קיבוץ מצר, השוכן בסמוך ליישוב הערבי מייסר ולבאקה אל גרביה, סובל בחודשים האחרונים מירי שמקורו, ככל הנראה, בסכסוכי חמולות בעיר או בחתונות שמתרחשות בכפר.

חסרי אונים. הקליעים שנמצאו במכונית ובחצר בית במצר, צילומים: אלבום פרטי

חברי הקיבוץ לא מצליחים להסביר אחרת את ההסלמה שחלה בחצי השנה האחרונה, שהביאה לפגיעה של קליעים מרובה אם-16 במרפסות הבתים. בסוף השבוע שעבר פגע קליע גם במכסה מנוע של מכונית חדשה השייכת לאחד החברים.

הם, מצדם, חשים חסרי אונים לנוכח מה שהם מכנים אוזלת היד של גורמי הביטחון שתפקידם למנוע את הסכנה ופוחדים מפני פגיעה בנפש.

"התקשרתי לא אחת, בשעת לילה מאוחרת, לתחנת המשטרה בבאקה אל גרביה ודיווחתי על ירי מנשק קל שמגיע לשטח של מצר ולבתי החברים, אבל שם השיבו לי שמדובר בזיקוקים של שמחה", סיפר גורם ביטחוני באזור על תחושה קשה ומתסכלת לנוכח הירי.

"הבעתי פליאה על כך שישנם אירועים בשעה שתיים וחצי לפנות בוקר, אבל שום טיפול מונע לא נעשה. לא עזרה העובדה שעל שולחנו של סגן מפקד התחנה הונחו מספר קליעים שנאספו בקיבוץ.

"הפגיעה האחרונה ברכב, כתוצאה מירי שבוצע מרחק שני ק"מ ממצר, לא שינתה את ההתייחסות לסיטואציה שבה חיים תושבי הקיבוץ. אנחנו יודעים שבכפר מייסר מדובר באירועי חתונות וחפלות ובבאקה בעימותים אלימים, אבל התוצאה עלולה להיות אותה תוצאה. פעם אחת בלבד הגיע למצר חוקר משטרה אבל המצב ממשיך להיות מסוכן".

מזכיר מצר, עו"ד יעקב דרומי, התייחס למתרחש בקיבוץ ובסביבתו ואמר: "בצד יחסי השכנות הטובים שמתקיימים בינינו לבין הכפר מייסר או העיר באקה אל גרביה, חשוב למנוע את 'קליעי השמחה' הנורים בחתונות שם מלהתעופף לעבר הבתים והמכוניות שלנו.

"המקרה האחרון, שבו ננעץ קליע במכסה המנוע של אחת החברות, רק הדגים עד כמה אירועי שמחה מצד אחד של הכביש, עלולים להסתיים באירוע טראגי בצידו השני.

"גם לא ברור עד כמה עושים גורמי האכיפה, ובכלל זה המשרד לביטחון פנים, כדי למגר את התופעה הזו או לאתר את כלי הנשק, הרי הסימנים הבליסטיים נותרים מוטבעים על הקליע שחודר ברעפי הגג או ננעץ בקיר או ברכב.

"זה גם לא ממש משנה אם המנהג הפסול הזה עלול להביא לפגיעה באם ערביה ובילדיה, או באם עברייה ובילדיה. יש לעצור את זה. חשוב שהקהילה כולה, במקרה זה שכנינו הטובים, יתגייסו מבעוד מועד כדי למנוע פגיעה שכזו".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "עם קבלת התלונה במשטרה נפתחה חקירה בהתאם, לרבות נקיטת פעולות מבצעיות הן במישור הסמוי והן הגלוי. צריך לציין כי לצד הפעילות המבצעית פועלת המשטרה בתחום ההסברה והמניעה, והביאה בשנה האחרונה לירידה בכמות האירועים בתחום זה".