"חיזבאללה יעשה כל מאמץ להפוך את המנהרות למבצעיות בזמן הקרוב, מתוך מטרה להשתמש בהן בהקדם. מהלכים אלו עלולים להצית את הצפון בתוך שעות". כך מעריך גדי שבתאי (54), תושב ההרחבה בראש הנקרה בשמונה השנים האחרונות, ומי ששירת בעברו כקצין חימוש בדרגת סרן שגם סופח לשב"כ בשנים שקדמו לשחרורו ממילואים.

"רב הנסתר על הגלוי". שבתאי על רקע גבול הצפון, צילום: פרטי

שבתאי, פעיל חברתי מוכר, מעיד שכבר משנת 2015 שמע מפי תושבי חניתה, שתולה, זרעית וגם סער על עבודות קידוח מנהרות שמתבצעות סמוך ומתחת לבתי התושבים. הוא נהג להגיע לאותם בתים סמוכי גבול, ולשמוע במו אוזניו את הרעשים התת-קרקעיים ובמקרה אחד גם שיחות עמומות בערבית.

על סמך מה אתה מעריך שכך יקרה, בעוד גורמי צבא וביטחון מבטיחים שקט יחסי בצפון כשהטיפול במנהרות מתבצע בשטח ישראל?

"חיזבאללה לא יאפשר לצה"ל להרוס את רשת המנהרות עליהן הוא עמל שנים רבות בלי תגובה. אלו 'שמורות טבע' שעליהן אפילו לא חלמנו. עידן מלחמת לבנון תם וגם הם למדו והתפתחו. מה שהיה אז ומה שהיום שונה לחלוטין. מתחת לקרקע רב הנסתר על הנגלה והצפון הוא לא אותו אזור שהיה אתמול".

שבתאי לא התייחס בדבריו רק לחימוש שבו הצטייד חיזבאללה, לא מעט בסיוע איראן, אלא גם ליכולת הטכנית לחפור מנהרות בשטח סלעי וקשה דוגמת זה של גבול הצפון.

"גורמים שונים טענו בזמנו, כשרק דיווחנו על רעשים תת-קרקעיים, שהתנאים של השטח בלבנון שונים מאלו של רצועת עזה והדבר יקשה עליהם לחפור מנהרות לאורך קילומטרים.

"עובדה שבסבלנות גדולה ובכלים הנדסיים מתוחכמים, הם התקדמו במשך שנים מטר אחר מטר והצליחו לעשות זאת. שמעתי רעשים חשודים מתחת לבית בקיבוץ סער המרוחק שישה קילומטר מראש הנקרה, ואותו דבר ביישובי הרכס חניתה, זרעית ושתולה. אולי הם לא הצליחו להגיע לתוך היישובים עצמם, אבל בהחלט היו מסוגלים לעבור מתחת לגדר ולממש את תוכניתם לבצע פיגוע ביישוב".

חברת קיבוץ בגליל העליון, שביתה משקיף על רכס אביבים וכפרי דרום לבנון, הודתה שכבר ב-2012 נשמעו קולות חשודים של קדיחה בקרקע אבל אלו יכולים היו להיות קשורים לבנייה בכפר הסמוך.

"אני לא יודעת אם בדקו ומה מצאו בהמשך לתלונות שלנו על הרעשים, אבל אף פעם לא חזרו אלינו ועדכנו במה מדובר. עכשיו אני מבינה שמנהרות היו גם היו. כרגע ממש שקט כאן, גם עמדת חיזבאללה שאני רואה מהחלון נראית אותו הדבר, והשגרה נמשכת. אולי החקלאים לא יוצאים למטעים הסמוכים לגבול, אבל היתה הפגנה של נשים וראש המועצה הרגיע את התושבים ואיחל חג שמח".

ומה את מעריכה שיקרה בעקבות הטיפול של הצבא במנהרות?

"אני מאמינה שהם לא יגיבו על מה שצה"ל עושה, לפחות לא בתקופה הקרובה וכל עוד זה קורה בשטח שלנו. הם יודעים מה יהיה המחיר של תגובה כזו".