אמנון גרינברג מקיבוץ יטבתה, הנחשב לדמות מוכרת בענף החקלאות בישראל, זכה באות מפעל חיים במסגרת ועידת ישראל לחקלאות התשיעית שהתקיימה בירושלים ביוזמת קבוצת משוב.

מינף את המחקר החקלאי. גרינברג, צילום: יח"צ

גרינברג משמש כיו"ר שולחן התמר במועצת הצמחים, ובעבר מילא שורה של תפקידים משמעותיים בקיבוצו, במו"פ ערבה דרומית ועוד. גרינברג נחשב בקרב חבריו ל"מר תמר", והצלחתו העולמית של הענף נזקפת לא מעט לזכותו.

גרינברג, 77, נולד בשכונת נווה חיים בחדרה. כחניך בשומר הצעיר הגיע לקיבוץ מגן, שם השתלב בצוות הפרדס. עם נישואיו ב-1967 עבר לקיבוץ של רעייתו יטבתה. מאז הוקדשה כל פעילותו לקיבוץ ולערבה במגוון רחב של תפקידים מקצועיים וציבוריים.

לאורך השנים שימש כמזכיר וכמרכז משק, אחראי על פיתוח התיירות האזורית וגם סגן ראש המועצה האזורית חבל אילות.

"הערבה שלנו מאופיינת בתנאי קיצון של מדבר ומים מליחים - וזהו שילוב קטלני. אך למרות זאת הצלחנו להקים ולקיים פה חקלאות מפוארת, ברמה שלא ניתן למצוא כמוה בעולם. הפכנו מדבר צחיח לגן פורח", אמר גרינברג.

משנת 1990 ועד 2013 כיהן כמנהל מו"פ ערבה דרומית ובמסגרת זו פעל רבות למינוף המחקר החקלאי. חשיבות רבה הוא העניק להרחבת שטחי החקלאות בתחומי המועצה, וזאת כדי "לתת לנו את האפשרות גם לקלוט בנים ובנות שיוכלו להמשיך את העיסוק בחקלאות" כלשונו.

מרכז עשייתו של גרינברג בחקלאות מתרכזת בפיתוח ובקידום ענף התמרים, הן ברמה הארצית והן באזורו, הערבה הדרומית. לאורך כל שנות עבודתו ובכל תפקידיו הרבים, בדגש על תפקיד מרכז מטע התמרים ביטבתה, נציג מגדלי התמרים לוועדות מחקר של המדען הראשי וכיו"ר שולחן התמר במועצת הצמחים, פעל להפיכת ענף התמר לענף מרכזי ביישובי הערבה.

קבוצת משוב פועלת כבר למעלה מ-30 שנה והיא בעלת ניסיון בארגון תערוכות וכנסים בינלאומיים ומוניטין בארץ ובעולם. בנוסף לוועידת ישראל לחקלאות, עורכת הקבוצה מדי שנה את תערוכת החקלאות הבינלאומית "פרש אגרומשוב" ואת התערוכה הבינלאומית לטכנולוגיות נקיות "קלינטק".

"כחלק ממטרת העל של ועידת ישראל לחקלאות לסייע בקידום החקלאות והחקלאים בישראל, אנו מעניקים אותות מיוחדים שמטרתם לחשוף את האנשים שבחיי היומיום שלהם עושים ימים כלילות בתרומה לחקלאות, כל אחד בתחומו", הסביר חיים אלוש, מייסד הוועידה.