הם נולדו וגדלו בקיבוצים סמוכים, שיחקו באותו חוף ים, למדו זה לצד זה בתיכון, עשו שנת שירות באותו המקום וכיום הם משרתים באותה יחידה בצה"ל. אפשר לכנות אותם "חברים בדם ובים", ואולי אף סוג של "אחים". לא מאותה משפחה, אבל עם קרבה נפשית זהה.

"יחידה שהיא כמו משפחה". נגרי (מימין) ופאר, צילום: דו"צ

סמל דין פאר (20) משפיים וסמל אור נגרי (20) מגעש סיימו לפני ימים אחדים את קורס הילת"ם בחיל הים. מדובר ביחידה למשימות תת מימיות העוסקת בפעילות סביב השעון, פעמים רבות מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל, שמתבצעת באמצעות ציוד מתקדם.

היחידה מבצעת מגוון צלילות כחלק מפעילות הביטחון השוטף, כשמרכיב חשוב באחד מתפקידי היחידה הוא לזהות ולאתר עצמים מתחת לפני הים ולנטרל מטעני חבלה במים.

פאר ונגרי למדו יחד בתיכון חוף השרון מכיתה ו' ועד לסיום הלימודים, ולאחר מכן הגיעו יחד לשנת שירות באשל הנשיא. לפני הגיוס נסעו יחד לחופשה במקסיקו. השניים הגיעו לזרוע הים לאחר שנים של קשר בלתי נפרד שהיה להם עם המים.

פאר היה שחיין במשך שמונה שנים, בנוסף לגלישה ולצלילה שאהב. נגרי היה גולש ושחה ברוב זמנו הפנוי. השניים ציינו כי הים היה חלק בלתי נפרד מחייהם, וכשחשבו איפה יוכלו לתרום בצורה הטובה ביותר בשירותם הצבאי הגיעו למסקנה משותפת על חיל הים.

השניים התגייסו יחיד ליחידת סנפיר בנובמבר 2017 לאחר שעברו את הגיבוש כדי להגיע לקורס היוקרתי. מהיחידה מעטים מגיעים לילת"ם לאחר ההכשרה, ופאר ונגרי עשו זאת.

"אור תמיד עזר לי כשהייתי צריך עזרה", הסביר פאר. "העובדה שבן אדם שאתה מכיר כל כך טוב נמצא איתך היא מדהימה. אנחנו מרימים האחד את השני ברגעים הקשים". "כשדין חזר אחרי תקופת היעדרות קצרה שמחתי מאוד", הוסיף נגרי. "הנוכחות שלו במהלך המסלול הקלה עליי מאוד ושיפרה את הביצועים שלי".

אחרי החוויות שעברו יחד, תיארו השניים את הקורס ככזה שהיה "הדבר הכי טוב שקרה להם". "היחידה היא כמו משפחה קטנה ומצומצמת ומלאה באנשים איכותיים", הם סיפרו.

פרט לפן האישי, החניכים התנסו בהרבה מאוד כלים ולמדו לא מעט במסגרת מסלול שפיתח את שניהם מכל הבחינות. מילדים שלא ידעו לצלול הם הפכו לצוללנים מקצועיים שמבצעים שלוש צלילות ביום, ויש להם אפשרות לשים דגש על דבר אחר בכל צלילה.

"אנחנו ברי מזל שהגענו ליחידה, במיוחד בשל העובדה שהמשכנו את דרכנו המשותפת באזרחות גם בשירות הצבאי ועוד ביחידה מובחרת שכזו", הבהירו השניים.

מה תיקחו אתכם אחרי השחרור?

"לעשות הכול עד הסוף ובצורה טובה, גם אם אתה עייף ומותש. אסור לזלזל בשום משימה כדי שאחר כך תהיה גאה בעצמך ובביצועים שלך".

ומה בנוגע לאזרחות? לא היה צורך לשאול. הרי ברור שהדרך של השניים תיפגש שוב בצמתים שונים, בים או מחוצה לו.