קבוצת תושבים בגליל בתחתון, הפועלת למנוע הקמה של תחנות כוח ושל טורבינות רוח באזורם, רשמה לאחרונה ניצחון במאבק.

"ניסו ללחוץ עלינו להתנגד". מפגינים נגד הקמת התחנה, צילום: ורד בריימוק גבעת אבני

בהצבעה שנערכה בקיבוץ לביא בנושא הקמת תחנת כוח מונעת בגז בשטחי הקיבוץ, התנגדו 107 חברים להקמה, לעומת 69 שתמכו במהלך. במושב ארבל, שקיבל הצעה דומה, הצביעו 59 נגד הקמת תחנת הכוח, ו־17 הצביעו בעד התחנה.

ההצעה להקים תחנת כוח התקבלה בקיבוץ לביא לפני כשנה מחברת משאב אנרגיה. התחנה, בהספק של 800 מגוואט, אמורה היתה לקום על חמישים דונם מקרקעות הקיבוץ ליד אזור התעשייה אלון תבור. בלביא לא מעוניינים לנקוב בסכום שהוצע להם תמורת החכרת השטח, אך במקרים דומים דובר על כ־30 מיליון שקלים שיתפרסו על פני 25 שנים.

נתנאל (נתי) רוזנצוויג, מנהל הקהילה של לביא, מציין כי בקיבוץ הוקם צוות בדיקה שליווה את תהליך קבלת ההחלטה בנושא התחנה, והוא כלל נציגים מהמגזר העסקי ומהמגזר הקהילתי. לצוות הצטרף כיועץ מקצועי ד"ר ישעיהו בר־אור, בעבר המדען הראשי של המשרד לאיכות הסביבה.

"תוך כדי התהליך", מספר רוזנצוויג, "שמענו חברים מהקיבוץ שחלקם צידדו במיזם וחלקם התנגדו לו, ושמענו גם נציגים מחוץ לקיבוץ. מושב הזורעים, הסמוך לנו, בחן גם הוא הצעה כזאת, והחליט לא לקבל אותה.

"אנשים מהמושב ניסו ללחוץ עלינו להתנגד, והטענה שלהם היתה שאם אנחנו נקים את התחנה, הם יפסידו פעמיים - את הרווח הכספי שהיה יכול להיות להם, והם גם ייפגעו מהזיהום של התחנה שבשטח לביא, בהנחה שיש זיהום מתחנה כזו".

היזמים פנו לא רק ללביא ולהזורעים. הם פנו ליישובים נוספים בגליל התחתון, ובהם המושבים אילניה וארבל. באילניה עדיין לא התקבלה החלטה בנושא. ההתמקדות בגליל התחתון נבעה מהעובדה שמדובר באזור הצפוני ביותר שאליו יגיע צינור הגז, ולכן כל היזמים מעוניינים להקים בו תחנת כוח.

בשלב הדיונים בלביא הוזמנו לשאת דברים בפני הקיבוץ גם נציגי גוף שנקרא מאבק 2020, שהוקם על ידי אורי השילוני מהמושב השיתופי מולדת ואשר מקיף חברים רבים מהאזור המתנגדים להקמת תחנות כוח וטורבינות רוח בגליל. את ההתנגדות להקמת התחנה הציגו בשם מאבק 2020 השילוני ואופיר אריש, בן קבוצת יבנה וחבר מושב הזורעים.

"שלושה דברים הניעו אותי לצאת למאבק הזה", אומר השילוני. "הראשון, גיליתי שמדי שנה בשנה מתים בישראל 2,500 איש מזיהום אוויר הנובע בין השאר מתחנות כוח.

"השני, ראיתי שהקהילות באזור שלנו נקרעות לגזרים כשהחלטה של קהילה אחת להקים תחנת כוח נתפסת כאיום קיומי בעיני קהילה שכנה. השלישי, שמעתי מאנשים שחקרו את הנושא שהקמת תחנות כוח נוספות בטכנולוגיה הנוכחית היא מיותרת, ושיש כיום בעולם פתרונות אחרים ומזהמים פחות".

