ליישובים, ולא מהגבול המשורטט במפות.

משמעות הדבר: אם עד עתה זכו קיבוצים צמודי גדר בהטבת מס בגובה 14 אחוזים ובמרכיבי ביטחון נוספים במידה ולא עברו את מרחק שני הק"מ מהגבול, הרי שעתה יזכו להטבה זו גם אלה המרוחקים עד ארבעה ק"מ וקיבלו הטבה בגובה 12 אחוזים ואפילו פחות מכך.

החלטת הוועדה והמשמעות הכספית הנגזרת ממנה טעונות אישור ועדת הכספים, אבל יו"ר ועדת החוץ והביטחון אבי דיכטר (הליכוד) הנחה את המועצה לביטחון לאומי לגבש עד סוף 2018 תוכנית עבודה למדידת המרחק החדש. בנוסף התריע דיכטר כי במידה וההחלטה לא תאושר יפעל להעבירה בחקיקה.

בכל הקשור ליישובים המרוחקים למעלה מתשעה ק"מ מהגדר ומופעלים במצב חירום כיישובי קו עימות, קיימת הצעת חוק של ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו להעמיד את הטבת המס המגיעה להם על 12 אחוזים.

ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) יזם את הדיון, אליו הגיעו נציגי היישובים בגליל המערבי. "אסור שהשיקול של רשות המיסים יהיה כספי כי לא מצאו קריטריון", הבהיר ברושי.

"המדידה צריכה להיות מהגדר פנימה לתוך שטחנו. הגדרת יישובים צמודי גדר צריכה להיות עד ארבעה ק"מ. אלו אינם אזרחים שבאים למילואים או לסוף שבוע, זה קו לכל החיים. אי אפשר לעשות חשבונות לאזרחים. זה כמו לקחת את האפודים הקרמים לחיילים. צריך לתת לאזרחים תנאים שיאפשרו להם לעמוד בשליחות הזו".

תיקון ההסדר הקיים אמור להיטיב משמעותית את מצבם של הקיבוצים מצובה ועברון בגליל המערבי. הטבת המס של מצובה עומדת היום על 12 אחוזים עד לתקרת שכר שנתית של 192 אלף שקלים, ואילו בעברון הטבת המס עומדת על תשעה אחוזים עד לתקרה של 131 אלף שקלים בעוד העיר נהריה הצמודה זוכה להטבה של 12 אחוזים.

גם הקיבוצים יחיעם, גונן, להבות הבשן ואחרים יזוכו בהטבת מס גדולה יותר מבעבר במידה ויתקבל החישוב החדש.

להחלטה החדשה של ועדת החוץ והביטחון היו שותפים גם נציגי רשות המיסים במשרד האוצר ומ"מ ראש אגף לוט"ר ועורף במטה לביטחון לאומי. ח"כ איל בן ראובן מהמחנה הציוני הודה כי שמח לשמוע על עמדת משרד הביטחון, וגם ענת ברקו מהליכוד טענה כי ההפרדה בין שני הק"מ לארבעה היא מלאכותית בדומה לקו שבעת הקילומטרים בעוטף עזה.

משה דוידוביץ', ראש המועצה החדש של מטה אשר, נכח בדיון ואמר כי גם מצובה וגם עברון כפופים לדרישות הביטחון המחמירות של יישובי קו העימות ללא הסיוע הכלכלי ההולם.

"לא ייתכן כי קו משורטט על מפה, שאין לו שום אחיזה בשטח, והוא קיבע את אופן מדידת מרחק היישוב מהגבול. כל ההשלכות הביטחוניות והמוכנות של יישובנו נגזרים מגדר הביטחון. מדובר בסוגיה ייחודית בארץ, ועל כן יש לאשר באופן חריג ומיידי את הכנסתם לרשימת הישובים צמודי הגדר", דברי דוידוביץ'.