לא קל לנסות לאתר בן אפיקים שחי בקבוצת כינרת 15 שנה, עד שעזב לקריית שמונה. דבר חריג עוד יותר הוא אם אותו בן קיבוץ מגדיר עצמו כתומך ש"ס, שהצביע למפלגה החרדית במערכות הבחירות מ-2006 ועד היום.

"אמרו לי שאני מטורף". אוסקר, צילום: אלבום משפחתי

עמרי אוסקר (50) טען כבר לפני שמונה שנים כי "הקיבוץ פשט את הרגל ושש"ס היא התנועה הקיבוצית החדשה". "האידיאלים החברתיים נמוגו", מסביר אוסקר, מנהל מחוז צפון בחברת נשר, "מה שמפלגת העבודה איבדה, ש"ס הרימה בכל הכוח. ש"ס צועדת בראש בכל הנוגע לצדק חברתי, תמיכה בחלשים ושמירה על מעמד הביניים שנשחק בשנים האחרונות".

הוא בוחר שלא להתייחס למצע הדתי של המפלגה, וגם לא לחשדות ולהאשמות שנקשרו לאנשיה לאורך השנים, שרבים מהם אף ישבו מאחורי סורג ובריח. הוא כן מבקש להדגיש שמדובר במפלגה היחידה שקיימה את הבטחותיה לציבור בוחריה. הבטחות שמהן נהנו גם חברי קיבוצים.

ולמרות זאת, בכינרת התקשו לקבל את דעותיו. "ראו את זה בעין מאוד לא סימפטית", הוא מתאר, "אמרו לי שאני מטורף, אבל הקיבוץ של היום זה לא הקיבוץ של פעם. אני מאוד בוטה בדעותיי, דעתן ומתבטא בחריפות והם למדו לחיות איתי.

"פעם היו גוזמים את הדשא תמיד באותו גובה, אבל מה לעשות - בעולם שלנו היום צריך לפעמים להרים את הראש וללכת עם האני מאמין שלך".

דווקא אחרי הבחירה באבי גבאי לראשות העבודה, הוא נשמע קצת אחרת. "אולי אחזור למחנה הציוני שהיה הבית הפוליטי שלי הרבה שנים. זה תלוי במה שיעשה גבאי. אם אשתכנע שהמחנה הציוני עובד בשביל השכבות המוחלשות ושמחאת הקוטג' תקפה גם לדברים אחרים, אחזור לשם", הוא מבטיח.