לפני כשבועיים עלו בזה אחר זה מוסמכי מכללת לוינסקי לחינוך לקבל את תעודות הגמר שלהם לתואר השני. אחד מהם היה שאול גלעד, בן כפר רופין וכיום תושב מושב מרחביה, מנכ"ל "מקהלת האיחוד", אשר בגיל 73 סיים לחקור לעומק את תופעת המקהלה הקיבוצית הייחודית הנמשכת כבר 63 שנה.

שגרירים של מוזיקה ישראלית ויהודית. מקהלת האיחוד וגלעד, צילום: אלבום משפחתי וראובן קחמוביץ

"מקהלת האיחוד" היא מקהלה אומנותית השייכת לתנועה הקיבוצית, ונתמכת גם על ידי משרד התרבות והספורט.

חברים בה 55 זמרים, רבים מהם חברי קיבוצים גם כיום, הבאים אחת לשבוע מכל רחבי הארץ ליום חזרות בסמינר אפעל. הם מופיעים בכל רחבי הארץ, וכן מייצגים אותנו בכבוד גם באירועים שונים בחו"ל.

הייחוד שלה נובע מההרכב האנושי של החברים המשתתפים בה, ומהרוח הקיבוצית השורה עליה מיום ייסודה ב־1955 על ידי המלחין והמנצח יהודה שרת (אחריו הובילו יעל תבורי ואבנר איתי, וכיום המנצח הוא רונן בורשבסקי).

ההשתתפות במקהלה נעשית בהתנדבות מלאה: איש מהזמרים אינו מקבל שכר כלשהו, לא על החזרות ולא על ההופעות. הזמרת הוותיקה ביותר שרה מיומה הראשון של המקהלה, כלומר יותר משישה עשורים ברצף. כמחצית מהזמרים שרים במקהלה עשרים שנה ויותר.

שאול, מה הביא אותך בגיל כזה ללמוד במסגרת כה מחייבת?

"נכון הוא שלהתחיל בזה הגיל זה קצת מבהיל, אבל נוכחתי שאין מחקר מסודר על גוף ותיק ופעיל כל כך, והבנתי שראוי בהחלט לעשות זאת. הבשילה בי ההחלטה לקחת את זה ברצינות, עם כל המשתמע מכך, כאילו לא עברו 46 שנה מאז סיימתי את התואר הראשון".

מה חקרת, ולאילו מסקנות הגעת?

"מטרת המחקר היתה לבחון מה מניע רבים מהזמרים, גם בגיל מבוגר יחסית, להתמיד בשירה במקהלה במשך שנים כה רבות. השתמשתי בראיונות פתוחים שבהם שאלתי את החברים מה משמעות המקהלה עבורם.

"שמתי דגש על הסיפורים האישיים שחשפו את ההשתתפות כעולם שלם של עשייה מוזיקלית, חברתית וקהילתית. מקהלת האיחוד מאופיינת כקהילה של עשייה.

"המשתתפים הדגישו את תחושתם שהשירה במקהלה היא גורם משמעותי לחוויה של חיים מאוזנים ובריאים, וכן שהמקהלה עבורם היא צורך קיומי".

מהי דרכך במקהלה?

"אני משתתף כזמר במקהלה זה 48 שנה. מתוקף ההשכלה המוזיקלית שלי, התרומה שלי מתבטאת בעיבודים מיוחדים שכתבתי במשך השנים במיוחד למקהלה, ומדי פעם אני גם עוזר למנצח בעבודה עם סקציות קוליות ללימוד חומר חדש.

"בשש השנים האחרונות אני מנכ"ל המקהלה. עובדה זו, אגב, מיצבה אותי בסיטואציה מיוחדת כחוקר, ודרשה התאמות אתיות ומקצועיות לקיום המחקר. לכן החלטתי להתמקד בראיונות עומק פתוחים ובתמונות שצילמו הזמרים והוסיפו להן פירוש אישי".

מה מייחד את מקהלת האיחוד, ומה הקשר שלה לקיבוץ?

"ההרכב האנושי הייחודי של מקהלה זו - מקורותיה הקיבוציים; האופי והאופן של פעילותה במשך 63 שנותיה - כל אלה מאצילים מהשראתם על רוחה המיוחדת. בצל הסכנה של אי־המשך פעילותה, העידו הזמרים כי בעשייה המוזיקלית רבת־השנים הם הפכו להיות חלק ממותג מיוחד שהוא עבורם מתנה לחיים".

איך בכל זאת תמשיכו?

"מקהלת האיחוד נולדה בתנועה הקיבוצית, ושואבת את מקורות העשייה שלה מבסיס התרבות של החברה הקיבוצית ומעולם ערכים המבוסס על התגייסות ועל נתינה.

"אנחנו גוף ייצוגי המופיע על הבמות הראשיות בערים הגדולות, מרבה להופיע ביישובי הפריפריה המרוחקים, ומטפח שיתופי פעולה עם גופים מוזיקליים ממגזרים שונים, מתוך רצון לקרב בין אנשים, תרבויות ומסורות מוזיקליות שונות. אלו ממש הערכים הנשמעים כיום חדשות לבקרים מעל כל במה מרכזית בתנועה.

"נוסף על כך, חברי המקהלה רואים עצמם שגרירים של מוזיקה אומנותית, ישראלית ויהודית בארץ ובעולם, ורואים עצמם מחויבים לפעול לעידוד היצירה המקורית, לפעילות חינוכית בקרב בני נוער ולהעמקת ההיכרות עם מקורות התרבות היהודית והישראלית.

"אנחנו מקור גאווה לתנועה. בכל מקום שבו אנו מופיעים בארץ ובעולם (שמנו הלועזי הרשמי הוא Israel Kibbutz Choir), מתנוסס בגאון שמה של התנועה הקיבוצית".