האם מגדלי הדגים בקיבוצי עמק המעיינות (מעוז חיים, נוה איתן וחמדיה) משלמים לציידים על מנת שאלה יפגעו במאות השקנאים שאוכלים את הדגים ויגרמו לפציעתם, ולעתים אף למותם?

"מטרד אדיר". השקנאים בבריכות הדגים בעמק המעיינות, צילום: אסף סולומון

באמצעי התקשורת השונים שודרה לאחרונה כתבה שבה נראו אנשים חמושים ברובים המכוונים לעבר בעלי הכנף, שעטים בהמוניהם על הדגה בבריכות.

כששאל המראיין מי שלח את אותם חמושים, הם השיבו "בעל הבית" כלומר רכזי ענף הדגה בקיבוצים. גם ירון קציר, חבר ניר אליהו ופרופסור וראש המחלקה למדעי הגיאולוגיה והסביבה באוניברסיטת בן גוריון, צפה בתמונות שבהן נראו שקנאים פצועים ומתים והתקשה להשלים עמן.

בפוסט שפרסם ברשתות החברתיות כתב כי "הציידים הם פושעים לכל דבר ועניין. זו בושה וכלימה למגדלי הדגים של עמק המעיינות, ולתנועה הקיבוצית שגם אני נמנה על חבריה. עזריה אלון מתהפך בקברו".

עוד אמר קציר בהתייחסו לאחיו הקיבוצניקים ש"עד כדי כך גדולה המצוקה הכלכלית שאתם שוכרים פושעים על מנת לירות בחיות בר מוגנות? עד כדי כך התדרדרתם?".

על פניו מדובר בתיעוד קשה ומביך, אבל ניצן סגל, רכז ענף המדגה במעוז חיים, טען שמדובר ב"מניפולציה תקשורתית ושקרית", ושאיש אינו יורה או מזמין ירי מקרב מגדלי הדגים בקיבוצי העמק.

"יש אחד מבית שאן ששונא בני אדם ומצייר עצמו כאוהב בעלי חיים. אותו אדם קיבל צו הרחקה מהבריכות שלנו בגין דברים שביצע בשטח. הוא מנסה להכפיש אותנו, הערוץ רצה רייטינג, וכך הופיעו תמונות מבוימות בחלקן, ובחלק אחר משנים עברו של שקנאים מתים.

"כולנו אנשי חוק, לא יורים בשקנאים שגורמים נזקים אדירים, וכל שנעשה כדי לגרש אותם מהבריכות הוא באמצעים אחרים וחוקיים ועל פי תקנות רשות הטבע והגנים. בעבר החליטו להקצות שטח להאכלה עבור השקנאים, אבל אז הם חדלו מלנדוד ונשארו כאן תקופה ארוכה. כיום זה לא קורה".

מה באמת קורה מבחינת השקנאים והדגה?

"ישנן שתי עונות נדידה: חורף ואביב. מאות רבות של בעלי כנף מגיעים בחורף ומאות בודדות באביב. בסך הכול מדובר ב-50 אלף בעלי כנף שעוברים כאן פעמיים בשנה.

"ימי השקנאי אצלנו הולכים ומתרבים בגלל הייבוש של מקורות המים והבריכות בעמקים הסמוכים לנו, וכך אנחנו מתמודדים עם מטרד אדיר שמחסל לנו שנתיים של השקעה בדגה. נשארנו לבדנו להאכיל את השקנאים".

דוברת ארגון מגדלי הדגים, דורית אורלי, הבהירה שבחמש השנים האחרונות אין תיעוד של ירי חי לעבר שקנאים וכל התמונות שהוצגו היו משנים קודמות, או כאלו שתיעדו שקנאים שנפגעו מקווי מתח גבוה או נפצעו טרם הגיעם לאזור ונשארו בשטח לאחר שהצליחו לעוף קילומטרים אחדים.

"אין עדות של ירי על שקנאים על מנת להרוג", הבהירה אורלי. "ומה שרואים אלו סרטונים שצולמו בידי אותו אדם מבית שאן שמתנכל לעובדי המדגה, וקיבל צו הרחקה מהמקום מבית המשפט.

"אז מה כן עושים על מנת להתמודד עם התופעה? יורים באוויר כדורי נפץ שעושים רעש ומבריחים את השקנאים, מרימים רחפנים לאוויר, מורידים סירות למים שמונעות מהשקנאים לצוד דגים ומפעילים סירנות.

"הכול נעשה בשיתוף פעולה של הארגון עם רשות הטבע והגנים. כל ניסיון אחר להאשים את מגדלי הדגים בהרג שקנאים חוטא לאמת. אנחנו שומרי חוק והחוק אוסר על הרג של בעלי כנף בירי. איש אנו מעוניין לפגוע בשקנאים או בחיות בכלל".