השם שנבחר אולי פסטורלי, אבל מה שקורה לאחרונה בנוף הרים, השכונה החדשה של קיבוץ קדרים, הוא מדאיג מאוד. שילוב של חלמאות וסיכון חיי אדם אפשרי. בשכונה יש כבר ארבעה בתים בנויים, ועוד שמונה משפחות בתהליכי אישור שכבר שילמו כ־400 אלף שקלים למשרד השיכון ולמִנהל מקרקעי ישראל דמי היוון, תשתיות ופיתוח. בסך הכול יש בשכונה כשלושים מגרשים. אלא שאחרי שכבר עברו אנשים להתגורר שם, התברר כי האזור יושב על שטח אש ישן שבו מצויים עדיין נפלי תחמושת שלא התפוצצה. לפיכך, משרד הביטחון מעכב בשלב זה את המשך פיתוח המגרשים עד לפינוי המוקשים ונפלי התחמושת, ובשל כך אין שום גוף שמוכן לחתום על אישורי הבנייה. רבים נותרו תקועים.

השכונה החדשה בקדרים. "משרד השיכון הפך פה כל אבן" (צילום: טל הירש)

הפרסום באמצעי התקשורת (גלי צה"ל, חדשות 12) באמצע השבוע שעבר תיאר את המקום המדובר כמסוכן לאכלוס, ויש שכינו אותו בציניות מתבקשת "נוף נפלים". הנהלת הקיבוץ, לטענתה, ביצעה את כל פעולות התכנון הנדרשות מול כל גופי התכנון. רק כשהיו בידו האישורים, החל הקיבוץ למכור שטחים לאלה שביקשו לבנות עליהם את בתיהם. אבל אז, לפני שנה לערך, קבע משרד הביטחון שהשטח שעליו נבנית שכונת ההרחבה הוא מוכה נפלים.

ניר בונה, אחד מתושבי הקיבוץ שאמור היה לבנות את ביתו בשכונת ההרחבה, אמר בריאיון לחדשות 12 שהוא נאלץ לשלם דמי שכירות במבנה זמני בגלל היעדר אישור הבנייה, והוסיף כי העתיד לא ממש ברור לו ולמשפחתו. "יש שמועות שבגבעה פה ליד, סבא שלי כנראה התאמן בשנות החמישים, אבל השטחים האלה כבר עברו פיתוח מסיבי מאוד לפני שנים רבות", סיפר בונה והוסיף: "אחרי שמשרד הביטחון העלה את הטענה הזו, הוציאו את המפות מהארכיון. אנחנו, כחברי קיבוץ, שילמנו לחברה שתבוא ותסקור את השטח הזה. היא קבעה חד וחלק שאין חשש. דבר נוסף שהעלו המשתכנים המיועדים הוא האבסורד בעובדה שישנן כבר משפחות שגרות באותו שטח אש לכאורה. "בשטח הזה גרות ארבע משפחות, והן קיבלו את היתר הבנייה עוד לפני שהגיעה ההחלטה על הנפלים. לכן כבר לא יכלו לעצור את הבנייה, אבל השכן העתידי שלי כבר גר בבית שלו, ואני מחכה", הוא אומר.

טל הירש, חברת קדרים זה 22 שנה, היא רכזת קליטה ופרויקטים בקיבוץ. הירש טוענת שהפרסומים לא גרמו למשפחות לחזור בהן מכוונת הבנייה בשכונה, וציינה שהיו גם כאלו שבחרו ללכת על מגרשים אחרים ביישוב. "התגובות על הפרסום היו בעיקר בפייסבוק", היא מספרת, "והן התמצו במשפטים כמו 'מזל שלא הגעתי לשם'. היו גם קרובי משפחה של הנקלטים שהתקשרו אליהם ושאלו איך הם לא מפחדים לגור בשדה מוקשים. אז לקח יום או יומיים של רעש וזה נרגע. יש בקדרים קהילה מצוינת שקולטת בכל שנה כעשר משפחות, וכולם עושים מאמץ 'לשחרר' את השכונה משטח האש".

טל הירש. לא ברור האם ומתי יוכלו המשפחות לבנות את ביתן

מה עשיתם עם המשפחות?
"חלק מהמשפחות הופנו לקרווילות וחלק לדירות של הקיבוץ. אם השטח הספציפי לא יאושר לבנייה, יישארו לנו עוד שטחים מועטים לפיתוח ולמגורים. בעיה נוספת באותה שכונה היא קו מתח גבוה שנמצא מעל שלושה מגרשים שלא פונה עדיין. כל הסיפור די מתסכל כי המשפחות שילמו לגופים השונים כספים לא מועטים וכעת לא ברור האם ומתי יוכלו לבנות את ביתן".

האם את יכולה לחתום בוודאות שהשכונה יושבת על שטח נקי ממוקשים ומנפלי תחמושת?
"לחלוטין. משרד השיכון הפך פה כל אבן, ואנחנו יודעים שיותר משלושים שנה איש לא ירה פה ולבטח לא הניח מוקשים. יש לנו גם סקר קרקע של חברה שזו התמחותה. מה שקרה הוא שתוכנית לשכונה החדשה הוגשה לאישור ועדת התכנון והבנייה האזורית, והייתה שם פקידה שהתעקשה לקבל את תגובת משרד הביטחון על השטח הנ"ל. המשרד ערך בדיקה וטען ש־35 המגרשים יושבים על קצה של שטח אש ישן. מדינת ישראל חוקקה במושב הכנסת האחרון חוק על פינוי נפלים, אבל הנהלים עדיין לא גובשו ולכן הנושא תקוע. אנחנו מעריכים כאמור שאין נפלים כאלו, אבל איש אינו מוכן לחתום על כך, ומכאן המצב הקשה שבו אנחנו מצויים".

השטח החשוד במיקוש (מסומן בצהוב). אין שום גוף שמוכן לחתום על אישורי בנייה

תגובת דובר צה"ל: "תוכנית מתאר קדרים היא בתחום שטח אש החשוד בהימצאות בנפלים. ב־6 ביולי 2017 הועברה עמדת משרד הביטחון המאשרת את התוכנית בהתניה שתנאי לכל שימוש והיתר בנייה בשטח התוכנית יהיה פינוי נפלים וגריעה משטח האש. לאחרונה אושר חוק המרחיב את סמכות הרשות לפינוי מוקשים גם לנושא נפלים".