לאחר 70 שבעים שנים של שירה והופעות במסגרת חבורת הזמר של הגבעטרון, המציינת גם היא 70 שנים להקמתה, החליטה ניקה ברזק בת ה-87 מגבע לפרוש ולהתמסר לעבודתה בארכיון הקיבוץ, במקביל לתפקידה כאחראית המספרה שם.

זמן להתייחס למשפחה. ברזק, צילום: דוד (דדה) עינב

למרות שאינה רשומה בספר השיאים של גינס, סביר להניח שברזק מחזיקה בתואר הזמרת הוותיקה בעולם שעוד מופיעה ולא מפסיק לשירה כבר שבעה עשורים.

בראיון שהעניקה לפני כשישה חודשים למיינט העמק הבטיחה האישה החייכנית והנמרצת שתשיר עד גיל 90, אלא שבעיות פיזיות שונות, שמנעו ממנה עמידה ממושכת על הבמה ונסיעות מתישות ברחבי הארץ, גרמו לה להקדים את המועד ולבשר בסוף השבוע האחרון על פרישתה המוקדמת.

ההופעה האחרונה של ניקה ברזק עם הגבעטרון וירדנה ארזי התקיימה באזור נחל אלכסנדר, שם ארזי נשאה מילות פרידה חמות.

"זהו, הגיעה העת ללכת הביתה ולהקדיש את הזמן למשפחה ולעבודה שאני עוד ממלאת בחצי משרה", סיפרה ברזק למיינט קיבוץ, "נשארתי אחרונה מההרכב המקורי של הלהקה, והמשכתי להופיע ולשיר כשזמרות וזמרים צעירים בהרבה ממני מילאו את השורות".

ברזק החלה לשיר בגיל 18. בתחילת דרכה היתה חברה בלהקת האיחוד במקביל לגבעטרון, והמשיכה לשיר בה במשך 25 שנים. כשהחליטו להיפרד ממנה המשיכה ברזק לשיר רק בלהקה של גבע. כל השנים טענה שאינה חשה בכאבים שתקפו לא אחת את רגליה. במקביל להופעות גידלה חמישה ילדים.

"מדי פעם שאלתי את עצמי אם הייתי אמא מספיק טובה כי הייתי מרבה לנסוע בדרכים, גם בארץ וגם בחו"ל", הסבירה באחד הראיונות עמה. "ואני תמיד עונה לעצמי שאם לי לא היה טוב, אולי גם לילדים שלי לא היה טוב. הגבעטרון היה קדוש עבורי".

במהלך הקריירה הארוכה שלה הספיקה לעבוד עם נחום היימן, חיים אגמון, צביקה כספי ואילן גלבוע המשמש כמנהל המוזיקלי של הלהקה גם היום. לא היו לה תפקידי סולו רבים והשיר המזוהה איתה היה "אילו כל האוהבים". ניקה ברזק זכתה עם הלהקה בפרס ישראל למפעל חיים בשנת 2008.

"הגבעטרון היה קדוש". ברזק (משמאל) בהופעה עם ירדנה ארזי, צילום: דוד (דדה) עינב

כמעט את כל החלומות שלה בתחום הזמר זכתה להגשים, אבל רצונה העז לשיר עם הלהקה לצד שלמה ארצי ויהודה פוליקר לא התממש. בשטחים התנגדה להופיע מסיבות אידיאולוגיות.

אז מי בסופו של דבר השפיע עלייך לחדול מלהופיע למרות שרצית להמשיך עד גיל 90?

"גם המצב הפיזי שלי ובעיקר הילדים. הם רצו שאפסיק כי ראו אותי עייפה ומותשת לאחר שחזרתי מהופעות. כששרתי לא כאב לי כלום, אבל אחר כך זה הגיע. אני עוזבת אבל לא מפסיקה לעבוד ולתרום מיכולתי".