מאז שהייתה תלמידה בבית הספר היסודי, סקרנו כתבי יד את רויטל קינן (40) מיגור. כיום, כחברת האגודה הישראלית לגרפולוגיה מדעית וכבעלת תואר מוסמך בייעוץ ובהתפתחות האדם, היא עוסקת במשרדה שבקיבוץ בהכוונת לקוחותיה למיצוי הפוטנציאל שלהם.

שיטה ייחודית. קינן, צילום: רעות רדרס אוחנה, סטודיו רדרס

"כשגדלתי ושאלתי את עצמי מה אני עושה עם הכישרון שלי לבחון ולזכור כתבי יד", היא מספרת, "החלטתי להעמיק בתחום הגרפולוגיה. למדתי אצל טובי הגרפולוגים בארץ, וגם עבדתי במשך ארבע שנים במכון של חנה קורן בחיפה.

"לימים בחרתי ללמוד בחוג לייעוץ ולהתפתחות האדם בפקולטה לחינוך של אוניברסיטת חיפה, כדי להבין לעומק את האישיות של האדם שאת תכונותיו אני מאבחנת. החוג נתן לי את הרקע התאורטי הפסיכולוגי ואת דרכי הטיפול האישי והקבוצתי.

"רכשתי כלים מגוונים, כי היה לי חשוב שכשאדם מגיע אליי לאבחון, אוכל לא רק לאבחן אותו לעומק, אלא גם לשקף לו זאת ולתת לו הכוונה רגשית ומקצועית הנשענת על כלים מקצועיים".

היא עוסקת באבחון ובייעוץ כבר 12 שנים, בתחילה במשרה חלקית לצד ניהול מרכז הלמידה ביגור, ובשנתיים וחצי האחרונות כיזמות אישית שלה במשרה מלאה.

פסיכולוגים מתלוננים על כך שהם עוסקים בטיפול אחרי הכשרה הנמשכת שנים, ואילו מאמנים אישיים עוברים קורס קצר ומתחילים לטפל באנשים.

"השקעתי הרבה שנים בהכשרה המקצועית שלי. אני לא מאלו שעשו קורס של חצי שנה והפכו למאמנים. למדתי חמש שנים וחצי באוניברסיטה, וגם התמחיתי בענפים שונים של הגרפולוגיה".

איך עובדת השיטה שלך?

"מדובר בשיטה ייחודית שפיתחתי. האבחון נעשה באמצעות כתב יד וציורים, שהם תוצר של שיתוף פעולה מורכב ומרתק המתחיל במוח, עובר דרך שרירי הידיים בתיאום עם העיניים ונעשה עם הטמפרמנט המיוחד של הכותב, תוך כדי עיבוד קוגניטיבי של התכנים שהוא יוצר. שיתוף הפעולה המורכב הזה יוצר את התוצר החד־פעמי והנפלא, שהוא כתב היד או הציור, המבטא את הייחודיות של אותו אדם".

איך זה מתבצע באופן מעשי?

"בפגישה הראשונה כותבים ומציירים על פי ההנחיות שאני נותנת. אני עובדת על כתבי היד והציורים הן בכלים הגרפולוגיים והן בכלים האקדמיים הייעוציים והטיפוליים. בפגישה השנייה אני משקפת ללקוח את האישיות שלו, את נקודות החוזק והעוצמה, ואת נקודות החולשה, הקושי והתסכול.

"את המורכבות הזאת אני מתעלת למקום שבו יהיה לאדם טוב הן מבחינה אישית והן מבחינה מקצועית. הערך המוסף של האבחון הזה הוא בעובדה שהוא כולל גם את הרובד הרגשי, ולא רק את הכישורים של האדם".

קינן מספרת שלא פעם קורה שאנשים מגיעים אליה להכוונה מקצועית, והיא עושה להם תהליך של ייעוץ אישי. "לפעמים אדם מרגיש לא נוח עם עצמו. הוא תולה את זה בעבודה, וחושב שהוא צריך להחליף מקום.

"קשה לו להודות בחוסר השקט הפנימי שלו, והוא מפנה את זה לכיוון מסוים. כשהוא מגיע אליי, אני עוזרת לו בהכוונה המקצועית, אבל גם מראה לו מאיפה באים חוסר השקט וחוסר שביעות הרצון שלו. כשיש לאדם מודעות הוא יכול לצמוח ולשדרג את עצמו".

את מגלה לאנשים דברים שהם לא ידעו על עצמם?

"הדבר תלוי במודעות העצמית שלהם. יש אנשים בעלי מודעות עצמית גבוהה, ולהם אני לא מחדשת דבר. אלא שאני מחזקת אותם ומעודדת אותם להגשים רצונות שלהם. יש כאלו עם מודעות עצמית נמוכה, ולהם אני בהחלט משקפת דברים שהם לא יודעים על עצמם, בהנחה שהם בשלים לשמוע גם דברים קשים. בסוף התהליך מקבלים ממני המלצות אישיות וגם הכוונה מקצועית".

ויש לה גם קבלות. יום אחד הגיעה אל קינן אישה בת 50 שעבדה במשך שלושים שנה בהנהלת חשבונות ופוטרה. "ראו עליה שקשה לה. היא הייתה מודאגת מאוד ומתוסכלת, ולא היה לה שמץ של מושג מה היא תעשה.

"מהאבחון שלה עלה לי כיוון ברור מאוד שהתאים לה: הדרכת ספורט, תנועה או ריקודים. כשאמרתי לה את זה, היא פרצה בבכי. היא סיפרה לי שזה היה החלום שלה בצעירותה, אבל היא אף פעם לא האמינה שהיא מתאימה לזה ושהיא תוכל להתפרנס מזה. כיום היא עוסקת בתחום הזה, והיא מאושרת מאוד".