השילוני הציג את עמדתו לחברי לביא, וטען שמוטעה החזון שהציבה הממשלה, ולפיו עד שנת 2030 יופקו שמונים אחוזים מייצור החשמל בתחנות כוח מונעות בגז, ועשרים אחוזים באנרגיה סולרית ובטורבינות רוח.

"היה חשוב להעביר את המסר שהגז מזהם". השילוני, צילום: פרטי

לדבריו, הצגת אנרגיית הגז הטבעי כאנרגיה נקייה וירוקה היא הטעיה, מאחר שעדיין מדובר באנרגיה מזהמת (אם כי פחות מפחם ומסולר). נוסף על כך, בתחנה גדולה כמו זו שהיתה אמורה לקום בלביא, חייב להיות גיבוי של סולר למקרה של תקלות בגז.

"היה לנו חשוב להעביר את המסר שהגז מזהם", אומר השילוני, "ושההחלטה שלהם להקים תחנה תפגע ביישובים השכנים, מה גם שלמדינה אין צורך בכלל בתחנה הזאת, והיא יכולה להסתדר בדרכים אחרות".

איזה תחליף יש לתחנות האלה?

"אנרגיה סולרית שמנצלת את השמש ואינה מזהמת. כיום 65 אחוזים ממשק האנרגיה בישראל בנויים על גז, והיעד הוא להגיע ל־80 אחוזים.

"אנחנו, במטה המאבק, סבורים שלא צריך להקים עוד תחנות גז, ושאפשר להגיע ל־35 אחוזים הנותרים על ידי אנרגיה סולרית ועל ידי סוללות לאגירת אנרגיה, הניתנות למיחזור מלא, שכבר פועלות בעולם. בישראל הציבו יעד של עשרים אחוזים אנרגיה סולרית בייצור החשמל, לעומת יעד של ארבעים אחוזים שהציבו במצרים ובמרוקו. אין לזה שום הצדקה, חוץ מהרצון להרוויח יותר מהגז".

בתגובה לטענה על הזיהום שנגרם מתחנת הכוח, אומר רוזנצוויג כי כל המומחים שבחנו את התחנה אמרו שהיא עומדת בתקנים המחמירים של מדינת ישראל.

"חברי מאבק 2020 לא מאמינים בתקן הזה", הוא מוסיף, "אבל זה לא מה שגרם לחברי לביא להצביע נגד ההקמה. חברי לביא השתכנעו שתחנת גז לא הורגת ולא פוגעת בבריאות, כי אמרנו מלכתחילה שאם תהיה איזושהי הוכחה לזה, נעצור את התהליך.

"חברי לביא הבינו שאנשים באזור לא השתכנעו שהמיזם הזה לא מזהם, ולכן הם החליטו להתנגד לתחנה מתוך התחשבות בשכנים. העדפנו את יחסי השכנות הטובה על פני השיקול הכספי".

ממשרד האנרגיה נמסר בתגובה לטענות שהעלה השילוני: "התוכניות לתחנות כוח מבוססות גז טבעי שמטרתן הבטחת צרכי החשמל של כלל אזרחי מדינת ישראל, מקודמות הן על ידי המדינה והן על ידי המגזר הפרטי.

"תחנות הכוח המתוכננות צפויות לתת מענה לביקושים הצפויים הן לטווח הקרוב והן לטווח הרחוק. משרד האנרגיה פועל לקידום ייצור חשמל באנרגיה מתחדשת והגדלת חלקן בתמהיל ייצור החשמל.

"היזם שמעוניין לקדם תוכנית לתחנת כוח מונעת בגז טבעי בשטחי קיבוץ לביא טרם הוסמך להגיש תוכנית לוועדה לתשתיות לאומיות והמשרד בוחן את עמידתו בכל הנדרש על פי כל דין".