אושה. סימן שאלה על יכולתו של הקיבוץ להמשיך להתקיים (צילום: גיל נחושתן)

החלטתה של הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) לאשר לעיריית קריית אתא תוכנית גרנדיוזית לבניית 12.5 אלף יחידות דיור, בית חולים פסיכיאטרי, מוסד להשכלה גבוהה ומתחמי מסחר ותעשייה - כל זאת על יותר מעשרת אלפים דונם של אדמות חקלאיות שיילקחו מחמישה יישובים: רמת יוחנן, אושה, כפר המכבי, שער העמקים וכפר ביאליק - מעוררת כעס רב אצל החקלאים, הנאבקים כבר שנתיים בכל האמצעים העומדים לרשותם כנגד התוכנית.

למעשה מדובר בשתי תוכניות, ומספריהן 1024 ו־1025. תוכנית 1024 כבר אושרה בוותמ"ל, אבל נעצרה זמנית בבית המשפט המחוזי בחיפה, שקיבל את העתירה שהגיש נגדה הוועד להצלת החקלאות בעמק זבולון. הוותמ"ל ערער לבג"ץ על החלטת בית המשפט המחוזי בעניין 1024, והדיון בערעור עדיין לא התקיים. מאחר שבית המשפט המחוזי לא דן בערעור נוסף שהגיש הוועד על תוכנית 1025, אושרה התוכנית בישיבת הוותמ"ל בנושא קריית אתא שנערכה ביום רביעי שעבר.

"אנחנו נמצאים במצב שבו הממשלה משותקת כבר שנה ולא דנה בעניינים עקרוניים", מציין אבנר אחיטוב (רמת יוחנן), יו"ר הוועד להצלת החקלאות בעמק זבולון, "אבל הפקידים ברמ"י ממשיכים בעבודתם, והם הגישו את התוכנית לאישור הוותמ"ל. במכתב שכתבנו לוותמ"ל ציינו שאין זה לגיטימי להחליט החלטות כאלו במצב שבו הממשלה היא ממשלת מעבר".

אבנר אחיטוב. "ראש העיר של קריית אתא רוצה להתפשט בגדול, ופקידי רמ"י מעודדים הפקעות קרקעות חקלאיות מהקיבוצים ומהמושבים"

למה אתם מתנגדים לתוכניות?
"כי הן בכלל לא נחוצות בארבעים עד חמישים השנים הקרובות. בקריית אתא יש 55 אלף תושבים שגרים ב־15 אלף דירות, ובתוך העיר יש רזרבה קרקעית שיכולה להספיק לבניית 30 אלף דירות נוספות שיאכלסו 150 אלף תושבים. הוותמ"לים נועדו לאפשר בנייה שתביא את העיר ל־200 אלף תושבים. המצב כיום הוא שאין ביקוש ליותר מ־300 דירות בשנה. גם התוכנית להעברת בית חולים והקמת מוסד להשכלה גבוהה היא לא מעשית, וייקח הרבה שנים עד שהיא תאושר בפועל".

אז למה התוכניות האלה מוגשות?
"כי ראש העיר של קריית אתא רוצה להתפשט בגדול, ופקידי רמ"י מעודדים הפקעות קרקעות חקלאיות מהקיבוצים ומהמושבים. אני חושב שזו שערורייה, אבל אין אפילו בפני מי להתלונן, כי אין ממשלה אלא רק פקידים. אני מקווה שממשלה חדשה תוריד את התוכניות האלה מסדר היום. בכל מקרה, אנחנו נגיש עתירה למחוזי נגד תוכנית 1025 שאושרה בשבוע שעבר, אבל ההשלכות של העניין הזה חורגות מהאזור שלנו.

