יהודה נוימן | צילום: בית ספר שדה כפר עציון

חבר עין צורים, יהודה נוימן, שהיה ממנהיגי השבויים בכלא הירדני לאחר נפילת גוש עציון במלחמת השחרור, הלך הלילה לעולמו בגיל 91.

לפני 71 שנה, יום אחרי נפילת כפר עציון, נכנעו חברי עין צורים (שהוקם בראשית ימיו בגוש) והלכו לשבי. אחרי תום המלחמה הוחזרו השבויים לישראל. נוימן עזב אומנם את גוש עציון והעתיק עם חבריו את הקיבוץ למקום מושבו הנוכחי ליד קריית מלאכי, אבל גוש עציון לא עזב אותו לעולם. ביתו היה בעין צורים המתחדש אבל ליבו של יהודה, הצעיר הנצחי, היה על ההר - אמרו עליו מכריו.

ירון רוזנטל מנהל בית ספר שדה כפר עציון, ששמר על קשר קרוב עם נוימן סיפר: "מקיבוצו עין צורים שבבקעת שפיר, במשך עשרות שנים, ליווה יהודה את גוש עציון בכלל, ואת בית ספר שדה בפרט, כמו אבא דואג ואוהב. היו לנו מאות שעות של שיחות, סיורים והתייעצויות ואני כל כך מודה על כל מה שקיבלתי ממנו במשך השנים".

"לפני 71 שנה קיבוצי הגוש עלו באש, ואנשי הגוש הלכו לשבי, והנה היום עשרות אלפי אורות דולקים בהרי עציון, וכל זאת בזכות יהודה נוימן וחבריו", סיכם רוזנטל. הלוויתו של נוימן תתקיים היום (רביעי) בשעה 17:30 בעין צורים.

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, ספד לנוימן וסיפר אודותיו. "טרם קום המדינה, עלה גרעין בני עקיבא לאבו זיד שבגוש עציון להקים את נקודת ההתיישבות עין צורים. בין חברי אותו הגרעין היה יהודה נוימן״.

נוימן, שהיה ממגיני הגוש במהלך מלחמת השחרור, היה שבוי של הירדנים במשך כ-10 חודשים. ״הוא היה איש עם חוש היסטורי וחזון״, המשיך נאמן. ״באחד מראיונותיו סיפר כיצד דאגו הוא וחבריו להחביא ציוד ביום הנפילה בשבי״.

אחרי מלחמת ששת הימים שב למקום המחבוא לקחת את הציוד ולהקים מוזיאון מורשת בעין צורים המתחדשת באזור חבל שפיר. ״יהודה נוימן, מגיבורי גוש עציון, תודה על ההקרבה, המסירות והשליחות למען הגוש ועם ישראל. יהי זכרו ברוך", סיכם.