"בקיבוץ בית השיטה שבו נולדתי וגדלתי נחשבתי ילדה רגילה ומקובלת מבחינה חברתית, אבל בגלל הגוף המלא שלי לא יכולתי ללבוש בגדים יפים שהיו קטנים עבורי". זה הזיכרון, והחיסרון, שמלווה את נעמה פרבר מאז ילדותה אותו היא הפכה ליתרון בחיים הבוגרים.

הסגנון לא מתאים לחברות קיבוצים. פרבר, צילום: אלבום משפחתי

היום פרבר (41), היא מפיקת ירידי אופנה לנשים במידות גדולות ומנהלת עמוד פייסבוק שהמוטו שלו הוא, כפי שפרבר עצמה כתבה "כולנו, בכל המידות, שוות וראויות להמון סטייל. לכולנו מגיע להתלבש מתוך בחירה, ולא כי אין ברירה".

"הבעיה הגדולה שלי, תרתי משמע, החלה לאחר השחרור מהצבא אז העליתי מאוד במשקל", מספר פרבר, "זה השפיע לא מעט על הביטחון העצמי ועל הרצון שלי להתלבש כמו נשים במידות 'נורמליות', שלא עוברות את רף ה-42 ונועלות נעליים במידה 45-44.

"הכרתי נשים כמוני שחששו לחשוף זרועות, רגליים וחיו בתחושה שמביטים בהן בעין לא יפה. רשתות האופנה הגדולות לא ענו על הצרכים שלנו, השמנות, ומנעו מאיתנו שמחת חיים שבגדים, נעליים ואקססוריז מסוגלים להעניק. הבנתי שבגדים זה כלי לביטוי עצמי, לא פחות מדיבור או מעשה כלשהו, וכך כיוונתי את עצמי לייעוד המקצועי שבו אני עוסקת היום".

לפני 13 שנים עזבה פרבר את בית השיטה, וב-2014 הפכה לעצמאית עם המיזם "שוות מתלבשות". קודם לכן עבדה במשך עשור כסמנכ"לית ומנהלת משאבי אנוש בחברה שעוסקת בציוד רפואי.

"התגלגלתי לתחום האופנה למידות גדולות לאט לאט. הסתובבתי ברחבי הארץ עם מכונית עליה העמסתי בגדי מעצבות במידות גדולות, עד מידה 54", מתארת פרבר, "מכרתי מבית לבית. בשנה האחרונה התחלתי להפיק ירידי אופנה בתל אביב, בחיפה ובירושלים, שבהם אני מציעה פריטי אופנה, נעליים, תכשיטים ועוד לנשים גדולות בלבד. כולם פרי היצירה של מעצבות.

נותנות גם עצות חשובות בתחום הנפשי. יריד בהפקת פרבר

"במקביל פתחתי עם שתי שותפות עמוד פייסבוק בשם אופנה מלאה לישראל, שבו חברות נכון לעכשיו למעלה מ-9,000 נשים. מדובר ברשת חברתית שמציעה לא רק פתרונות בתחום הלבוש וההנעלה, אלא גם עצות ותשובות בתחום הנפשי.

"ישנן נשים שזוכות להערות פוגעניות מצד המשפחה והמרחב הציבורי, ואנחנו מספקות להן מענה ומחזקות את הביטחון שלהן בגופן ובלבושן. במקום שבו העולם המערבי ורשתות האופנה מתעלמים מנשים גדולות במידה 44 ויותר – אנחנו מנסות לתת מענה ותמיכה".

פונות אליכן גם אמהות לילדות במשקל עודף?

"כמובן. אנחנו שומעות מהן על הערות חוזרות ונשנות שמופנות לילדה מתבגרת שלא תאכל הרבה, שתאכל אוכל רזה יותר, לעתים בדרך לא נעימה ומביכה. אנחנו מציעות דרכים לחזק ולא להחליש, ומראות איך אפשר להחזיר את הביטחון העצמי במקום שבו ישנה חולשה. יש המון בנות במצב של עודף משקל, אבל זה לא אומר שהן צריכות לסבול מכך".

את חוזרת לבית השיטה ומציעה גם לחברות הקיבוץ את האופנה הגדולה?

"ברור שאני חוזרת, אפילו לא מעט, כי אמא שלי ואחי עדיין מתגוררים שם. בתחילת הדרך באתי עם הבגדים אבל הם היו יקרים מדי לאישה שחיה על תקציב קיבוצי. הסגנון לא ממש מתאים לחברות קיבוצים. פריטים שאני מוכרת מתחילים מ-300 שקלים וצפונה".

אני מבין את עניין הבגדים, אבל מה בנוגע לתכשיטי גוף?

"עובי האצבע של אישה שמנה שונה, וקשה למצוא בחנויות טבעות בקוטר שלה. שרשרת רגילה טובעת בתוך הגוף המלא ואנחנו מציעים גדולה יותר. כל הזמן ישנה עליה במשקל הממוצע וגם אני, כאישה שמנה מעל מידה 50, כבר יכולה ללבוש פריטי אופנה שפעם לא היו מצויים בשוק".

בעוד כשבוע וחצי תקיים נעמה פרבר יריד מידות גדולות בקניון עזריאלי בחיפה תחת השם "שוות מתלבשות חיפה".