הנהלת מפלגת העבודה קבעה בתחילת השבוע את המקומות שישוריינו למחוז הקיבוצים ולמחוז המושבים ברשימת העבודה לכנסת ה־21. מחוז הקיבוצים הוצב במקום ה־14 ברשימה, ואילו נציג המושבים במקום ה־22.

לא בונים על סקרים, בונים עליו. גבאי, צילום: עמית שאבי

בכנסת ה־20, המתפזרת בימים אלו, שוריינו לנציגי ההתיישבות המקומות 15 ו־18 ברשימת המחנה הציוני, ולאחר שהתברר שדני עטר, נציג המושבים והיישובים הקהילתיים, גרף בפריימריז יותר קולות מאיתן ברושי, נציג מחוז הקיבוצים, שובץ עטר למקום ה־15 ברשימה וברושי למקום ה־18.

לאחר פרישתו של עטר מהכנסת ומינויו ליו"ר קק"ל, נותר ברושי הנציג היחיד של ההתיישבות במפלגת העבודה בכנסת הנוכחית.

לכאורה שיבוץ מחוז הקיבוצים במקום ה־14 הוא קידום ברשימה, שהתפנו בה השריונים שהיו למפלגת התנועה, אך כשהסקרים מנבאים למפלגת העבודה 10-8 מנדטים בלבד, ייתכן שהקידום לא יישא פרי ונציג הקיבוצים יישאר מחוץ לכנסת.

באשר למושבים, על פי ידיעה של יובל קרני בידיעות אחרונות, לטענת בכירים במפלגה מדובר בפעולת נקם של יו"ר המפלגה אבי גבאי ביו"ר המשמרת הצעירה של המפלגה תומר פינס, המתמודד בפריימריז על משבצת המושבים, ונחשב מקורב לעמיר פרץ ומתנגד חריף של גבאי.

ניר מאיר, מזכ"ל התנועה הקיבוצית ויו"ר מחוז הקיבוצים של מפלגת העבודה, מציין בתגובה להחלטת הנהלת המפלגה לשבץ את המחוז במקום ה־14, כי זו הייתה דרישה מוקדמת שלו שנענתה מצד ההנהלה.

השאלה היא אם זה מספיק. על פי הסקרים נראה שזה לא מקום ריאלי, ויש סכנה שבכנסת הבאה לא יהיה נציג לקיבוצים בסיעת העבודה.

"עם כל הכבוד לנציג מחוז הקיבוצים, אתה לא מוציא מהכנסת מישהו שקיבל 40 אלף או 50 אלף קולות, ומכניס מישהו שקיבל 4,000 קולות. יש גבול גם לעניין הזה. זה מקום טוב במסגרת האפשרי".

אתה חושש ממעבר מצביעי עבודה בקיבוצים למפלגה של גנץ או ללפיד?

"אני לא פרשן פוליטי, ולא רוצה להתייחס לזה".

מהי תגובתך לדחיקת המושבים לעשירייה השלישית ברשימה?

"זה כנראה קשור לחשבונאות הפנימית של יו"ר המפלגה, ואין לי עניין לעסוק בזה".

ח"כ איתן ברושי (גבת, העבודה) בירך בהסתייגות מסוימת את החלטת הנהלת המפלגה. "אני מברך על ההחלטה להציב במקום ה־14 את נציג הקיבוצים", אמר ברושי.

"עם זאת, ההחלטה להציב את נציג המושבים במקום ה־22 פוגעת במאמצים המשותפים שהמרחב הכפרי מנהל, ועתיד לנהל, על שמירת החקלאות וההתיישבות. בין הקיבוצים למושבים יש זהות והסכמה כמעט מלאות בכל הנוגע לצורך בשמירה על ענפי החקלאות ועל עתיד ההתיישבות הכפרית. ההחלטה שהוצגה באשר למיקומי השריונים פוגעת בכוחנו, ועלולה לפצל את קולנו".

ברושי הוסיף כי הוא קורא לאבי גבאי, יו"ר המפלגה והמועמד מטעמה לראשות הממשלה, לאמץ את "מתווה הרצוג" כפי שהוצג בבחירות 2015, ולמקם את שריוני הקיבוצים והמושבים בצמידות ובראשית העשירייה השנייה. "מפלגת העבודה היתה תמיד הבית הפוליטי של ההתיישבות העובדת כולה, וכך עליה להישאר גם בעתיד", סיכם.

זאב (ולוולה) שור, לשעבר מזכ"ל התנועה הקיבוצית ויו"ר מחוז הקיבוצים, אינו שבע רצון מהמיקום של מחוז הקיבוצים.

