אתמול (שלישי) היה זה יום השנה ה-24 למותו של אליעזר (ליאונרד) סקלארץ, חבר בית אלפא. סקלארץ, בן 89 במותו, היה ידוע בכינויו "הייקה מהעמק". הוא הרבה לתעד אירועים היסטוריים עבור בית שטורמן בעין חרוד, שם שימש מ-1961 כצלם וכמנהל ארכיון הצילומים.

הגן בגופו על החייל. סקלארץ, אז ובתקופתו בבית אלפא, צילום: נדב מן ביתמונה, דוד (דדה) עינב

הסיפור הפחות מוכר אודותיו, שמתקשר גם לגבורה וגם לשואה, נחשף עכשיו בזכות בנו, דן סער.

מתברר שסקלארץ זכה לקבל את מדליית הכבוד של האימפריה הבריטית על מעשה גבורה שביצע ב-1936, ימי טרום הקמת המדינה, אחרי שהציל את חייהם של חיילים בריטים שהותקפו בידי כנופיה ערבית באזור גן השלושה (הסחנה) בעמק בית שאן.

"חיילים בריטים התרחצו בוואדי של הסחנה, סמוך לבית אלפא, בשעה שכנופיה התנפלה עליהם והרגה שלושה", סיפר סער.

"מתברר שאבי התקרב לקבוצת החיילים תחת מטר של כדורים, והגן בגופו על חייל פצוע קשה עד שהגיעה העזרה הראשונה מהקיבוץ. הסיפור הגיע לאוזני הנציב הבריטי בארץ, והוא העביר אותו לבית המלוכה שהחליט להעניק לו את המדליה שמעטים, אם בכלל, קיבלו כמוה מאז ועד היום".

לדברי סער, אביו הגיע לבית אלפא בגיל 17 מגרמניה והיה ממקימי ענף הצאן ואף שימש כשומר שדות. סקלארץ חי במשך תשעה חודשים בין הבדואים בגליל, כדי ללמוד את שפתם ואת דרך הטיפול שלהם בצאן. התקופה הקשה הזכורה לו היתה של הטרנספר – סקלארץ לא חשב שיהודים צריכים לנהוג כך כלפי ערבים יושבי הארץ.

מדליה שלא רבים קיבלו. סער, צילום: דוד (דדה) עינב

לימים התברר שהמעשה שביצע, ואות הכבוד שניתן לו בעקבותיו, סייע לסקלארץ, שהיה מראשוני המתגייסים לפלמ"ח ולצה"ל, גם בהצלת אביו, הנריך, מידי הנאצים. אמו וסבתו הגיעו לארץ ב-1936 באמצעות אישורי עלייה שהשיג אביו, שבעצמו נעצר בידי הנאצים.

יום אחד התברר לסקלארץ כי אביו מוחזק בידי הגסטאפו, אבל נאמר לו שאם יצליח להשיג עבורו רישיון להגר לארץ כלשהי בתוך שבועיים הם יניחו לו לנפשו.

"אבא שלי טען שהם עשו זאת לאביו בכוונה, מפני ששיערו ששום מדינה לא תעניק לו אישור הגירה. אז הוא ניצל את אות ההצטיינות כדי להציל את אביו הכלוא, ונפגש עם משה שרת שאותו הכיר קודם לכן", תיאר סער.

"הוא סיפר לו על העניין, וכעבור יום אחד בלבד הגיעה הוראה מהשגרירות הבריטית בברלין לתת אישור הגירה לאביו של אליעזר סקלארץ לפלסטינה. בתוך 12 יום היה על סבא שלי לעזוב את גרמניה וזה מה שקרה. הוא הגיע לבית אלפא, נשאר כאן יום אחד ואז בנה לעצמו חיים בחיפה".הענקת אות הכבוד לסקלארץ. צילום: באדיבות ניר מן, ביתמונה