ישי שוסטר הוא חבר יד חנה שנחשב בעבר לקיבוץ הקומוניסטי היחיד עד 2005, אז הפך עם צירופן של משפחות ממפוני צפון השומרון וחבל עזה (עיקרן מהיישוב חומש) לכפר שיתופי קהילתי בשם יד חנה-חומש.

אדם שחושב על זולתו. שוסטר בפתח ביתו, צילום: אלבום משפחתי

ובכל זאת תלה שוסטר גם היום, האחד במאי חג הפועלים, כמו בשנים עברו, דגל אדום בפתח ביתו.

היוצר והמורה לקולנוע לשעבר, שמגדיר את עצמו כסוציאליסט ואוהב אדם ועמים אחרים, לבש גם חולצה אדומה לגופו. מבחינתו מדובר בחג שמח, והוא מצר על כך שרבים מחברי התנועה הקיבוצית כבר לא מציינים אותו.

"מיליונים בעולם חוגגים את חג הפועלים ואת הכמיהה לשוויון ערך האדם, אבל בקיבוצים הרבה פחות. הקיבוץ, השם ייקום דמו, הלך בדרך כל המפריטים למיניהם. אני מקווה שהעולם והקיבוץ יתעשתו ויבינו שסולידריות אינה מילה גסה והפרטה היא בושה", אמר שוסטר למיינט קיבוץ.

אתה מגדיר את עצמך כקומוניסט?

"ממש לא. אם צריך הגדרה למרות שאני שונא קטלוגים והגדרות, אז אני סוציאליסט. אני אדם שחושב על זולתו, ואין לי בעיה לחלוק את מה שיש לי. אני חושב על אנשים אחרים ועמים אחרים, ולא רק על עצמי".

אתה נחשב יוצא דופן ביד חנה?

"אני חושב שלא, וגם בתי האהובה שגרה כאן איחלה באתר הקיבוץ חג שמח לכולם. החברה הוותיקה פנינה פיילר תולה מדי שנה דגל אדום, ורק השנה לא הספקתי לסייע לה לתלות את הדגל בפתח הבית. הקיבוץ שינה פניו, כך שאין יותר אירוע מרכזי כלשהו".

ומה אתה עושה בימים אלו?

"אני גמלאי לאחר שנים של עשייה והוראה קולנועית, אבל עובד קצת בארכיון הקיבוץ וחבר הנהלת יד חנה-חומש. פרט לכך אני חבר באקדמיה לקולנוע ונהנה מהחיים".