אסף ונגר מעין גדי יתייצב היום (ד') על רחבת המסדרים בבה"ד 1, ויקבל את דרגות הקצונה שלו. ונגר (21), לוחם בנח"ל, שובץ לתפקיד קצין מבצעים בבסיס האימונים של החטיבה, ולאחר שיעביר כמה חודשים שם ימונה למפקד מחלקה בפלוגה ותיקה בגדוד.

השאיפה: להוביל פלוגה של לוחמים. ונגר, צילום: דובר צה"ל

ונגר הוא נצר לשושלת של לוחמים – כולם שירתו שירות צבאי משמעותי. סבו מצד אמו, שהתגורר עד לפני שנה בירושלים עד שעבר לעין גדי, היה לוחם בגדוד 890 של הצנחנים שהגיע לדרגת אלוף משנה ואף מילא תפקידים סודיים בסיירת מטכ"ל.

סבו מצד אביו היה בנח"ל, וכך גם אבא שלו, היום מפקד ביחידת החילוץ של עין גדי, ואחיו הבכור, ששירתו בגדוד 50.

"היה ברור במשפחה שהולכים לשרת בקרבי, ואם מתאפשר אז בגדוד 50", מבהיר ונגר. "גם אני רציתי להגיע לשם, אבל בסופו של דבר שובצתי בגדוד אחר. לפחות הגעתי לקצונה, ולא מן הנמנע שאמלא תפקיד גם בגדוד 50. אמא שלי הייתה מדריכת חי"ר בשירותה הצבאי, וכך גם אחותי הגדולה. אחותי הקטנה, שעולה לכיתה י"א, מבטיחה להמשיך את השושלת הקרבית".

המסורת להתגייס לנח"ל תקפה גם למשפחות אחרות בקיבוץ?

"בעין גדי הולכים לשרת ביחידות שונות, אבל ההעדפה היא להתגייס לנח"ל. מדובר במשהו שורשי, שמבליט גם את הסיסמא של היחידה 'היתרון האנושי' שבאה לידי ביטוי. מדובר בקיבוץ שהוקם על ידי גרעיני נח"ל ויש פה סגירת מעגל".

עשית שנת שירות לפני הצבא?

"לא, ואני מצטער על זה. בדיעבד הייתי דוחה את הגיוס בשנה והולך לשנת שירות. אבל בתקופת התיכון רציתי כבר למהר ולהגשים את החלום. השאיפה שלי הייתה להמשיך לשירות קבע ארוך עד לתפקיד הרמטכ"ל, אבל עכשיו אני מבין שזו לא פשוט. אבל כן ארצה להוביל פלוגה של לוחמים. זו השאיפה לטווח הרחוק".

יש חבר'ה נוספים מהקיבוץ ומבית הספר שלך שהגיעו לקצונה?

"היו בעבר הרחוק יותר, אבל אני הראשון שמסיים לאחר ארבע שנים שבמהלכן לא יצא קצין מבית הספר. איתי מסיים חבר מהשכבה שמשרת בהנדסה קרבית".

תאר את ההבדל שבין הטירונות לקורס המ"כים והקצינים.

"התגייסתי במרץ 2015. בתום הכשרה של שמונה חודשים יצאתי לארבעה חודשים של קו לבנון במסגרת פלוגת מסלול, ואחר כך התחלתי בקורס המ"כים. לאחר הקורס הדרכתי טירונים במשך ארבעה חודשים, שלאחריהם הגעתי לקצינים. בהכשרה של הטירונות צריך להתרגל למשמעת וללחץ, לקבל מרות של מפקדים.

"בקורס המ"כים אתה לומד להיות מפקד של אנשים. קורס קצינים זה עולם ומלואו. מכשירים אותך לפקד על מפקדים. כקצין לעתיד אתה לומד יותר על ערכי היסוד של הצבא. היו תקופות קשות בכל שלב, אבל שווה לעבור גם אותן".

וגם בשירות הקבע הצפוי לך עין גדי נשאר הבית?

"עין גדי תמיד יהיה הבית. בית אוהב, מחנך, רגוע, שקט. בית שלא עוזבים".