יריית הפתיחה בהתמודדות חברי הקיבוצים על ראשות המועצה האזורית שלהם יצאה לדרך, אחרי שאסיף איזק מקיבוץ החותרים הודיע על כוונתו להתמודד על ראשות המועצה האזורית חוף הכרמל.

"האתגר - לחזור לעמדות השפעה ברמה האזורית". אזיק, צילום: יריב פלג

איזק הודיע על כך בעמוד פייסבוק שפתח עבור קמפיין הבחירות, והזמין את תומכיו לכנס הפתיחה שייערך בט"ו בשבט, יום רביעי, 31 בינואר. איזק הוא חבר הקיבוץ הראשון המודיע על כוונתו להתמודד בבחירות שיתקיימו ב־30 באוקטובר 2018.

חברי קיבוץ אחרים השוקלים להתמודד על ראשות המועצה האזורית שלהם - בין השאר בשער הנגב ובבני שמעון שבהן הודיעו ראשי המועצות הוותיקים כי לא יתמודדו על כהונה נוספת - מעדיפים בשלב זה לארגן את מטה הבחירות ולשכור יועץ אסטרטגי במטרה להודיע רשמית על מועמדותם בחודשים הקרובים.

אחד הדגלנים

איזק (45), נשוי ליעל ואב לשלושה, מציג בדף הפייסבוק שלו רזומה מרשים. "נולדתי, בגרתי ובניתי את ביתי בחוף הכרמל, בקיבוץ החותרים", הוא כותב.

"שירות צבאי כקצין, מפקד פלגת לוחמים ביחידה מובחרת. לאחר השחרור עבדתי בשליחות משרד הביטחון במקומות שונים בעולם. רכשתי השכלה אקדמית; תואר ראשון במנהל עסקים ותואר שני במשפטים. בהמשך הדרך צברתי ניסיון מקצועי וניהולי רב בסקטור הפרטי והציבורי.

"עם השנים הבנתי שייעודי בעשייה הציבורית: התחלתי כיו"ר הוועד המקומי של החותרים, והמשכתי כחבר מליאה במועצה האזורית חוף הכרמל וכיו"ר האגודה. אני מאמין שזו המשמרת שלנו, שזה הזמן לקחת אחריות, להוביל, לבנות ולפעול למען כל חוף הכרמל".

אותו רזומה מרשים הציג איזק רק לפני שמונה חודשים במועצת התנועה, כשנבחר לתפקיד יו"ר אגף צעירים ומעורבות חברתית בתנועה הקיבוצית. הוא בעצם היה זה שהקים את האגף ועומד בראשו.

לפני שבועיים הציג איזק במועצת התנועה את יעדי האגף ואת תוכנית העבודה שלו, והנה כבר מועדות פניו לתפקיד הנחשק הבא.

"בבחירות הקודמות, ב־2013, חברתי לאבי קאופמן ממושב עין איילה והתמודדתי על תפקיד סגן ראש המועצה שתהיה בראשותו", מספר איזק. "בסופו של דבר הפסדנו בסיבוב השני לכרמל סלע, ראש המועצה הנוכחי, שנבחר לכהונה שלישית ועדיין לא הודיע אם הוא מתכוון להתמודד על כהונה רביעית בתפקיד.

"הרצון להנהיג את המועצה האזורית שלנו התחיל כבר אז, וכל הגורמים בהנהגת התנועה הקיבוצית ידעו שאתמודד על ראשות המועצה. מבחינתי האתגר של הצעירים בתנועה הקיבוצית הוא לחזור לעמדות ההשפעה ברמה האזורית, ואחרי זה ברמה הארצית.

"על בסיס זה הקמנו את הצוות הנקרא 'הטורקים הצעירים', ועל בסיס זה קם גם אגף הצעירים. אנחנו חייבים להגיע לתפקידים הפוליטיים בכל הרמות, כי אנחנו נעדרים משם כבר הרבה שנים. אני מקווה שאני אחד הדגלנים לפני המחנה, ושיבואו בעקבותיי עוד צעירים".

זה אומר שאתה רואה במועצה האזורית גוף חשוב ומשפיע הרבה יותר מהתנועה הקיבוצית, שרק לפני כמה חודשים נבחרת להיות בהנהגה שלה.

