מעת לעת אנחנו שומעים על המילה ריברסינג(Rebirthing) , שפירושה באנגלית לידה מחדש. מטפלים שלמדו את השיטה מאמינים שיש בה לשחרר חסמי ילדות. מה זאת אומרת לידה מחדש, והאם בכלל זה אפשרי? האם מדובר בטיפול פסיכולוגי תחת שם אחר?

להיוולד מחדש. חקלאי

את השאלות הללו הפניתי לארז חקלאי מבית השיטה (42), נשוי ואב לשניים.

"ריברסינג היא שיטה טיפולית שהתפתחה בארצות הברית בשנות ה-70", הוא מספר. "היא מתמקדת בריפוי הגוף הרגשי על ידי נשימה מעגלית רצופה וללא הפסקות.

"זו נשימה מודעת שנשמר בה רצף בין קצה השאיפה לקצה הנשימה. ההימנעות מהפסקות יוצרת עיגול רצוף של הנשימה. טכניקה זו מביאה את המטופל למצב שבו ההתנגדויות וההגנות נחלשות, מה שמאפשר העלאת זיכרונות ילדות. בעיות רבות בחיינו הבוגרים מקורן בטראומות בילדות.

"במשך השנים הן הפכו לחסימות רגשיות ופיזיות המונעות מאתנו הגשמה עצמית. דרך חזרה לחוויית הלידה והילדות, תוך ביצוע נשימה מעגלית, אפשר לשחרר את אותם רגשות מודחקים וכך לשנות את דפוסי החשיבה והאמונות שלנו. במילים אחרות - להיוולד מחדש".  

ארז חקלאי גדל בעפולה. בצבא הוא שירת כלוחם קרבי ביחידה מובחרת. אחרי השחרור והטיול הגדול הוא חיפש את דרכו בחיים. חש בלבול ודיכאון. עד שהגיע לאילנה דגני (בית שערים), מורה ומטפלת בריברסינג.

"חיפשתי את עצמי", הוא נזכר, "שאלתי מה אני רוצה לעשות בחיים? הריברסינג ניווט אותי להיות שף". חקלאי ארז מזוודה וטס ללונדון, שם למד בישול במשך שנה. את ההתמחות עשה בפריז.

עם שובו לישראל היה קונדיטור, פתח את מסעדת "סקויה" ברמת ישי ונכנס כשותף בסניף של רשת המבורגרים. במקביל המשיך לטפל בעצמו בטכניקה של ריברסינג. לאחר זמן מה התברר שעולם המסעדנות התובעני לא סיפק אותו, ובשלב זה החליט לשנות מסלול: חקלאי מכר את המסעדה והחל לטפל באנשים.

להרחבת הידע החל ללמוד רפואה משלימה במכללת רידמן, ואצל אילנה דגני. היום הוא מפעיל קליניקה בדירתו שבהרחבה בקיבוץ, וגומע קילומטרים בנסיעות לתל אביב ללמד במכללת שורשים ובמכללת מדיסין בחיפה.

איך הריברסינג עובד?

"יש קשר בין נשימה ובין הדחקה רגשית. אנשים מדחיקים זיכרונות ילדות, חונקים כאבים וסבל והנשימות המעגליות משחררות אותם. זו טכניקה מאוד עדינה ועוצמתית. למשל: כשילד בן שלוש המשחק להנאתו פוגש את אביו ששב מהעבודה ומיד כועס על הבלגן שעשה, קורה מצב של בלבול.

"הילד ציפה לחיבוק וקיבל תגובה של כעס. באופן לא מודע נשימתו נעצרת, נחנקת, והרגש שנחסם לא בא לידי ביטוי. שם מתחיל להיווצר פצע רגשי המשאיר משקע. עם הזמן נוצר כאב ופחד. בטיפול בריברסינג אנחנו לומדים להשתמש במנגנון הנשימה כדי להציף ולווסת את הרגשות.

"מנגנון הנשימה התהווה בילדותנו, והוא מתעצב לפי המכות שחטפנו. בכלל, אנשים נושמים בצורה רדודה, מדחיקים את הכעסים והפחדים שלהם למקומות רחוקים, מה שמייצר בבגרות התקפי חרדה ודיכאון. אם נהיה מודעים לכאב ונהיה מוכנים לחוות ולקבל אותו, נשחרר את החסימה.

"כדי להגיע למצב של ריפוי צריך לגעת במקומות הכואבים, לפתוח אותם ולהביט עליהם מנקודת מבט בוגרת. המוכנות לגעת בכאב והבאתו למודעות הם חלק גדול מהריפוי.

"הכאבים לא ייעלמו, אלא ההתייחסות אליהם תשתנה, תהיה יותר חומלת ודפוס ההתנהגות ישתנה. השינוי לא יקרה אם לא נרגיש את הכאב ונקבל אותו. כשהוא יתחיל להשתחרר ולהתפוגג, נתחיל לשמוע את הקול הפנימי האמתי שבתוכנו".

מה ההבדל בין זה לבין טיפול פסיכולוגי רגיל?

"ריברסינג זו עבודה רגשית, מהירה, מאוד עדינה ולא דרמטית. אנשים מגיעים אליי עם בעיות במערכות היחסים במשפחה וקשיים מול הילדים. אני עובד איתם על הנשימות, נושם יחד איתם ומציף את הכאב. באופן אבסורדי, הכאב מרפא.

"הנשימה היא מאוד רגישה, כל דבר קטן בחיים משפיע עליה. אז יש מיגרנות, אסטמה ועוד.  בדרך כלל אנשים מגיעים אליי מתוך מצוקה ורצון לצמוח. התהליך אורך עשרה מפגשים, כל מפגש שעה וחצי, ולאחר מכן מחליטים אם להמשיך".

סדר היום של חקלאי מתחיל, איך לא, במדיטציה. כל בוקר, אחרי שהביא את הילדים לגנים, הוא פותח עם מדיטציה של חצי שעה. אחר כך הוא נוסע ללמד. את הבישול העביר לידיים של אשתו, והוא, השף, בכלל לא מתלונן.    

בשעת ערב לא מאוחרת התכנסו ובאו לקליניקה שלו צעירים מהעמק וממרכז הארץ. יושבים על מזרונים. נר דולק. עושים מדיטציה. שקט. הוא מתחיל בהרצאה על מקור הסבל ואי מימושו. שואלים שאלות.

חקלאי מחייך ומסביר בסבלנות: "כדי להגשים את עצמנו עלינו לעבור ריפוי רגשי. אני מתכוון שכל אחד צריך לעבור אותו, גם אלה שחושבים שהם מאושרים. זהו עידן חדש. תתעוררו ותתחילו לנשום".

מה משך אותך לקיבוץ?

"יש כאן תחושה של בתוליות, של ראשוניות. אני אוהב את חיי הכפר, זה חשוב לשקט הנפשי שלי. חייתי בעיר הסואנת, וזה לא התאים לי. רציתי לבנות בית בתוך קהילה תוססת, ומצאתי. שני ילדיי מתחנכים בבתי הילדים כאן. לסדנאות ולהרצאות שאני מקיים בבית השיטה באים גם חברים ותושבים. אני חלק מהקהילה".