לפני שנתיים, לאחר שסיים עשר שנים שוחקות בתפקיד יו"ר ועד ההנהלה בקיבוץ לוחמי הגטאות, החליט סא"ל במילואים יאיר פלג לקחת פסק זמן מהשגרה ומתפקידי הניהול ולצאת למסעות חובקי עולם.

מתכוון לזרום עם מה שקורה. פלג באחד מטיוליו, צילום: אלבום משפחתי

פלג (61), נשוי ואב לארבע בנות וסב לשמונה נכדים, העביר את "טיול השחרור" שלו שארך חודש ימים לבדו בצפון תאילנד, לאוס וקמבודיה. אחר כך טייל במשך חודש בהודו עם רעייתו אורית ושלושה זוגות נוספים.

בהמשך הדרך ביקר בפארקים של יוטה, בדרום אפריקה החמה והשנה כבר הספיק לצלוח את דרך העצמות בסיביר עם חברים באקלים ידידותי של מינוס 40 מעלות. אבל כל המסעות האלה, אותם תיעד במצלמתו כצלם מקצועי וכבעל סטודיו לצילום, לא הכינו אותו לאתגר אליו הוא מכוון כעת: הליכה של חודשיים וחצי, 100 ק"מ מדי שבוע, לאורך שביל ישראל.

המסע יחל אמנם רק לקראות סוף חודש אוקטובר, אז האקלים יהיה קר וידידותי יותר למשתמש. אבל פלג, שאינו צעיר ולא צועד מיומן עם משא על גבו, כבר מתאמן על מסלולים בגליל המערבי בואכה חיפה.

בכל יום הוא צועד בין 10 ל-15 ק"מ, ובסוף הקטע נאסף חזרה לקיבוץ או חוזר אליו רגלית. "אני מאוד מקווה שאצליח במשימה הקשה שהצבתי לעצמי", הוא אומר, "מדובר באתגר שלא מוכר לי מטיולים קודמים שלי, שם עשיתי טרקים קצרים בני יומיים ובטח שלא עברתי 20 ק"מ מדי יום כמו שנדרש ממני כעת.

"גם 20 ק"ג על הגב זה לא דבר פשוט בשבילי, ואשתדל להפחית במשקל. הכוונה שלי היא לא לתכנן דבר מראש אלא לזרום עם מה שקורה. לישון אצל חבר'ה שגרים לאורך הדרך, אולי במחנות צבא שבהם שירתי בסדיר ובמילואים כקצין שריון. ישנם 50 מקטעים בשביל ישראל, בין 13 ל-28  ק"מ כל אחד, ולכן אני מתכנן על ממוצע של 20 קילומטרים מדי יום".

אתה מכיר צועד בודד שעבר את המסלול של שביל ישראל ברציפות משך חודשיים וחצי?

"ממש לא. לא נפגשתי עם מישהו כזה, ולא קיבלתי עצות למסע כזה. במהלך הדרך ארצה שאשתי תתלווה אליי לאורך קטע מסוים או אחת מהבנות. הנכדים עדיין קטנים, אבל כסבא גאה זו הייתה יכולה להיות חוויה גדולה לטייל עם נכד על השביל.

"אני אתחיל בצפון שאמור להיות קריר יותר בתקופה הזו ואסיים בערבה שתהיה חמה פחות. צריך לזרום עם השביל והתנאים ולא ללכת נגדם. מה שבטוח - הכל יתועד ויצולם כפי שעשיתי במסעותיי בחו"ל".