"הייתי מעדיף שיציבו אותנו בעשירייה הראשונה", הוא אומר, "כי אני חושב שלתנועה הקיבוצית יש ייחוד במפלגת העבודה, וחבל לי שהייחוד הזה לא זכה למשקל רב יותר.

"חבל לי גם שנציג המושבים, תנועת האחות שלנו, הוצב במקום רחוק כל כך. מפלגת העבודה ראתה כל השנים את ההתיישבות כבת בכורה במפלגה, וההתיישבות ראתה את המפלגה כבית שלה. חבל שהגענו למצב הקשה שהמפלגה ומחוזות ההתיישבות נמצאים בו כיום".

כששואלים את ולוולה אם הוא חושש שבכנסת הבאה לא יהיה נציג של הקיבוצים בסיעת העבודה, כפי שלא היה לה בכנסת ה־19 כשהוא כיהן כיו"ר המחוז ושלי יחימוביץ כיו"ר המפלגה שדחקה את המחוז למקום ה־25 ברשימה, אי אפשר שלא להבחין בציניות שבתשובתו.

"אני לא חושש", הוא אומר. "אני שומע את יו"ר המפלגה שאומר שיהיו לנו הרבה מנדטים, ואני יודע שכל נציגי ההתיישבות יהיו בכנסת הבאה".

לצאת באמירה אחת

אמיר ענברי (אפיקים) הוא פעיל במפלגת העבודה, ומגדיר את עצמו כתומך ביו"ר המפלגה אבי גבאי. אין לו טענות על הצבת מחוז הקיבוצים במקום ה־14 ברשימת העבודה לכנסת.

"זה בסדר גמור", הוא אומר, "אין לי בעיה עם זה. הייתי מצפה שכל הקיבוצניקים, בלי יוצא מן הכלל, יֵצאו באמירה שהם תומכים באבי גבאי, ושיעבדו בזה. שלא רק יגידו, אלא שיתמכו בו. אז הדברים ייראו אחרת.

"אחרי שפותחים את הקלפיות בקיבוצים מגלים שכמה הצביעו ללפיד, כמה לכחלון, ויהיו בטח כמה לגנץ ולאורלי לוי. זה לא נקרא תמיכה במפלגת העבודה, אז שלא ייללו ויבואו בטענות".

לפי הסקרים זה מקום לא ריאלי.

"אני לא בונה יותר מדי על הסקרים. אני בונה על אבי גבאי. אני מאמין באיש וביכולות שלו. כיום זה כבר לא מפלגות אלא אנשים".

גבאי בעצמו אמר שהוא לא היה נבחר לתפקיד בלי תמיכת הקיבוצים בסיבוב השני, ובעצם נחזור לזה שלא יהיה ח"כ קיבוצי בעבודה.

"אנחנו אשמים. הקיבוצניקים עשו את כל הטעויות האפשריות והבלתי מובנות. נראה שזה מה שצריך לקרות. אין לי תשובה לזה, אבל בתוך עמי אני יושב, ואני רואה את חברי הקיבוצים.

"אחד אומר לי שהוא יחליט למי להצביע שבוע לפני הבחירות, אחד אומר לי שהוא בעד בוגי יעלון, אחד אומר לי שהוא יצביע לגנץ ששותק וכבר יש לו 15 מנדטים. לכל אחד יש סיפור אחר. ככה אי אפשר לבנות מדינה".

דוד דרומלביץ (רמת רחל) התמודד בעבר על המקום השני של מחוז הקיבוצים ברשימה לכנסת ה־15, ועל המקום הראשון ברשימה לכנסת ה־17. בשתי ההתמודדויות הוא לא נבחר.

לפני כארבע שנים החליט לעזוב את מפלגת העבודה, ובכל זאת הוא ממשיך לעקוב אחר הנעשה בה.

"עצוב וכואב לראות את סופה הקרב של מפלגת העבודה", הוא אומר. "השיבוץ של מחוז הקיבוצים במקום ה־14 ברשימה לכנסת הוא לעג לרש כאשר הסקרים מדברים על שבעה עד עשרה מנדטים. לדעתי, ההתנהלות הכללית של גבאי, ההתעלמות מערכי היסוד של תנועת העבודה, ושלטון היחיד שלו בשאריות המפלגה - הם מתחת לכל ביקורת".

האם כוחו של המחוז ירד לעומת העבר?

"כן, בעידן הנוכחי שיבוץ המחוזות נעשה על ידי ראשי המפלגה על פי שיקולים אלקטורליים, ואין למתפקדים השפעה כלשהי על מיקום המחוז. איך נפלו גיבורים ויאבדו כלי מלחמה".