"לפעמים אני רוצה להיות סתם דג,

לשחות רחוק בים בלי שאבא ידאג.

גם לצחצח שיניים בים נראה לי מאוד קל,

והכי כיף - לא צריך להתלקח בכלל".

השיר על הדג לקוח מתוך "לפעמים אני רוצה להיות...", ספר הביכורים של נועה גולדנברג־כהן מקיבוץ גברעם, שכתבה ואיירה אותו.

הספר מכיל סיפורים בחרוזים על תשע חיות, ודרכם לומד הילד להכיר את תכונותיה של החיה ולאמץ את התכונה שעמה הוא הכי מזדהה. ואי אפשר לסיים את הספר בלי מסר חינוכי.

התגובה הכי מרגשת הייתה של הבן שלי. גולדנברג-כהן

בסופו של דבר, הילד שרצה להיות בכל פעם חיה אחרת, מגיע למסקנה: "להיות ילד קטן זה דווקא טוב ונחמד. לתת יד לאימא ולאבא, אבל גם ללכת לבד". הספר כתוב בצורה קולחת ונעימה, עם מטען של ידע המועבר בסגנון מחויך. כל ילד יכול להבין וליהנות ממנו, וכך גם המבוגרים המספרים אותו.

גולדנברג־כהן (32) - נשואה לשי ואם לאורי בן השלוש ולאביב בת השנה - עברה לפני כשנה עם משפחתה מרחובות לקיבוץ גברעם. היא בעלת תואר ראשון בביולוגיה מאוניברסיטת בן־גוריון בנגב, ועובדת בתחום זה, אך תמיד אהבה את תחום היצירה, עסקה בציור ובכתיבה, וגם למדה עיצוב גרפי ממוחשב.

"כשהפכתי לאם התחלתי להסתכל על העולם דרך העיניים של הילד", היא מספרת, "ורציתי ליצור עבורו מתנה מיוחדת. השילוב בין תחום הביולוגיה לעיצוב הגרפי הביא אותי לכתיבה ולאיור של הספר הזה.

"הרעיון היה לספר לילד בכל פעם על חיה מסוימת, ועל התכונה שהוא יכול לקבל ממנה כדי להתמודד עם קושי שהוא חווה. למשל, דג שלא צריך להתקלח, ינשוף שלא צריך לישון בלילה, פילון שלא מרגיש מכה כואבת, ג'ירף שאף אחד לא מסתיר לו וכן הלאה".

לא קל להוציא כיום ספר במימון מלא של הוצאת ספרים. בדרך כלל הם מעדיפים ידוענים או סופרים מוכרים.

"נכון. אנשי הוצאת 'קוראים' בקריית גת קיבלו את הספר והתחברו לרעיון. זה עדיין לא אומר שהספר עלה על דרך המלך. קיימת תחרות קשה על מדפי החנויות, וזמן החשיפה של הספר מוגבל. יש כמה סופרים מפורסמים שגם נכנסו לתחום ספרות הילדים, וזה לא פשוט. הספר הוצג בדוכנים בשבוע הספר".

עטיפת הספר

התגובות שגולדנברג־כהן מקבלת הן מפרגנות מאוד. "התגובה הכי מרגשת הייתה של הבן שלי אורי", היא אומרת. "הוא התרגש מאוד והתחבר לספר. תהליך הוצאת הספר לקח חצי שנה, ובכל פעם הוא למד ממנו עוד משהו.

"קיבלתי גם תגובות מפרגנות מאנשים שמכירים אותי. הם אמרו לי שהם גילו בי צד שהם לא ידעו עליו קודם. אפילו חברים די טובים ומנהלים שלי הופתעו לדעת שאני כותבת ומאיירת.

"מאחר שהספר הגיע אצלי ממקום אמיתי ומהחיבור לילד, הרבה הורים אמרו לי בשבוע הספר שהנושא הזה מדבר אליהם ושהם התחברו אליו". הספר בהוצאת 'קוראים' - כריכה קשה, 24 עמודים - נמכר ברשתות ובחנויות הספרים.

"לפעמים אני רוצה להיות גוזל ינשוף,

כל היום רק לעוף ולעוף.

להתבונן בכּׂל מלמעלה,

ושלא יגידו לי לישון בלילה".