"את הוותמ"ל, שבו מתקבלות החלטות בתהליך מזורז ונרמסות זכויות החקלאים, הציגו בהתחלה כוועדה לשעת חירום לשלוש שנים, ועד היום לא ביטלו אותו. למנהל התכנון יש כבר מיליון דירות לבנייה שאושרו בוותמ"לים, ועכשיו הם רוצים לתכנן שני מיליון דירות שנועדו לשמונה מיליון איש עד 2050. אם העתירה שלנו לא תתקבל הסכר ייפרץ, וכל אדמות הקיבוצים יהיו בסכנת הפקעה לטובת מאגר הדירות של 2050".

ביום שני (4.11) נעצר ראש עיריית קריית אתא בחשד לעבירות שחיתות. נכון לכתיבת שורות אלה,עדיין לא ידוע אם קיים קשר לנושא המובא כאן בכתבה.

מוטי זבולוני, רכז הקרקעות של קיבוץ אושה, מציין שהמצב בקיבוצו מורכב יותר, אך בכל זאת הוא מתנגד באופן נחרץ לסיפוח הקרקעות לקריית אתא באמצעות הוותמ"ל. מה שעושה את המצב למורכב הוא העובדה ש־950 דונם של אדמה חקלאית שתופקע בתוכנית 1025 נכללים בהסדר הקיבוצים של אושה כקרקע שתשוב למדינה במסגרת ההסדר ללא זכות התנגדות של הקיבוץ. נוסף על כך מופקעים 300 דונם של מטעי אבוקדו וחוות לולים של אושה במסגרת ותמ"ל 1024.

"כשאתה מצרף את שתי ההפקעות", אומר זבולוני, "זה מעמיד בסימן שאלה את היכולת של הקיבוץ להתקיים, מאחר שלא נקבל פיצויים על רוב האדמות המופקעות, שהן כרבע ממשבצת הקרקע שלנו. לגופו של עניין, אין צורך בהפעלת התוכניות הללו. אנחנו בעד בנייה בכל הארץ למטרות דיור, אבל לקריית אתא יש כבר תוכניות בנייה מאושרות לאלפי יחידות דיור והן לא מתבצעות. מלבד זאת, יש תוכנית מגלומנית לבניית בית חולים ב־2025, תוכנית שאין לה היתכנות, וכן שטחי מסחר שיתווספו לשטחי מסחר שכבר הועברו לקריית אתא ואינם מנוצלים. אנחנו בעד תהליך הדרגתי, שפוי ושקול בהתאם לצורכי העיר, ונגד סיפוח ענקי של קרקעות שלא ינוצלו בעשרים השנים הבאות. אנחנו נאבקים כבר שנתיים, וחוסר הוודאות מקשה על התפקוד בתחום החקלאות".

עמוס נצר. "התוכניות בכלל לא מידתיות לצרכים" (צילום: דוברות זבולון)

ראש המועצה האזורית זבולון עמוס נצר (רמת יוחנן), מציין כי המאבק נגד סיפוח הקרקעות החקלאיות לקריית אתא הוא אחד מתחומי האחריות של המועצה שבראשותו. "אנחנו כמועצה אזורית מתנגדים לתוכניות האלה בצורה שבה הן מוצגות ומתקדמות", אומר נצר.

"אנחנו חושבים שהן בכלל לא מידתיות לצרכים של קריית אתא, והן פוגעות באופן קשה בפרנסתם של יישובי המועצה. לקריית אתא יש די עתודות קרקעיות הנחוצות להתפתחותה. הוועד להצלת החקלאות בעמק זבולון נוקט צעדים משפטיים נגד התוכניות שאושרו בוותמ"ל, ואני מתמקד בניסיון לדבר עם גורמי ממשל דרך מרכז המועצות האזוריות וגורמים פוליטיים כדי להסביר להם את הנושא הזה. אני נמצא בקשר גם עם יעקב פרץ, ראש עיריית קריית אתא, בניסיון להשפיע עליו עד כמה שניתן. היו כמה נושאים ספציפיים בתוכניות שהתנגדנו להם והם שונו, אבל ברמה האסטרטגית אנחנו תומכים בצעדים שנוקטים היישובים".