"את העשייה שלי בתנועה הקיבוצית התחלתי לפני כמעט שנתיים, ב־2016, עם צוות הטורקים הצעירים. במשך שנה הובלתי בהתנדבות את הצוות, שבחן את החסמים העומדים בפני התקדמות מנהלים צעירים בקיבוצים ובתנועה הקיבוצית.

"בסוף התהליך הזה, לשמחתי הרבה, החליטו מנהלי התנועה להקים את אגף הצעירים. לגופו של עניין, הרצונות האישיים שלי לא היו סוד, וכשנבחרתי לתפקיד עוד לא הוכרז על מועד הבחירות לרשויות המקומיות.

"כיוון שהייתי גלוי ושקוף בנושא הכוונה שלי להתמודד על ראשות המועצה, אני מרגיש נוח להגיד שזה הזמן שלי לנסות, ואין לזה קשר לחשיבות של אגף הצעירים ככתובת לצעירי התנועה הקיבוצית".

איזק מציין כי על פי הנהלים בתנועה הוא יֵצא לחופשה בסביבות אוגוסט 2018, וכי כבר היה תקדים כזה של יציאת עובדת תנועה להתמודדות על ראשות המועצה האזורית וחזרתה לתפקיד לאחר הבחירות.

מדובר בד"ר גבי אׂסם (אפיקים), ראש אגף חינוך, שהתמודדה לפני שנתיים על ראשות המועצה האזורית עמק הירדן, וחזרה לתפקידה לאחר שהפסידה בסיבוב השני לעידן גרינבאום, המכהן כראש המועצה.

לא תתמודד שוב על ראשות המועצה. בשלב זה. אסם, צילום: אביב לשם

אלא שאׂסם כיהנה בתפקידה בתנועה שלוש שנים לפני ההתמודדות במועצה, ולא שנה וקצת כפי שיהיה כשיֵצא שאיזק לחופשה לקראת הבחירות.

אׂסם מצידה מביעה תמיכה ברורה בהחלטתו של איזק, ומציינת כי הוא הודיע לכולם על כוונתו להתמודד על ראשות המועצה, ואמר שייתכן שיגיע לתקופה מוגבלת שבה יוביל מהלך של שינוי ביחס אל הצעירים.

"אני חושבת שצריך לעודד ולדרבן כל אחד שרוצה להתמודד על ראשות מועצה", היא אומרת, "כי כיום למלא תפקידי מפתח בציבוריות הישראלית זו אחת המשימות החשובות ביותר של התנועה הקיבוצית.

"כשניר מאיר תמך בהתמודדות שלי על ראשות המועצה, הוא בעצם הכריז שאנשים היכולים, מסוגלים ומתאימים - צריכים להתמודד, והמקום בתנועה שמור להם אם הם לא מצליחים להיבחר.

"התפיסה שזה נורא שאדם נוטש את התפקיד שלו בתנועה כדי להתמודד במועצה, השתנתה לגישה שכל אדם שייבחר לנקודת מפתח במדינה יכול לקדם את כל חברי התנועה".

את מתכוונת להתמודד שוב על ראשות המועצה עמק הירדן?

אׂסם: "בשלב זה לא".

מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר מסר בתגובה: "הנהגת התנועה ידעה על כוונתו של אסיף להתמודד על ראשות המועצה האזורית חוף הכרמל.

"למרות זאת שמחנו להטיל עליו את המשימה להקים את האגף, וזאת משני טעמים: אחד, אנחנו מחפשים בהתמדה אנשים המכוונים גבוה. שניים, כידוע אין שום ביטחון שכל מי שמתמודד גם נבחר.

"בתקדימי העבר הקרוב ישנן שתי דוגמאות להחלטות דומות: התמודדותו של מזכ"ל התנועה הקודם איתן ברושי לכנסת פחות משנתיים אחרי שנבחר לראשות המערכת, והתמודדותה של ראש אגף החינוך ד"ר גבי אׂסם לראשות המועצה האזורית עמק הירדן.

"ככלל, יעברו עוד חודשים רבים עד אוקטובר 2018, ואנו בטוחים שלאורך רוב הזמן הזה ימשיך אסיף להוביל את האגף במחויבות ובהתלהבות שאפיינה את עבודתו בשנה הראשונה".