ד"ר גבי אסם (56), חברת אפיקים ומי שעמדה בשש השנים האחרונות בראשות אגף החינוך בתנועה הקיבוצית, הודיעה לפני ימים אחדים למנהליה על כוונתה לסיים את תפקידה ולעבור לתפקיד דומה במסגרת המועצות האזוריות.

"הזדמנות נכונה בזמן הנכון". אסם, צילום: אביב לשם

אסם תיארה את המהלך המפתיע כ"הזדמנות וכמעבר מניהול מטה לפיקוד על חטיבה", וציינה במקביל את יחסי העבודה הטובים שנוצרו בינה לבין ראש מועצת חוף הכרמל החדש אסיף איזק (החותרים) כשיקול מכריע. איזק היה ראש אגף הצעירים בתנועה הקיבוצית עד פרישתו בתום שנה וחצי בתפקיד, כדי להתפנות להתמודדות על ראשות המועצה.

ב-2016 התמודדה אסם בעצמה על משרת ראש מועצת עמק הירדן, והפסידה בסיבוב השני לעידן גרינבאום. לאחר שלא צלחה דרכה בהתמודדות חזרה לתפקידה בתנועה. במקביל המשיכה לשמש כמרצה במכללה האקדמית כנרת.

הקדנציה של ד"ר אסם ידעה לא מעט עליות וירידות. בתקופתה הפכה מחלקת החינוך לאגף והתחזקו הקשרים בינו לבין הגורמים הרשמיים השונים (משרד החינוך, אגף מעונות יום, מרכז המועצות האזוריות). במקביל ההתנהלות מול מערכות החינוך הקיבוציות והגנים הפכה לאחרת.

לצד זאת נוצר משבר קשה בינה לבין מדריכות פדגוגיות, שאף הביא לפיטורים של כמה מהן ולסערה תקשורתית בעיתונות הקיבוצית.

"מדובר בהזדמנות נכונה בזמן הנכון", אמרה אסם למיינט קיבוץ. "סיימתי שש שנים שכללו שינויים ומהלכים רבים באגף ובמערכות החינוך הקיבוציות. קדנציה מכובדת מאוד, וכעת אני נרגשת לקראת האתגר הבא שלי בחוף הכרמל.

"מדובר במועצה גדולה ומורכבת, לבטח יותר מעמק הירדן שבה שימשתי כמנהלת החינוך הבלתי פורמאלי, ויש שם אתגרים שאני נכונה להתמודד איתם. גם המרוץ לראשות עמק הירדן היה הזדמנות שלא צלחה אבל המשכתי הלאה.

"כמובן שגם הגורם האנושי היווה מרכיב מכריע בהחלטה. אסיף ואני קיימנו מדי פעם שיח פתוח על שיתוף פעולה בעתיד, וזה עבר לפסים של בדיקה מצד שני הצדדים. בסופו של יום החלטתי שזה המקום אליו אני רוצה להגיע. עולם העבודה כיום בנוי על הזדמנויות, וחילופי שלטון במערכות האזוריות כרוכים לא פעם גם בחילופי תפקידים".

עברת גם משבר מקצועי ב-2013.

"וזו היתה קבלת הפנים שלי לתפקיד. שילמתי מחיר על שינויים שרציתי להכניס, היו חילוקי דעות עם בעלות תפקידים במערכת ומחלוקות קיימות עד היום. למרות התחושות, שהיו לא פשוטות לכולם, לא הייתי משנה דבר בהתנהלות שלי".

מה לא הצלחת להשיג בשש השנים שכיהנת בתפקיד?

"להוסיף את כנס כיתות י' לכנסים שאנחנו מפיקים. הוספתי לסדר היום את כנס כיתות י"א ואת ירידי שנת השירות. כנס החינוך הרביעי תחת אחריות האגף התקיים בסוף חודש ינואר".

וההישג הבולט?

"מה שיירשם על שמי יהיה חיזוק הקשר מול המערכות במדינה. מדובר בהתקרבות עצומה שבהחלט מקלה על ההתנהלות של האגף בשגרה".

המשנה למזכ"ל התנועה, גיל לין, התייחס לעזיבה של אסם ואמר: "גבי מסיימת שש שנים של עשייה אינטנסיבית וברוכה בתפקיד ראשת אגף החינוך. ההישגים שלה הם גם הודות לשיתוף הפעולה והמסירות של צוות האגף בפרט, והתנועה בכלל.

"בתקופתה התקדם האגף בכל תחומי העשייה, החל מהגן הקיבוצי שהפך למודל ארצי לחינוך בגיל הרך ושיתוף הפעולה עם מוסדות המדינה למען הקיבוצים, דרך 'שבילים' – החינוך החברתי, שהתפתח והתאים את עצמו לאתגרים של החינוך החברתי בימינו, וכלה בשנת השירות בתנועה הקיבוצית שהמשיכה להתפתח והפכה למבוקשת".

לין הוסיף וציין שהתפקיד אותו מילאה אסם דרש עבודה קשה והתמסרות, וגבה מחירים לא פשוטים. "קיבלנו את בקשתה ואיחלנו לה הצלחה בהמשך דרכה. אין לי ספק שהאגף ימשיך ויתפתח והחינוך הקיבוצי ימשיך להיות מותג מוביל בשדה החינוך הארצי".

בכל הקשור למחליפה בתפקיד אמר לין: "כבר עכשיו אנחנו יודעים על מועמדים טובים המסוגלים להמשיך את תנופת העשייה המשמעותית". אתמול (ראשון) פורסם מכרז לתפקיד ראש/ת אגף החינוך בתנועה הקיבוצית שיסתיים ב-4.1.