מוני מרוז, בן וחבר בית השיטה, ידוע כמאייר מוכשר שיצר בעבר קריקטורות של כל חברי קיבוצו במסגרת אחד מחגי המשק. ביום שישי האחרון פרסם מרוז בעמוד הפייסבוק שלו איור של האלוף דני מט ז"ל, ממפקדי חטיבת הצנחנים, שהלך לעולמו בטרם עת לפני ארבע שנים. את האיור עצמו אייר ב-2013.

דני מט על פי מוני מרוז

"האלוף דני מט היה מפקדי בקורס מ"כים בשנת 1955, אחרי שהחליף את המ"פ סעדיה אלקיים (סופפו) שנהרג בפעולת התגמול בעזה. פעולה שכונתה 'חץ שחור'", כתב  מרוז.

מרוז שירת כצנחן בגדוד 202 של הצנחנים, וזכה לחוויה יוצאת דופן שלא רבים יכולים להתגאות בה כאשר השתתף בצניחה הקרבית הראשונה והאחרונה של צה"ל בתאריך 29.10.56 , במסגרת קרב המיתלה. בקרב ההוא, אם כי בגדוד אחר של הצנחנים, השתתפו גם מוטה גור ודני מט.

הקרב הזה, בין כוחות צנחנים לבין גדוד מצרי, גבה קורבנות רבים: 42 לוחמים נהרגו מהצד הישראלי, אל מול 260 חיילים מצרים הרוגים. מורשת הקרב של צה"ל יודעת לספר על מעשי הקרבה רבים ודבקות במטרה, אם כי ההיסטוריונים של התקופה הסבירו שלא היה בקרב הזה צורך מבצעי דחוף ויוזמו, מי שהיה מפקד הצנחנים דאז אריאל שרון, זכה לביקורת קשה ממפקדיו.

מוני מרוז, שהיה רס"פ של אחת מהפלוגות הלוחמות, תיאר מאוחר יותר את הצניחה ואת המעשה האמיץ שלו בדמות פיצוץ בונקר שבו שהו שמונה חיילים מצרים.

מרוז סיפר על הצניחה שבמהלכה נפצע קלות, לאחר שניסה לשחרר את ידו מאחיזת רתמת המצנח ואיבד כך את שעונו. "הבנו שמדובר בדבר אמתי כשהחלו לירות עלינו מהקרקע", סיפר לימים. עוד ידע מרוז לספר שטייסת המשנה של המטוס הייתה יעל רום, ומי ששכב לצידו על הקרקע בעת ההפגזה המצרית במיתלה היה לא אחר מאשר העיתונאי אורי דן.