סבבי האש מול רצועת עזה החזירו אלפי משפחות בעוטף עזה ובדרום לשגרת הריצה לחדרי הביטחון, לממ"דים שהוכיחו את עצמם בכמה וכמה מקרים בתור מצילי חיים חד־משמעיים. ועם זאת, השהות בחדר הביטחון הקטן לאורך זמן אינה תמיד חוויה נוחה. כך נוצרה באחרונה מגמה של יותר ויותר משפחות לבנות בית שהוא כולו מרחב מוגן.

"החלטה הגיונית". בתים ממוגנים בארז, צילום: חברת GSB

לראיה, ב־2019 עתידים להיבנות בעוטף עזה וביישובים נוספים בדרום כ־300 בתים ממוגנים. הבתים בנויים מקירות של בטון מזוין, בדומה לקירות הממ"ד, והם בעלי עמידות גבוהה לפגיעות הדף ולפגיעות של רסיסי טילים ורקטות. הבתים הממוגנים ייבנו בין השאר בצאלים, באור הנר, בניר עם, בכמה מושבים ובעיר שדרות.

את הבתים הממוגנים תקים חברת GSB, שפיתחה טכנולוגיית ביצוע למטרה זו. לפי דיווחי החברה, בחודשים האחרונים, בעקבות העימותים עם חמאס וירי הרקטות על יישובי הדרום, גבר קצב הפניות מצד תושבים המחפשים פתרונות מיגון.

בעקבות זאת תחל בקרוב מאוד בנייתם של מאות בתים ממוגנים חדשים. לפי החברה,ההפרש שבין בניית בית רגיל לבין בניית בית ממוגן בטכנולוגיית GSB הוא 3%-2%, תלוי בגודל הבית.

בניית היחידות החדשות מצטרפת ל־300 בתים ממוגנים שהוקמו או מוקמים בשלוש השנים האחרונות בעוטף עזה. בקיבוץ נחל עוז ישנם כבר 25 בתים כאלה, ובקיבוץ ארז סיימו לבנות 30 בתים.

גם במעגל הרחוק יותר מהרצועה יש ביקוש לבתים ממוגנים. למשל בקיבוץ להב נבנו חמישים בתים ממוגנים, והם נמצאים בשלבי סיום. הבתים הממוגנים בנויים מקירות בטון מזוין בעובי 15 סנטימטר, ומצופים בחומר בידוד.

שרון סולומון, נשוי ואב לשניים, מספר על ההחלטה לעבור לבית ממוגן בקיבוץ זיקים. "לגור בעוטף עזה בבית מבטון מזוין - זאת נראית לי ההחלטה הכי הגיונית", הוא אומר.

עמית שגב עבר עם אשתו ועם ארבעת ילדיהם לבית ממוגן בקיבוץ ניר עם. "כשיש אזעקה בלילה, אני נשאר לישון במיטה. מיותר לעבור לממ"ד. כשיש קירות של 15 סנטימטר בטון מזוין - זה שומר על הראש שלי ועל הראש של הילדים שלי", הוא מסביר.

עם זאת, משפחת שגב ומשפחות אחרות חששו בתחילה מתנאי המגורים בבתים מבטון. "בעבר בנו בארץ בתים מבטון ביישובי קו העימות", אומר עמית. "אז קראו לזה בנייה ביטחונית. זו הבניה הביטחונית המפורסמת של שנות החמישים.

"הקירות של הבתים לא היו מבודדים מקור ומחום, והיה ידוע שבחורף קר שם מאוד ובקיץ הבית לוהט. לכן בדקנו את הנושא לעומק לפני שקיבלנו החלטה. דיברנו עם משפחה שגרה בבית ממוגן, והם הסבירו לנו שהבתים הממוגנים הם גם בתים ירוקים.

"הקירות מבודדים היטב, ומונעים מקור ומחום להיכנס, כך שנעים להם בבית מבחינת הטמפרטורה, והבית הוא גם חסכוני בחשמל. אני חושב שביטחון אישי זה מעל הכל, ולכן בחרנו לבנות בית כזה".