קיבוצים ויישובים בפריפריה, ובפרט אלו שבאזורי הספר, צמאים לתעסוקה איכותית שתסייע להם להתחזק וגם לעגן קליטה מגוונת. אנשים העוסקים בתחומי הטכנולוגיה המתקדמת ומתגוררים במרכז ימצאו בקלות יחסית תעסוקה במקצוע מחוץ לחצר הקיבוץ, או אפילו ביישוב עצמו. מנגד, חברים או תושבים בקיבוצים בעמקים המזרחיים, בערבה או בגליל העליון לדוגמה, יתקשו במציאת תעסוקה.

המרכז בעמק. מפתח לכלכלת האזור

בדיוק בגלל המצוקה הזאת החליטו בעמק המעיינות לשנס מותניים ולעשות מעשה - להביא את הטכנולוגיות אליהם. העמק, שנודע בתור פתחו של גן עדן בזכות אנשיו המיוחדים ונופיו הבראשיתיים, יכול אפוא להוסיף לעצמו כעת תארים נוספים: מקום שיוזם טכנולוגיות, מחדש ועושה את כל זה קרוב לבית.

חדשנות, הייטק וטכנולוגיה הם מנועי צמיחה משמעותיים לפיתוח אזורי. מתוך ראייה זו הוקם מרכז החדשנות Innovalley במעוז חיים הכולל אקסלרטור (מאיץ עסקי) וחממה טכנולוגית. באמצעותם יפותח האזור, כך מאמינים קברניטיו, ותקודם בו חדשנות טכנולוגית. נוסף על כך ישמש המרכז מקור לצמיחה ולהשתלבות של חברות סטרטאפ שיסייעו לפריחה כלכלית של התעסוקה המקומית ולפיתוח האזור כולו. על המקום הופקד צח פרנקל מקיבוץ שדה נחום.

עמק המעיינות, הנמצא לאורך גבולה המזרחי של מדינת ישראל, צומח וגדל. משפחות רבות מגיעות לבנות את ביתן ביישוביו, ובהן גם אנשי סטרטאפ וחדשנות. עבורם, InnoValley הוא בשורה של ממש, ואם הכל ילך חלק, יצמח המרכז החדשני כבר בשנים הקרובות וישמש עוגן תעסוקתי משמעותי ומנוף אזורי.

את הרעיון להקים מרכז טכנולוגי בעמק יזמו ראש מועצת עמק המעיינות יורם קרין ומנהל הארגון הכלכלי משקי שאן גברי איכנוולד, שהרימו ביחד את הכפפה. המרכז הוא בבעלות קבוצת שאן ובשיתוף פעולה של המועצה האזורית ותוכנית "זרעים" של המשתלה (מיסודן של התנועה הקיבוצית ואיגוד התעשייה הקיבוצית).

"הקיבוצים בעמק המעיינות, החקלאות ומפעלי התעשייה דווקא מציגים צרכים ואתגרים חשובים, שאינם בנמצא במרכז, והם אלה שמהווים כר נרחב ליזמויות טכנולוגיות, לניסוי ולקליטת פתרונות חדשניים, רובם מחוץ לקופסה", אומר רפי נבו, מנכ"ל המשתלה. בימים אלו הוא פועל עם צח פרנקל, מנהל Innovalley, על קול קורא ליזמים מהאזור להצטרף לתוכנית המאיץ עם מנטורים שיועמדו לעזרתם לפיתוח הטכנולוגיות.

צח פרנקל. העתיד נמצא בחדשנות ובפיתוח

ראש המועצה יורם קרין מתגאה במרכז החדש, ומסביר שזהו שלב נוסף במגמה של הטמעת העידן החדש בעמק. "התחלנו עם עידן טכנולוגי - המרכז לפיתוח טכנולוגי וחדשנות חינוכית; המשכנו עם ספרינג ואלי - המרכז לשיווק דיגיטלי; ולפני מספר חודשים הקמנו עם עוד שותפים את InnoValley", הוא אומר. "כל זאת, במטרה לקדם חדשנות בתחומי התעשייה והחקלאות".

תעסוקה לדור הבא
המרכז לחדשנות בעמק המעיינות הוצג לראשונה לפני כשנה לחקלאים, לתעשיינים וליזמים מהעמק, בהשתתפות רשות החדשנות, והושק כחצי שנה לאחר מכן בהשתתפות נציגי המועצה האזורית, קבוצת שאן, המפעלים, החקלאים, השותפים מהתנועה הקיבוצית ורבים אחרים.

החזון הוא לייצר תשתית להתחדשות במפעלים הוותיקים, לעודד הקמת מפעלים חדשים ויזמויות ולייצר הזדמנויות חדשות לתושבי האזור ולנקלטים החדשים. "זה רגע חשוב בתוך תהליך החדשנות", אומרים בעמק. "יש לנו מורשת מפוארת בתעשייה ובחקלאות המסורתית, אולם אנחנו יודעים שהעתיד נמצא בחדשנות ובפיתוח: בהתחדשות ובהתייעלות המפעלים; בפיתוח הכלכלי־אזורי; בתעסוקה לדור הבא".

במקביל מקדמים בעמק המעיינות תוכנית אב לחקלאות חדשנית המתחברת באופן ישיר למרכז שהוקם שם. זאת מתוך התפישה כי החקלאות המסורתית עוברת ותמשיך לעבור בשנים הבאות שינויים רבים, חלקם בלתי צפויים.

"רצינו לקדם את החדשנות ולהביא רעיונות חדשים, מפעלים חדשים ותעסוקה. היתרון שלנו הוא כל המו"פים הפועלים במפעלי התעשייה והחקלאות. רתמנו את כל העוצמה הזאת להיות חלק במרכז לחדשנות", אומר גברי אייכנוולד, מנכ"ל קבוצת שאן, הרואה בחדשנות מפתח לכלכלת האזור. "המו"פים ואנשי המקצוע מהאזור יוכלו הן להיות מנטורים ליזמים מתחילים, והן להוביל מוצרים חדשניים ופורצי דרך".

ערן גליק, רכז אזור העמקים המזרחיים ודרום רמת הגולן בתנועה הקיבוצית, מסכם: "לעומדים בראש המערכות האזוריות בעמק המעיינות מסורת של שיתופי פעולה עם ארגונים שונים, והם רואים בהם אמצעי לקידום תושבי האזור והמצטרפים אליו. עם הגורמים המשתפים פעולה עם המועצה האזורית והארגון הכלכלי האזורי נמנים הקיבוץ הדתי, החטיבה להתיישבות והתנועה הקיבוצית על זרועותיה השונות, כמו קרן קמ"ע, הפעילה גם בתחום הערבות למשכנתאות והפיתוח העסקי בקיבוצים. אני עצמי מעורב באופן שוטף בפורומים השונים לקידום הצמיחה הדמוגרפית ולפיתוח המנהלים באזור".

עוד שלוחות של "זרעים" מתוכננות לפעול במרחבי חדשנות אחרים בריכוזי קיבוצים בפריפריה בשנה הקרובה.